ABD Temsilciler Meclisi'ndeki 'Suriye' oylamasında dikkat çeken 'Türkiye' detayı!

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Milletvekili Matt Gaetz'in sunduğu, Başkan Joe Biden'ı tüm Amerikan askerlerini Suriye'den çekmeye çağıran yasa tasarısını oyladı.

GİRİŞ 09.03.2023 06:18 GÜNCELLEME 09.03.2023 09:25
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Tasarı, 103 "evet" oyuna karşın 321 "hayır" oyuyla reddedildi.

Demokratlardan 56, Cumhuriyetçilerden de 47 milletvekili tasarıya destek verdi.

Gaetz, Amerikalıların Suriye'nin nasıl büyük güçlerin rekabet sahası haline geldiğini merak edebileceklerini belirterek, Suriye'de oluşan karmaşık denkleme işaret etti.

Suriye rejiminin kendi halkına ateş açmasıyla başlayan olaylarda Körfez ülkelerinin muhalefete verdiği desteği hatırlatan Gaetz, İran'ın da Suriye'yi desteklemekle kalmayıp Hizbullah'ı da sahaya sürdüğünü ve Suriye'yi işgal ettiğini kaydetti. Gaetz, Rusya'nın da devreye girerek bu sayede Doğu Akdeniz'e inmek suretiyle tabloyu daha da karmaşık hale getirdiğini söyledi.

"NATO MÜTTEFİKİ TÜRKİYE" VURGUSU

Gaetz, Suriye'de bulunan PKK/YPG güçlerini kastederek, "Bütün bunların üstüne Suriye'ye savaş ilan eden Kürtler ortaya çıktı ve durumu daha da karmaşık hale getiren ise Kürtlerin NATO müttefikimiz Türkiye ile de çatışma halinde olması." ifadelerini kullandı.

ABD'nin 2015'te Suriye'deki "karmaşaya" dahil olduğunu ve burada Amerikalıların hayatlarını kaybettiğini belirten Gaetz, aynı zamanda bu kapsamda milyarlarca dolar harcandığını vurguladı. Gaetz ayrıca Türkiye'nin Suriye'de DEAŞ'la mücadele ettiğini, Suriye rejimi ve Rusya'nın terör örgütü üzerinde baskı kurabileceği bir ortamda terör örgütü DEAŞ'ın varlığı ve yokluğu arasında 900 Amerikan askerinin olduğuna inanmadığını belirtti.

Milletvekillerini, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliğinin DAEŞ ile mücadeleye kararlı destek operasyonuna ilişkin raporu okumaya davet eden Gaetz, buna göre DEAŞ'ın ABD için artık bir tehdit oluşturmadığını ileri sürdü.

"ABD ORDUSUNUN GÖREVİ AMERİKALILARIN VERGİLERİYLE YABANCI TOPRAKLARDA SAVAŞ ÇIKARTMAK DEĞİL"

Tasarıya destek sunan Cumhuriyetçi Milletvekili Marjorie Taylor Greene de ABD Savunma Bakanlığının yabancı ülkelerde Amerikalı vergi mükelleflerinin pahasına savaş açmaması gerektiği görüşünü savundu.

Greene, Savunma Bakanlığının Suriye'de değil, ülkeye uyuşturucu sokan Meksikalı kartellerle mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Seçmen bölgesinden hiçbir Amerikalının kendisine "Suriye'de savaşa girmeliyiz." demediğini ifade eden Greene, birçok Amerikan askerinin yabancı topraklarda yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • Yiğido SİVAS 1 yıl önce Şikayet Et
  Tasarı danışıklı dövüş TÜRKİYE tökezlendiği an PKK lı itleri ile TÜRKİYEYE saldıracaklar
  Cevapla
 • reşat sev 1 yıl önce Şikayet Et
  dikkatli olmalıyız bunlar ne zaman karar alsalar altından şeytanlık çıkıyor dikkat derim
  Cevapla
 • toto 1 yıl önce Şikayet Et
  valla ne doğru söz: "ABD ORDUSUNUN GÖREVİ AMERİKALILARIN VERGİLERİYLE YABANCI TOPRAKLARDA SAVAŞ ÇIKARTMAK DEĞİL". bende bir şey ekleyeyim: "hristiyanların görevi yahudilere taşeronluk yapmak değildir"
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika uzaklarda iş yapayım derken kendi birliğini kaybedecek. Kariyer kaybına uğrayacak.
  Cevapla
 • ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisin dünya politikasını doğrulayan bir durum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Harekete geçildi! Diamond Tema hakkında yakalama kararı!
Kaplan sivrisineği kapımıza dayandı! Türkiye'ye gelmesi an meselesi