Türkiye ve Suriye'ye 7 milyar euro destek sözü

İsveç Başbakanı Kristersson, Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için Uluslararası Bağışçılar Konferansında yaklaşık 7 milyar avroluk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi.

GİRİŞ 20.03.2023 19:43 GÜNCELLEME 20.03.2023 21:02
Bu Habere 243 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu ve AB Dönem Başkanı İsveç'in, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden Türkiye ve Suriye'de etkilenenler için Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği Uluslararası Bağışçılar Konferansı sona erdi.

Konferansın kapanışında konuşan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda yaklaşık 7 milyar avroluk yardım taahhüdü yapıldığını bildirdi.

Kristersson, depremlerden etkilenenlerin yalnız olmadığını ve desteklerinin süreceğini ifade ederek, yardımlara geniş katılımın önemini vurguladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, "Bugün uluslararası toplumun Türkiye ve Suriye'deki yeniden yapılanma çabalarına güçlü bir şekilde destek verdiğini görmek beni çok mutlu etti. Birlikte beklentileri aştık." dedi.

"Bu konferans sadece bir başlangıç. Önümüzde çok iş var. Önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllarda birlikte çalışmaya devam edeceğiz." diye konuşan von der Leyen, "Taahhütlerin eksiksiz ve zamanında yerine getirilmesini sağlayacağız. Tam şeffaflık ve hesap verebilirlik içinde yatırımımızın sahada en güçlü etkiye sahip olmasını sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU HİBE EDİLEN MİKTARI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda taahhüt edilen yardımların yaklaşık 4.3 milyar euroluk kısmının kredi olacağını, 1.7 milyar euroluk kısmının ise hibe olarak verileceğini açıkladı.

İSVEÇ AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’in NATO üyeliği hakkında yaptığı açıklamada, “İsveç’ten beklentimiz, terörün finansmanı, insan devşirme ve propaganda faaliyetlerini sona erdirmesi ve gerekli tedbirleri alması” dedi.

 

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 243
 • Ertuğrul 11 ay önce Şikayet Et
  Teröre 32 milyar depremzede ülkeye 1.5 milyar. Hepiniz teröristsiniz
  Cevapla
 • Tej 11 ay önce Şikayet Et
  Sonuca bak suriye olayında da benzeri şey oldu yüzde on bile vermezler bence
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Almayın bunlardan Para istemiyorum. Reis halleder ... borç verir bunlar ... yardım etmezler
  Cevapla
 • Mert 11 ay önce Şikayet Et
  Zaten 4.3 milyar kredi verelim demişler. Adamların savunma bütçeleri trilyon dolarlarla ifade ediliyor, yardım 1.7 milyar. Bizim muhalefetin sürekli laf attığı Katar, bunların hepsinden 10 kat fazla yardım yaptı. Üstelik kredi değil, yardım.
  Cevapla
 • cevdet 11 ay önce Şikayet Et
  5 milyar kredi olacak mış nasıl yarım kredi olacaksa 20 milyar kredi versinler faizsiz
  Cevapla
 • algı 11 ay önce Şikayet Et
  göçmenlere verdiğiniz gibi verirsiniz hadi ordan
  Cevapla
 • asdsa 11 ay önce Şikayet Et
  50 yılda veririler
  Cevapla
 • asdsa 11 ay önce Şikayet Et
  50 yılda veririler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye’nin F-16 Viper tedarikinde önemli gelişme: İşte paketin içinde olanlar...
Özgür Özel'den LGBT'lilere destek sözü! İmzayı attı