Kazakistan, gerçek manada çok partili sisteme geçiyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 19 Mart'ta düzenlenen Meclis seçimi sonuçlarının ülkesinin gerçek bir çok partili sisteme doğru attığı adımın göstergesi olduğunu söyledi.

Kazakistan, gerçek manada çok partili sisteme geçiyor
Kazakistan, gerçek manada çok partili sisteme geçiyor
GİRİŞ 29.03.2023 11:06 GÜNCELLEME 29.03.2023 11:08
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Parlamentonun alt kanadı Meclisin 8. dönem açılış oturumunda konuştu.

Son bir yılda anayasa referandumu başta olmak üzere ülkede kapsamlı siyasi reformları hayata geçirdiklerini ifade eden Tokayev, "Anayasa reformu, siyasi sistemin tamamen yenilenmesine yol açtı. Vatandaşların ülke siyasetine katılması için fırsatlar önemli ölçüde genişletildi" dedi.

Tokayev, söz konusu reformları "güçlü cumhurbaşkanı, etkili parlamento ve hesap verebilen hükümet" temelinde hayata geçirdiklerini belirterek, "İnsanlar yaşamın her alanında meydana gelen dönüşümleri fark etti" diye konuştu.

Ülkede 19 Mart’ta karma sistemle yapılan Meclis seçiminde çok sayıda bağımsız adayın yarıştığına işaret eden Tokayev, "Böylece Kazakistan halkı, devam eden dönüşümlere katkıda bulunmaya hazır olduğunu ortaya koydu. Toplumda yeni bir sivil ve siyasal kültür oluşuyor" ifadesini kullandı.

Tokayev, yeni Mecliste tüm ideolojik görüşlerin temsil edildiğine dikkati çekerek, "Seçim, ülkemizin gerçek bir çok partili sisteme doğru önemli adım attığını gösterdi. İlk kez uzun süredir muhalefette olan bir parti meclise girdi" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede değişimlerin bununla bitmediğinin altını çizen Tokayev, "Siyasi sistemin iyileştirilmesine yönelik reformlara devam edilecek. Bu yıl ilk kez bölgesel öneme sahip 45 ilçe ve il valilerinin doğrudan seçimi yapılacak. Siyasi süreçlerin demokratikleşmesi, vatandaşların devlet yönetimine katılımının daha da artırılması yönündeki çalışmalarımız sürecek. Mevcut jeopolitik ortamda Kazakistan’ın bu kadar köklü reformlar gerçekleştiren tek ülke olduğunu hepimiz iyi bilmeliyiz" ifadesini kullandı.

Tokayev, geçen yıldan bu yana siyasi sistemin dönüşümü için çabaladıklarını, artık ekonomik konulara odaklanma zamanı olduğunu kaydederek, "Gerçek sanayileşme, üretimin yerelleştirilmesi, altyapının modernizasyonu ile ilgilenmeliyiz. Hazineden finanse edilen projeler, öncelikle yerli girişimciler tarafından uygulanmalı" diye konuştu.

Parlamentonun alt kanadı Mecliste 5 yıl boyunca görev alacak milletvekillerine seslenen Tokayev, ilk önce yeni vergi politikası modelinin geliştirilmesi ve insan ticaretine ilişkin özel kanunun hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Tokayev, bunun yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve yerel üreticileri destekleme, altyapının geliştirilmesinde yeni bir yaklaşım oluşturma, turizm, gıda güvenliği, insan sermayesi, insan haklarının korunması, kamu yönetiminin etkinleştirilmesi alanlarında önerilerini sundu.

Kazakistan’da 19 Mart’ta düzenlenen seçimde Meclise girmeye hak kazanan 98 milletvekili ant içerek görevlerine başladı. ​​​​​​​

Bu arada parlamentonun alt kanadı Meclisin 8. dönem açılış oturumunda, milletvekilleri gizli oylamayla yeni başkanı seçti.

Oturumda bulunan 98 milletvekilinden destek alan iktidar partisi Amanat’ın Genel Başkanı Koşanov, yeniden Meclis Başkanı oldu. ​​​​​​​

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 7
 • HAKAN'IN FİKRİ 11 ay önce Şikayet Et
  çok saçma iki parti yeter siyaset yapmak isteyen birini seçer yoksa bizdeki belescilwr gibi onlarca parti binlerce belesci siyasetçi türer
  Cevapla
 • Bir Dirhem Laf 11 ay önce Şikayet Et
  Desene onlarda da artık ne kadar hain, ipsiz sapsız varsa meclise dolacak... yazık...
  Cevapla
 • İslam Sancağı 11 ay önce Şikayet Et
  Özerklik isteyen Rus partileri ortaya çıkacak yapmayın.
  Cevapla
 • Fakirullah 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye nin eski haline dönersiniz pişman olursunuz
  Cevapla
 • zeki 11 ay önce Şikayet Et
  Parayla vekil olmak yada para yatırarak devlet yönetme İMKANI olmamalı. Parayaı yatıran hizmet etmez RANT koşturur... Bu kısr döngü ülkenizi hep geri bırakır.. Ehliyet liyakat gerçekleşecek düzenleme yapılmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'in katliamı sonrası UAÖ 'Korkunç' diyerek dünyaya çağrı yaptı
Gazeteci Levent Gültekin İstanbul tablosunu çizdi: İmamoğlu için talihsiz bir durum