Bulgaristan da Ukrayna'dan tahıl ithalatını yasakladı

Bulgaristan, Ukrayna'dan tahıl, süt ve süt ürünleri, et ve şarabın da aralarında bulunduğu 20 tarım ve gıda ürününün ithalatına geçici olarak yasak getirdi.

Bulgaristan da Ukrayna'dan tahıl ithalatını yasakladı
Bulgaristan da Ukrayna'dan tahıl ithalatını yasakladı
GİRİŞ 20.04.2023 14:06 GÜNCELLEME 20.04.2023 14:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Polonya, Macaristan ve Slovakya'nın ardından Bulgaristan da Ukrayna'dan bazı tarım ve gıda ürünlerinin ithal edilmesine yasak getirdi.

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev basına yaptığı açıklamada, yasak kararını Avrupa Birliği'nin dayanışma koridorları fikrine karşın geçtiğimiz yıl Ukrayna'dan ithal edilen tarım ve gıda ürünlerinin önemli bir bölümünün Bulgaristan'da kaldığını, bu durumun temel üretim ve ticaret ağlarında istikrarsızlığa yol açması nedeniyle aldıklarını söyledi.

"BULGAR ÜRETİCİLERİ KORUMAK ZORUNDAYIZ"

Donev, "Bulgaristan vatandaşlarının problemlerini çözmek için çalışan bir hükümetin buna izin vermesi mümkün değil" diyerek Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını, ancak Bulgar üreticilerin iflasının Ukrayna'ya yardımcı olamayacağını belirtti. 24 Nisan'da yürürlüğe girecek olan yasak kararıyla tahıl, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, bal, kanatlı hayvan eti ve ürünleri, şarap, sirkenin de aralarında bulunduğu 20 kadar ürünün ithalatı yasaklandı. 30 Haziran'a kadar geçerli olacak yasak, söz konusu ürünlerin Bulgaristan üzerinden transit geçişini kapsamıyor.

Bulgaristan Tarım Bakanı Jawor Geczew, geçtiğimiz günlerde özellikle Bulgaristanlı tahıl üreticilerinin zor durumda olduğunu, satılmamış mahsulle dolu olan depolarda yeni mahsule yer olmadığını belirterek, sadece bu üreticilerin zararının 1 milyar euroyu bulduğunu söylemişti. Avrupa Birliği ülkelerinden Polonya, Macaristan ve Slovakya da geçtiğimiz günlerde Ukrayna'dan tarım ve gıda ürünlerine 30 Haziran'a kadar yasak getirmişti. Polonya ve Macaristan kendi çiftçilerini korumak için böylesi bir kararı aldıklarını açıklarken, Slovakya ise Ukrayna'dan ithal edilen tahılın laboratuvarlarda yapılan incelemesinde standartların üzerinde pestisit maddesi tespit edilmesinin ardından yasak kararı almıştı.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • tepki 10 ay önce Şikayet Et
    hesap tutmaz ise yazin ne olacak o zaman babayi yerler hepsi al depoya koy belki savas 5 yil devam edecek bu konuya karismayin ne halleri var ie usa avrupa kendisi yapsin biz onlara yardim ediyoruz onlar ise terøre yardim ediyor kendimize yetecek kadar alin bir kac yil yedek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mısır dünyaya duyurdu! Son dakika Gazze gelişmesi
Gazze sözleri rahatsız etti! Murat Kurum'dan Özgür Özel'e yanıt!