Çavuşoğlu Mısır'da açıkladı: Erdoğan ve Sisi'nin görüşeceği tarih belli oldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile Kahire’de ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan her alanda normalleşme mesajları verirken Erdoğan ve Sisi'nin seçimlerden sonra bir araya geleceği açıklandı.

GİRİŞ 18.03.2023 13:04 GÜNCELLEME 18.03.2023 15:14
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Bakan Çavuşoğlu, başkent Kahire'deki Dışişleri Bakanlığı binasında mevkidaşı Şukri ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye katıldı. Görüşmede, Türkiye-Mısır ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alındı ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu ve Şukri ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Görüşmelerde hangi konu başlıklarının ele alındığına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde geliştirilmesi gereken birçok konu olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu, birçok alana odaklandıklarını belirterek, "Enerji alanında işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz, somut adımlar atmak istiyoruz. Ticareti arttırmak için ulaştırma konularında bazı kopukluklar oldu. Bunları tekrar canlandırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz." dedi.

ASKERİ İLİŞKİLERİN İLERLETİLMESİ MESAJI

Diğer taraftan bölgesel konularda da istişareleri yeniden başlatmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, hem siyasi konularda ikili düzeyde hem de bölgesel konularda istişareleri canlandırmayı arzuladıklarını vurguladı.

Askeri alanda da ikili ilişkileri canlandırmak istediklerine işaret eden Çavuşoğlu, "Askeri alanda da geçmişte olduğu gibi aslında diplomatik ilişkilerimizin soğuk olduğu yıllarda da gayet düzenli ilişkiler vardı ama canlandırılması gereken konular da var. Mesela bizim Milli Savunma Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Mısır’ı Türkiye’de de düzenlenecek 3 tatbikata davet ettiler. Askeri tatbikatlar, bu alanlarda da ortak çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırmamız lazım." diye konuştu.

"DAHA FAZLA YATIRIMI TEŞVİK EDECEĞİZ"

"Ekonomiden enerjiye siyasetten eğitime kadar her alanda atmamız gereken adımlar var. Bunu da kendi aramızda bugün değerlendirdik. En kısa sürede bunun takibi olarak bir sonraki buluşmamıza kadar arkadaşlarımız çalışacak. Bizler de bunu tekrar gözden geçirmiş olacağız. Burada en önemli şey tabii her iki tarafta da var olan güçlü siyasi irade ve kararlılık. Bu olduktan sonra adımlar ardı ardına gelir. Bu konuda biz her iki taraf olarak da kardeşim Şukri adına da rahatlıkla söyleyebilirim, ciddi bir kararlılığa sahibiz."

"Firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz, Mısır'ın en çok ihracat yaptığı ülke Türkiye'dir biz bundan memnuniyet duyuyoruz. 

Akrabalık ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Ulaştırma ve turizm ile ilgili bazı hatların tekrar açılmasında fayda var. Aradaki boşluğu doldurmak için her zamankinden daha çok teşvik yapılacak. Açığı doldurmak için yoğun çalışmamız gerekiyor.

Kardeşimiz Şukri'ye teşekkür ediyorum. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyoruz."

"DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ ÜST DÜZEYE ÇEKECEĞİZ"

Bakan Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda somut adımlar atılmasından kendisinin ve Mısırlı mevkidaşının memnuniyetini dile getirerek, "Bundan sonraki süreçte de daha yakın işbirliğiyle çalışacağız." diye konuştu.

Mısır’ın Doğu Akdeniz, Arap dünyası, Filistin ve Afrika için önemli bir ülke olduğuna ve önemli bir rolü bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Kahire’nin Filistin konusundaki oynadığı rolü de takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır’ın ikili ilişkilerinin normalleşmesinin önemine değinerek, şöyle devam etti:

“İkili ilişkilerimizi geliştirirken sadece iki ülkenin yararına neler yapılabiliriz diye konuşmuyoruz. Bunun ötesinde ilişkilerimizin normalleşmesinin önemi var. Bölgenin istikrarı için, ekonomik kalkınması için, var olan sorunların çözümünde oynanacak rol için ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemini hepimiz biliyoruz. Bölgemizin huzura ihtiyacı var. Dolayısıyla bölgemizin huzur ve bekası için birlikte çalışmamız lazım."

ERDOĞAN VE SİSİ SEÇİMLERDEN SONRA BİR ARAYA GELECEK

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Doha'daki görüşmeleri sonrası bir daha ne zaman görüşmeyi planladıklarına ve büyükelçi atamalarına ilişkin bir soru üzerine, söz konusu görüşmenin ardından her iki cumhurbaşkanının da kendilerinden görüşme hazırlığı yapmayı istediklerini ve çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Şu anda Türkiye’de bir seçim sürecinin başladığını belirten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Belki seçimden hemen sonra inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız (Erdoğan) ile sayın Cumhurbaşkanı Sisi bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasına kendileri karar verir ama hazırlığını yapmak da bize düşer. Sadece büyükelçileri atama konusunda değil, 9 yıllık açığı kapatmak için bizim her alanda hem hızlı davranmamız gerekiyor hem de yakın çalışmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapabileceğimizi de zaten bugünkü görüşmemizde değerlendirdik."

Basın toplantısının sonunda her iki bakan da tüm Müslüman dünyasının Ramazan ayını şimdiden tebrik etti ve bu ayın İslam dünyasında barış ve huzura vesile olmasını temenni etti.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 41
 • Acele Edin 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu görüşmeyi seçimden önceye alın da reis seçilmeyi garantilesin ve muradına ersin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletler arası küslük olmaz çıkarım neyse ona bakarım lideri kim ise onunla görüşürüm bu böyle karşılıklı işler böyle yürür
  Cevapla
 • İbrahim halil 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse Sisi için güzelleme yapmıyor. Devletler arası ilişkide güne bakılır, karşılıklı hukuki, siyasi ve ticari işlere bakılır. Duygusallık ve mazide takılıp kalmak olmaz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet işinde duygusallık olurmu,devlet işinde tepki olur, keşfe olur, ama duygusallık ve kuşluk olmaz, kapıyı vurarak çıkmaki tekrar araladiginda kimse hayırdır demesin
  Cevapla
 • yargıcı 1 yıl önce Şikayet Et
  Trump'ın en iyi dikdatörü değil mi bu sisi
  Cevapla
 • Kutahyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başbakanım Sisiye bir ayar yapacak yapsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da yüzde 99 nem oranı ile rekor kıran ilçe
İsrailli siyasetçi Liberman Hudeyde Limanı'nın "tamamen yok edilmesini" istedi