Pentagon'dan düşen PKK/YPG helikopterleri için akıllara durgunluk veren çarpıtma

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, ABD'nin, Kuzey Irak’ta düşen PKK/YPG terör örgütü üyelerini taşıyan helikopterler ve Irak’ta aldıkları eğitimle ilgisi olmadığını öne sürdü. Söz konusu uçuşları takip edip etmediklerine dair açıklama yapmadı.

GİRİŞ 22.03.2023 00:36 GÜNCELLEME 22.03.2023 08:20
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

ABD’nin Suriye’de desteklediği SDG ismini kullanan PKK/YPG terör örgütü mensuplarını taşıyan helikopterlerin Kuzey Irak’ta düşmesine ilişkin tartışma devam ediyor.

ABD'NİN FONLARI PKK/YPG'NİN KULLANDIIĞI HELİKOPTER İÇİN KULLANILDI MI?

Pentagon Sözcüsü Ryder, AA muhabirinin günlük basın toplantısında, "Ortağınız (PKK/YPG) SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim görevinde olduğu ifade ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak’taki bu sözde eğitim değişim görevindeki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile mücadele operasyonlarında onlarla ortaklık ediyoruz. Ama yine ifade ediyorum bu helikopter olayında ABD’nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok."

"TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANILMAYACAĞINDAN NE KADAR EMİN MİSİNİZ?"

Bunun üzerine, "Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD’nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye’ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?" sorusunu yöneltti.

SDG ismini kullanan PKK/YPG'nin ABD'den aldığı silah ve fonları Türkiye’ye kullanmayacağına ilişkin güvence veremeyen ABD’li general, örgütle DEAŞ’ın yenilmesi için ortaklık ettiklerini söyledi.

Ryder, "Dünyada kendi operasyonlarını gerçekleştiren çok sayıda güce eğitim veriyoruz. Bu olayda da tekrar ifade ediyorum herhangi bir şekilde dahlimiz ve katılımımız yok. Bunu daha başka nasıl ifade etmemi istediğinden emin değilim." dedi.

Örgütün Irak’a girip çıktığını hatırlatan muhabirin bu konuda kaygıları olup olmadığına ilişkin sorusuna ise Tuğgeneral Ryder, "SDG bu konuda kendi adına konuşsun." yanıtını verdi.

KRİTİK SORUYU YANITSIZ BIRAKTI

Başka bir gazetecinin, olayda dahli olup olmamasının dışında bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşlarından haberdar olup olmadığını sorması üzerine sözcü, "Her şeyi perspektife oturtalım, biz dünyada birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında başkalarının operasyonlarını izleyip izlemediğimize girmeyeceğim." ifadelerini kullandı.

Ryder, "ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum. Kelimelerimi orada dikkatli seçiyorum." diye konuştu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 69
 • cahit 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem bu uçuşlardan haberleri yok bizde sürekli düşürelim bir taşla iki kuş hem pkk lı hem ABD li pilotlar yok olsun
  Cevapla
 • Hamza 25 1 yıl önce Şikayet Et
  yahudi siyonist köpekler bitmedikçe dünyaya huzur yok. Yaşasın islam. Yaşasın allahın adaleti ve yaşasın suçlulur için Allahın var ettiği ceza makamı Cehennem..
  Cevapla
 • OFLU 1 yıl önce Şikayet Et
  Deaş’a karşı TÜRKİYE operasyonu biz yürütelim dedi, ABD nin deaş la işi yok onu da onlar kurdu. Mesele PKK ya eğitim ve devlet kurdurmak ABD terörün başıdır.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah kahru perişan eder inşallah sizleri. Yerle bir olursunuz. Zerre kadar üzülürsem ne olayım!
  Cevapla
 • ismet 1 yıl önce Şikayet Et
  ya hala daha abd ile iş birliği yapıyonuz çok yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ezeli rakipten sürpriz hamle! Galatasaray'ın gözdesine teklif yaptılar
Polis memuru, eşi ve 3 yaşındaki oğlunu öldürüp yaşamına son verdi