BM Genel Sekreteri Guterres: Oruç, bana İslam'ın gerçek yüzünü gösterdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, her yıl Ramazan ayında mülteci topluluklarını ziyaret ettiğini belirterek, "Oruç, bana İslam'ın gerçek yüzünü gösterdi" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres: Oruç, bana İslam'ın gerçek yüzünü gösterdi
BM Genel Sekreteri Guterres: Oruç, bana İslam'ın gerçek yüzünü gösterdi
GİRİŞ 06.04.2023 18:47 GÜNCELLEME 07.04.2023 06:55
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, UN News'in Arapça servisine Ramazan ayı dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

"BARIŞ, DÜNYADA SAHİP OLACAĞIMIZ EN DEĞERLİ ŞEY"

Dünyanın birçok noktasında barışın eksik olduğunu kabul eden Guterres, "Bence, barışın sağlanması için birlik olmamızın vakti geldi. Barış, dünyada sahip olabileceğimiz en değerli şey" dedi.

Guterres, 1951'de imzalanan Mülteci Sözleşmesi'nin de Kur'an-ı Kerim'in manevi değerlerine uygun olduğunu söylerken, "Mültecilerin çoğunluğu Müslüman'dı. Ayıca mültecilerin büyük bir cömertlik ve dayanışma içinde oldukları toplulukların çoğunluğunu da yine Müslümanlar oluşturuyordu." sözlerini kaydetti.

"ACI ÇEKEN MÜSLÜMAN TOPLULUKLARINA ODAKLANIN"

Mülteci kamplarına düzenlediği yıllık ziyaretlerinde dayanışma içinde oruç tuttuğunu kaydeden Guterres, "Genel Sekreter olduğumda, bu geleneğin sürdürülmesi gerektiğini düşündüm. Şimdi ise mülteci topluluklarına değil, acı çeken Müslüman topluluklara odaklanın" açıklamasında bulundu.

Ramazan ayında Müslümanlarla birlikte oruç tutmanın kendisine İslam'ın gerçek yüzünü gösterdiğini ifade eden Guterres, "Mültecilere ev sahipliği yapan topluluklarda tanık olduğum barış, dayanışma ve cömertlik duygusu ile mültecilerin dayanıklılığı ve cesareti de son derece ilham vericiydi" sözlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Cenâbıhak hidayet İslamiyet nasip etsin inşallah
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  vermezse mabut,neylesin sultan Mahmut.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyleyse gel islamla şereflen. Daha neyi bekliyorsun. ASIL KURTULUŞ ASIL HÜRRÜYET ASIL İNSANİYET İSLAMDA
  Cevapla
 • Gasap haydo 1 yıl önce Şikayet Et
  Üfürüyonda ama içi boş üfürüyon. Yine hangi müslüman ülkeyi gandırıp haklarına çökmek üzeresiniz, onu de hele
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Işıkhan en fazla prim borcu olan belediyeleri açıkladı!
Türkiye'den tarihi hamle! Kerkük'te yeni dönem başlıyor! 100 yıl sonra bir ilk!