Bayraktar SİHA'lar yine Fransızların manşetlerini süsledi! Dikkat çeken 'ABD' itirafı...

Türk SİHA'ları dış basında manşetlerden düşmüyor... Fransa merkezli La Croix gazetesi, Türk savunma sanayisinin amiral gemisi olarak gösterdiği Bayraktar SİHA'larla ilgili "Ankara için gerçek bir diplomatik sancaktar" ifadesini kullandı.

GİRİŞ 18.04.2023 08:44 GÜNCELLEME 18.04.2023 09:07
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

La Croix'deki haberde "Türk savunma sanayisinin başarıları, 1974'te ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı üç yıllık silah ambargosunun ardından elli yıldır başlatılan askeri ikmalin güçlendirilmesi politikasının sonucudur." ifadelerine de yer verildi.

Üretimi Türkiye'de gerçekleştirilen Bayraktar TB2 SİHA'lar, savaş alanlarındaki nokta atışı operasyonlarında adından söz ettirmeyi başardı.

Kısa sürede dünyanın sıklıkla konuştuğu insansız hava gücü arasındaki yerini alan TB2'ler, bu kez Fransa merkezli La Croix gazetesi tarafından gündeme getirildi.

TÜRKİYE'NİN ENDÜSTRİYEL VE DİPLOMATİK STRATEJİSİNİN BİR PARÇASI

SİHA'lardan "Ankara'nın yeni nüfuz aracı" şeklinde söz eden gazete, Libya, Karabağ ve Ukrayna'daki çatışmalarda kullanılmasıyla ünlenen TB2 Bayraktar insansız hava aracının, Türkiye'nin endüstriyel ve diplomatik stratejisinin bir parçası olduğunu belirtti.

TB2, SAVUNMA SANAYİSİNİN AMİRAL GEMİSİ OLDU

TB2'nin savunma sanayiinde oynadığı rolden şu sözlerle bahsedildi:

TB2 Bayraktar, Karabağ ve Ukrayna'da kullanılmasının ardından Türk savunma sanayisinin amiral gemisi oldu.

Türkiye, insansız hava aracını Afrika, Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa'da nüfuz stratejisine hizmet etmek için kullanıyor.

KIZILELMA İLE BİRLİKTE TÜRK EKOSİSTEMİNİN İKİ CEVHERİ

Batılı ülkelerin savunma sanayilerinden farklı olarak Türk savunma sanayisinin uçak ve insansız hava aracını aynı anda geliştirebildiğine dikkat çekildi.

Baykar Makina tarafından üretilen TB2'nin halihazırda donanmada kullanılabilecek versiyonu olan TB3'ün mevcudiyetinden de söz edildi ve şöyle denildi:

Türkiye'nin geliştirdiği ilk hayalet savaş uçağı Kızılelma ile birlikte Türk ekosisteminin bu iki cevheri, TCG Anadolu'yu ve Hürjet hafif muharebe uçağını donatacak.

DİPLOMATİK SANCAKTAR, NÜFUZ ARACI OLDU

Bir diğer stratejik proje olan geleceğin TF-X savaş uçağının, ilk testlerinden geçme aşamasında olduğu aktarıldı.

Savunma alanındaki atılıma dair şu görüşlere yer verildi:

Türk savunma sanayisinin başarıları, 1974'te ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı üç yıllık silah ambargosunun ardından elli yıldır başlatılan askeri ikmalin güçlendirilmesi politikasının sonucudur.

Ankara için gerçek bir diplomatik sancaktar olan Bayraktar SİHA, Afrika ve Orta Asya'da nüfuz aracı oldu. Fas, Etiyopya ve Nijer, Togo sınırlarını gözetleyecek donanıma sahip.

Orta Asya'da Türkiye, Rusya'nın çekilmesinden yararlanıyor. Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan Türk SİHA'ları satın aldı.

ÜÇÜNCÜ YOL İMAJI

"Türk askeri ihracat stratejisi 'üçüncü yol' imajından yararlanıyor." denilerek, insansız hava aracı hakkında şunlar aktarıldı:

Orta Doğu ve Avrupa'da ilişkileri onarmak veya daha akışkan hale getirmek için kolaylaştırıcı bir görev görüyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Eylül 2022'de 120 TB2 satın alması, Ankara ile Abu Dabi arasındaki uzlaşmaya mührünü vurdu.

2021'de Türkiye, Polonya'ya 24 TB2 satarak Avrupa'da yer edindi. Türkiye, tarafından NATO'ya girişi engellenen Finlandiya da Türkiye'den SİHA satın alabileceğini ima etti.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ DENGELEYİCİ

Moskova'ya yaptırım uygulamayı reddeden Ankara'nın, Rusya'dan hidrokarbon ithal etmeye ve yine bu ülkeye çok sayıda ürün ihraç etmeye devam ederken, Ukrayna'ya da insansız hava aracı sağladığı belirtildi.

Türkiye'nin bu durumu, "iki savaşan taraf arasında aracı olarak rol oynamasına izin veren dengeleyici bir hareket" şeklinde nitelendirildi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • aksaray 10 ay önce Şikayet Et
  Ula fransa durun siz bu daha yeni başlangıç. türkiyeyi 80 yıldır sizler yönetiyordunuz artık biz müslümanlar yöneteceğiz ve teknolojide dünya dev olmaya geliyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Kürt Oğlu Kürt kardeşim, AÇ KALMAMIŞ BU Millet.. Çok fazla refah verilince AZIYOR, DOYMUYOR DAHA FAZLA İSTİYOR..
  Cevapla
 • Kürt Oğlu Kürt 10 ay önce Şikayet Et
  Bide Gel Buradaki PATATES, SOĞAN, SAMAN cılara alat...
  Cevapla
 • DEREKÖYLÜ 10 ay önce Şikayet Et
  Su uyur düşman uyumaz,bize en çok zarar verenler içimizdeki düşmanlardır.
  Cevapla
 • Türk 10 ay önce Şikayet Et
  Ulan düşmanlar bile taktir ediyo bizdeki değişikler hala laf ediyo..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Gazze'ye odaklanmışken İsrail'den alçak hamle! Kendi toprağı ilan etti
Türk Savunma Sanayisine sızma girişimi! İşin arkasındakiler yakayı ele verdi