Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreci yarın sonuçlanmayabilir

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında yarın NATO karargahında toplantı yapılacağını hatırlatarak " Üyelik bir süreç ve sürecin yarın sonuçlanmasını beklemiyorum" dedi.

Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreci yarın sonuçlanmayabilir
Stoltenberg: İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreci yarın sonuçlanmayabilir
GİRİŞ 08.03.2023 15:36 GÜNCELLEME 08.03.2023 15:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreci ve Rus ve Ukraynalı güçler arasında çatışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin savunma bakanlarının İsveç'teki toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Stoltenberg, son haftalarda Bahmut içinde ve çevresinde yoğun çatışmalar yaşandığını, Rusya'nın buraya daha fazla asker yığdığını ifade etti.

"BAHMUT DÜŞEBİLİR"

Stoltenberg, Rus güçlerinin ciddi kayıplar verdiğini belirterek, "Aynı zamanda Bahmut'un gelecek günlerde düşebileceğini göz ardı edemeyiz. Bu durumun savaşta bir dönüm noktası olmayacağını vurgulamak lazım. Bu Rusya'yı hafife almamamız gerektiğinin altını çizer. Ukrayna'yı desteklemeye devam etmeliyiz." dedi.

NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya son bir yılda 150 milyar avroluk askeri, mali ve ekonomik destek verdiğini aktaran Stoltenberg, bunun 65 milyar avroluk kısmının askeri destek olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, Ukrayna'ya destek verirken kendi silah ve mühimmat stoklarını dolu tutma gerekliliğine değinerek, savunma sanayi üretiminin artırılmasının yanı sıra bazı NATO müttefiklerinin ortak satın alma konusundaki çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NUN ÜYELİK SÜRECİ YARIN SONUÇLANMAYABİLİR

Stoltenberg, yarın Brüksel'deki NATO karargahında Türkiye, İsveç ve Finlandiyalı yetkililer arasında yapılacak görüşmeden sonuç çıkıp çıkmayacağına yönelik soru üzerine birkaç hafta önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü hatırlattı.

Birçok konunun yanı sıra İsveç ve Finlandiya'nın üyelik meselesini de ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, şöyle devam etti:

"İlerleme sağlıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan müzakerelerin yeniden başlamasını kabul etti. Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında yarın NATO karargahında toplantı yapılacak. Görüşme olmadan geçen uzun sürenin ardından bu toplantının yapılması başlı başına önemli. Üyelik bir süreç ve sürecin yarın sonuçlanmasını beklemiyorum. Ancak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olacağına inanıyorum. Bu bizim için en büyük öncelik."

KUZEY AKIM HATTINA DÜZENLENEN SALDIRI

Kuzey Akım doğal gaz boru hattına geçen yıl düzenlenen saldırıyı Ukrayna yanlısı bir grubun düzenlediğine yönelik haberleri teyit edip etmediği sorulan Stoltenberg, "Bildiğimiz şey boru hattına bir sabotaj düzenlendiği ancak bunun arkasında kimin bulunduğunu belirleyebilmiş değiliz." diye konuştu.

Bazı ülkelerin kendi soruşturmalarının sürdüğünü hatırlatan Stoltenberg, saldırıyı kimin yaptığını tespit için bunların tamamlanmasını beklemek gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  1960'lı yıllarda "AB'ye giriş isteğinde bulunan Türkiyeee" bugün 2023 de halaa AB kapısında bekletiliyorsaaaa "İsveç ve Finlandiyaaaa hangi yıllarda NATO'ya girerrr ? kopya da vereyimm , "Orantıda içler dışlar çarpımıııııı yapacaksınızzz"..Aboooo sonuçç ; 2071 YILIIII ..!!?? ( Hemde bizim 1952'de NATO'ya girişimizde Kore'de verdiğimiz 721 sehit ve 3.000 civarı kaybımız kadar İsveçç'in PYD karşısında askeri olarak bizle beraber mücadele etmesi şartıylaaa)
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Kim yapacak amerika sabotaj yaptı bunu Avrupa köpeği çok iyi biliyor fakat korkudan açıklayamıyor
  Cevapla
 • Okan 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz de seçimi bekliyorsunuz... hadi bakalım hayirlisi
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulmana gerek yok ABD sor onlar yapmadık derler zaten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni
Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuklarını açıkladı