Kuzey Kore'den nükleer saldırı tatbikatı: ABD ve Güney Kore'ye misilleme

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin bölgede yürüttüğü "Özgürlük Kalkanı" tatbikatına misilleme olarak 2 günlük nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlendiğini duyurdu.

GİRİŞ 20.03.2023 09:38 GÜNCELLEME 20.03.2023 11:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'nin gerçekleştirildiği ortak askeri tatbikata misilleme geldi. Resmi haber ajansından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin ortak tatbikata misilleme olarak 2 günlük taktik nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlendiği belirtildi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, tatbikatı bizzat yönettiği ifade edildi. Tatbikat çerçevesinde Cumartesi günü ülkenin taktik nükleer kuvvetlerinin güvenilirliğinin denetlendiği kaydedilirken, tatbikatın dünkü ayağında ise taktik nükleer saldırı simülasyonu kapsamında bir balistik füze fırlatma tatbikatı gerçekleştirildiği açıklandı. Kuzey Pyongan eyaletinin, Cholsan bölgesinden ateşlenen füzenin, 800 kilometre uçtuktan sonra Doğu Denizi'nden 800 metre yükseklikte infilak ettirildiği kaydedildi.

Japon Denizi'nde sular ısınıyor: Bir balistik füze daha fırlatıldıJapon Denizi'nde sular ısınıyor: Bir balistik füze daha fırlatıldı

KİM'DEN ORDUYA TALİMAT

Tatbikatı kızı Kim Ju Ae ile birlikte yerinde yöneten Kim Jong-un, düşmanların Kuzey Kore'ye yönelik saldırgan hamlelerinin giderek daha belirgin hale geldiği mevcut durumun, ülkesinin nükleer savaş caydırıcılığını daha da güçlendirmesini gerekli hale getirdiğini söyledi. Orduya nükleer saldırılara tam hazırlık talimatı veren Kim, bu tür tatbikatların gerçek bir savaşın simüle edilmiş koşulları altında sürekli olarak yapılmasının, ordunun beklenmedik durumlara acil müdahalede bulunabilmesi ve her an ezici bir nükleer karşı saldırı yapabilmesi için önemli olduğunu ifade etti. Nükleer silaha sahip bir devlet olmanın savaş caydırıcılığını sağlamak için tek başına yeterli olmadığının altını çizen Kim, "Ancak, gerçekleştirilebilecek nükleer saldırılara karşı her an ve isabetli şekilde yanıt verilmesini sağlayacak hazırlıkları tamamladığımızda, savaşı caydırmak gibi önemli bir stratejik görevi yerine getirebiliriz" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 5
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ulen ne zaman, ha vurdu ha vuracak. vurun artık! vurun ki bunlar Müslümanlarla uğraşmasın
  Cevapla
 • Ayazagalı 6 ay önce Şikayet Et
  Kendide icraatlarıda balon gibi....
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  nükleer silahları deneye deneye dünyanın dengesini bozdular, koca okyanuslar radyoaktif zehir gölüne dönecekler
  Cevapla
 • Nihat 6 ay önce Şikayet Et
  Yiyin birbirininizi Vampirler
  Cevapla
 • Sezai 6 ay önce Şikayet Et
  bu füzeleri boşa atmayın beyaz sarayı atın yerle bir edin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'den CHP'ye 'destek' resti: Mecbur ve mahkum muyuz?
Başkan Erdoğan'ın müjdesini verdiği vergisiz alınabilecek telefonlar ve bilgisayarlar