ABD, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini ciddiye almıyor

ABD'nin son Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini ciddiye almadığını ve "siyasi bir sorun" olduğunda durumu "güvenlik sorunu" olarak görme eğiliminde olduğunu söyledi.

ABD, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini ciddiye almıyor
ABD, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini ciddiye almıyor
GİRİŞ 29.03.2023 17:15 GÜNCELLEME 29.03.2023 17:23
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

 ABD'nin son Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD'nin, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini ciddiye almadığını ve "siyasi bir sorun" olduğunda durumu "güvenlik sorunu" olarak görme eğiliminde olduğunu söyledi.

Ford, "Bence Washington'ın geneli ve Washington'daki pek çok analist, Amerika'nın YPG ile ilişkisinin Türkiye'yi ne kadar kızdırdığını anlamıyor." dedi.

Ford, "Bunun önemsiz bir şey olduğunu ve DEAŞ nedeniyle gerekli olduğunu, Türklerin bu konuda endişelenmeyi bırakması gerektiğini düşünüyorlar. Bu, ABD'nin Türkiye'nin endişelerini bir bakıma görmezden gelmesi anlamına geliyor." diye konuştu.

ABD'nin Suriye'de DEAŞ'ı ortadan kaldırma stratejisi hakkında Ford, "görevin imkansız olduğunu düşündüğünü" belirterek "Baghuz'un ele geçirilmesinin ardından 4 yıldır orada olmaları ve hala bir DEAŞ isyanının olması, bana görevin gerçekleştirilemeyeceğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin Doğu Suriye'de kalabilse bile DEAŞ'ı tamamen ortadan kaldıramayacağının bir gerçek olduğunun altını çizen Ford, Suriye'de Haseke ve Deyrizor'daki Sünni Arapların söz konusu örgütü ortadan kaldırabileceğini ancak bunu yapacak "teşvik" ve "araçlara" sahip olmadıklarını kaydetti.

Ford, "Amerikalılar, savaşçıları ücra hapishane kamplarına hapsetmek yerine nasıl radikallikten arındıracaklarını düşünmeli çünkü bunun işe yaramadığını deneyimlerimizden biliyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin DEAŞ'ı yenmek için YPG'ye verdiği destek konusunda ise Ford, bunun 2015-2019 yıllarında "acil kısa vadeli bir faydası" olduğunu savundu.

Ford, "2023'te YPG, DEAŞ'a katılan mutsuz gençleri Deyrizor veya Haseke gibi yerlerde durdurabilir mi? Yapamazlar. Aslında, yerel Arap toplulukları arasında YPG'ye karşı çok fazla kırgınlık var. Bu, yerel toplulukları daha fazlasını yapmaları için güçlendirme meselesidir" açıklamasını yaptı.

YPG-PKK bağlantısı

YPG'nin PKK ile bağlantısına ilişkin bir soruya, "Dürüst olmak zorundayız, YPG ile PKK arasında çok büyük bir fark yok" yanıtını veren Ford, "Aslında Kamışlı'ya ve özerk yönetime giden insanlar, oradaki halk arasında sık sık Kandil şivesi duyduklarını söylüyorlar. Kandil'den geldiklerini biliyoruz" yanıtını verdi.

Ford, "Amerikalılar bunu inkar edebilir ama bu aptalca olur ve açıkçası, Amerikalıların bunu inkar etmeyi bıraktığını düşünüyorum. Şimdi bunun pratik bir önlem, bir tür iş birliği olduğunu söylüyorlar" dedi.

ABD'nin "siyasi bir sorun" olduğunda durumu "güvenlik sorunu" olarak görme eğiliminde olduğunu belirten Ford, "ABD, Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik endişelerini pek ciddiye almıyor" değerlendirmesini yaptı.

Suriye'de ABD-İran gerilimi "devam edecek"

Ford, ABD-İran arasındaki son gerilimler sorulduğunda gerilimin "devam edeceğini" belirterek "Daha fazla İran saldırısı olacak ve bir ölüm olduğunda muhtemelen Amerikalılar sert bir şekilde karşılık verecek. Bunun bir sonunu göremiyorum" diye konuştu.

Ford, iki tarafın da "büyük bir savaş" istemediğini belirterek ABD Başkanı Joe Biden'ın alenen ABD'nin İran'la çatışma peşinde olmadığını söylemesinin "olağan dışı" olduğunu ve bunun "gerginliği artırmak istemediklerinin" bir işareti olduğunu düşündüğünü aktardı.

 25 Mart'ta Suriye'nin Deyrizor ilinde İran destekli yabancı terörist grupların varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarına roket saldırıları yapılmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 26 Mart'ta ABD Başkanı Joe Biden'ın, Suriye'deki askeri tesislerine yönelik saldırılara "hızlı ve cesurca" karşılık verdiğini, Amerikan askerlerinin bölgedeki görevine devam edeceğini belirtmişti.

Suriye'deki ABD askerleri "eve dönmeli"

Suriye'deki ABD misyonunun "süresiz" devam edeceğini ve "bunun net bir sonu olmadığını" düşündüğünü aktaran Ford, "DEAŞ'ın Baghuz'daki son kalesi dört yıldan fazla bir süre önce düştü. Amerikalılar hala orada. Amerikalıların neyi geri çekmeleri gerektiğine dair net bir fikirleri yok." ifadelerini kullandı.

Ford, Washington'da henüz askerlerin doğu Suriye'den çekilmesini destekleyen kritik bir çoğunluk olmadığını belirterek Suriye'deki Amerikan birliklerinin "eve dönmesi gerektiğine" inandığını dile getirdi.

 

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Morelli 1 yıl önce Şikayet Et
  Gunaydin
  Cevapla
 • Bozkurt 66 1 yıl önce Şikayet Et
  gerçekleri görenler var ama acil çözümleli
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Pılınızı pırtınızı toplayın biran önce defolup gidin.
  Cevapla
 • gercek 1 yıl önce Şikayet Et
  sorun yok bizde Abd yi ciddiye almiyoruz abd bir teror ulkesidir artik
  Cevapla
 • MiSaFiR 1 yıl önce Şikayet Et
  Pentagon ve alt kurumları, 01.03.2003 tarinde TBMM'deki (ABD askerlerinin Irak'a, Türkiye'den girmesi için yapılan) Tezkere Oylamasından sonra, Beyaz Sarayı YALAN-YANLIŞ bilgilendirmeye devam ediyor. Bu yalan bilgilendirmelerin sonu gelmediği sürece, DEĞİŞEN BİRŞEY OLMAYACAKTIR...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler attı, Arap spiker kendinden geçti!
Azerbaycan'dan Fransa'ya Ermenistan tepkisi!