IKBY Başbakanı Barzani: PKK'lıları taşıyan helikopteri KYB'li grup satın aldı

IKBY Başbakanı Barzani, Duhok'ta düşen ve içinde PKK/YPG mensupları bulunan helikopterin KYB içindeki bir grup tarafından satın alındığını söyledi. Barzani, helikopterin PKK/YPG'ye nasıl ulaştığını ise bilmediklerini dile getirdi.

GİRİŞ 19.03.2023 13:14 GÜNCELLEME 19.03.2023 13:26
Bu Habere 274 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Nevruz Bayramı kutlamaları programında gündeme ilişkin yaptığı konuşmada, Duhok'ta düşen helikoptere de değindi.

"HELİKOPTER PKK'LILARIN ELİNE NASIL GEÇTİ BİLMİYORUZ"

Barzani, "Aslında helikopter Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içindeki bir grup tarafından satın alındı ancak nasıl (PKK/YPG) SDG'ye ulaştığını bilmiyoruz" ifadelerini kullandı.

İkinci helikoptere ilişkin bilgileri olmadığını kaydeden Barzani, şöyle konuştu:

"Bu olayı daha fazla araştırmak ve bu helikopterlerin bu bölgelerde neden izinsiz uçtuklarını öğrenmek için uluslararası koalisyon ve Irak Federal Hükümeti ile birlikte çalışacağız. Açıklanması gereken çok şey var."

HELİKOPTERİN UÇUŞ GÜZERGAHI DA BELLİ OLDU

IKBY Anti-Terör Birimi, resmi Facebook sayfasından IKBY Güvenlik Konseyi'nin Duhok'ta düşen helikoptere ilişkin açıklamasına yer verdi. Bu helikopterin Suriye'nin kuzeyiyle Süleymaniye kenti arasında uçtuğu kaydedilen açıklamada, IKBY'deki resmi kurumlara bu konuda haber verilmediği aktarıldı. Açıklamada, "Süleymaniye'deki bir taraf, gizli ve gayriresmi bir şekilde SDG ile PKK ilişkilerinde aracılık yaptı ve onlara birçok farklı çeşitte yardımda bulundu" ifadeleri kullanıldı.

DETAYLI SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

IKBY'nin, Duhok'un Çemanke nahiyesinde düşen helikoptere ilişkin açıklamasında, "Kürdistan Bölgesindeki ilgili kurumlar, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, uluslararası koalisyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin onlara ait olmadığı bildirildi. Güvenlik güçleri helikoptere ilişkin ön soruşturmayı başlattı ve ilk bulgular, helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu ve ölenlerden bazılarının PKK militanları olduğunu gösteriyor. Helikopterin kime ait olduğunun tam olarak tespit edilmesi için detaylı soruşturma devam ediyor" ifadesi kullanılmıştı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 274
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  dogrudur ne bilecek 3 e bölünmüş ırak Türkiyeyi de bölmek istiyor itrail kendi kendini parçalar inşallah
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  O bölgede olan biten entrikalardan ABD ve İsrail'in haberi ve parmağı vardır. Onlara sorun? İstihbarat örgütleri bilir. Kim eğitti, kim organize etti, nerden gelip nereye gidiyorlar. Mesela Starlink uyduları verilerine baksınlar.
  Cevapla
 • gümüşhaneli 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim istihbaratımız içinde pkk' lıların olduğunu biliyordur ve çok şükür ateş etmeden o helikopterleri düşüren teknolojiye sahip olduğumuzdan gereğini yapmışızdır nokta
  Cevapla
 • 181818 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında saddama destek çıkmayanlar şimdi başını taşlara vuruyor zararı kendilerine uolsa neyse tüm türkiye çekecek bunu aklım ermez dagda bagda ovada çayırda kentte yolda yılanın büygü küçügü olmaz nerde gördün başını ezecen taki kendi bölgesinde yaşamayı öğretene kadar
  Cevapla
 • yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi aynı. Amaç yeraltı zenginlikleri bulunan toprakları direk kendileri alamadıklarından terörist gruplara aldıptırıp daha sonra bunların ellerinden almak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de felaket: Bilanço ağırlaşıyor! Ölü sayısı açıklandı
Ebu Ubeyde'den İsrail'e yeni meydan okuma! "Hazırız" deyip ilan etti