İsrail'deki tüm Arap şehirlerinde genel greve gidilecek

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinli doktor Muhammed el-Asibi'nin İsrail polisi kurşunuyla öldürülmesini protesto etmek için İsrail'deki tüm Arap kentlerinde yarın genel greve gidileceği belirtildi.

İsrail'deki tüm Arap şehirlerinde genel greve gidilecek
İsrail'deki tüm Arap şehirlerinde genel greve gidilecek
GİRİŞ 02.04.2023 00:44 GÜNCELLEME 02.04.2023 00:59
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden çatı örgüt Yüksek Arap Takip Komitesi, Filistinli doktor Muhammed el-Asibi'nin İsrail polisi kurşunuyla öldürülmesinin ardından acil şekilde toplandı.

Toplantının ardından komiteden yapılan yazılı açıklamada, Asibi'nin İsrail polisi kurşunuyla öldürülmesini protesto etmek için İsrail'deki tüm Arap yerel yönetimleri ve eğitim sistemini de kapsayacak şekilde yarın genel greve gidileceği ifade edildi.

Özel eğitim sisteminin ise greve dahil olmayacağı kaydedilen açıklamada, "çeşitli Arap belde ve kasabalarında bugünden itibaren gösteriler düzenleneceği" ve "Asibi'nin infaz edilmesine ilişkin özel bir soruşturma komitesi kurulması yönünde karar alındığı" aktarıldı.

Komite, "Asibi'nin Hura beldesinde yarın düzenlenecek cenaze töreninin, tüm işgal, baskı ve ırk ayrımcılığı politikalarına karşı kitlesel bir gösteriye dönüştürülmesi" çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İsrail güçleri, gece saatlerinde Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde Mescid-i Aksa’ya açılan Silsile Kapısı’nda kimlik kontrolü yapan polislerden birinin silahını alma girişiminde bulunduğu iddiasıyla Asibi'yi öldürmüştü.

Olayın ardından Mescid-i Aksa’nın girişlerinden Kattanin Kapısı’ndaki Filistinlilere saldıran İsrail güçleri, Filistinlileri copla darbederek buradaki kahvehaneye ait malzemelere zarar vermişti.

Mescid-i Aksa'yı bir süre giriş ve çıkışlara kapatan İsrail güçleri daha sonra Aksa’nın kapılarını tekrar açmıştı. İsrail polisi de Twitter'dan yaptığı açıklamada, Asibi'nin, "polisin silahını ele geçirdiği ve polislere doğru iki el ateş ettiği" kaydedilen açıklamada, hayati tehlike içinde olan polislerin söz konusu kişiyi etkisiz hale getirdiğini iddia etmişti.

Bölgedeki tüm güvenlik kameralarının kontrol edildiği vurgulanan açıklamada olayın kamera kayıtlarına yansımadığı öne sürülmüştü.

Öldürülen Filistinli genç doktorun ailesi, İsrail'in öne sürdüğü "maktülün, polisin belinden silahını almaya çalıştığına dair" iddiaları yalanlamış, iddialar doğru ise güvenlik kameralarının görüntülerinin yayımlanmasını istemişti.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 6
 • bawkanlı sait 2 ay önce Şikayet Et
  amin inşallah
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Maddiyatları onların canı.. Maddiyatlarını eritin..
  Cevapla
 • Adige 2 ay önce Şikayet Et
  Şu içinde bulunduğumuz mübarek günlerin hatırına Rabbim sizlere öyle bir bela ve musibet versin ki dünya durdukça dilden dile anlatılır olsun inşallah.
  Cevapla
 • Çankırı lı 2 ay önce Şikayet Et
  Yahu bu israile anlayacağı dilden konuşun. Onlar ancak o dilden anlarlar
  Cevapla
 • Kul insan 2 ay önce Şikayet Et
  İsrail mutlaka haritadan silinmeli mutlaka. Lanetliler yeryüzünü bozgunculuk yaparak yaşanmaz hale getirdiler. Dolar ile faiz ile haramlar günahlar ticareti ile her alanda bozgunculuk ile açık ve net ortada. İnternet teknoloji bize Allah'ın cc rahmeti olmuştur. Şimdi Müslümanların güç kuvvet birlik beraberlik zamanı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HÜRJET'te kontrol yerli teknolojilerde
Araç sahiplerine müjde! LPG’ye indirim geldi