Lavrov: Batı yeni bir savaş hazırlığında

Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Batı, dünyada hakimiyetini sürdürmek için yeni savaş hazırlıkları yapıyor" dedi.

Lavrov: Batı yeni bir savaş hazırlığında
Lavrov: Batı yeni bir savaş hazırlığında
GİRİŞ 26.04.2023 09:40 GÜNCELLEME 26.04.2023 09:40

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Batı, dünyada hakimiyetini sürdürmek için yeni savaş hazırlıkları yapıyor" dedi.

ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bugünkü oturuma başkanlık eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, oturumun ardından basın toplantısı düzenledi. ABD, NATO, Avrupa ve Ortadoğu'daki gelişmeler başta olmak üzere birçok konuya değinen Lavrov, ABD ve müttefiklerinin tek kutuplu dünya düzenini korumayı amaçladıklarını savundu.

Lavrov, Batı tarafından dünyanın farklı noktalarında yeni savaşlar çıkabileceğine vurgu yaparak, "Dünya'da hakimiyeti sürdürmek için yeni bir savaş turu hazırlıkları yapılıyor. Çok kutuplu dünya düzeni nesnel olarak şekilleniyor. Ancak bunun ne şekilde olacağını bilmiyorum" dedi.

“Yalan söylediklerini artık herkes biliyor”

NATO'nun Rusya'yı yok etmeyi amaçladığını ancak bunu başaramadığını da savunan Lavrov, "Rusya'da ve Rusya dışındaki tarafsız gözlemciler, NATO'nun Rusya'yı yok etmek istediğini ancak Rusya'nın ayakta kaldığı yönündedir. Rusya, NATO'nun sınırlarını genişletmemesini istedi. Biz çok şey istemedik. Bunu önlemenin gerekliliğine vurgu yaptık. Bize birkaç kez bunun olmayacağına dair sözler verildi. Yalan söylediklerini artık herkes biliyor. Dahası Minsk Anlaşması ve diğer anlaşmalarda da yalanlar söylediler" dedi.

“Rus hükümeti diğer devletlerin işlerine karışmıyor”

ABD Başkanı Joe Biden'ın, 2024 yılında yapılması planlanan ABD'deki başkanlık yarışında tekrar aday olacağını duyurmasına değinen Lavrov, "Görevleri gereği neler olup bittiğini analiz etmekle yükümlü gazetecilerin aksine, Rus hükümeti diğer devletlerin işlerine karışmıyor" dedi.

Türkiye’de 27 Nisan tarihinde açılışı yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali açılış törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in doğrudan veya dolaylı yollarla katılım sağlaması ihtimalini de değerlendiren Lavrov, böyle bir programın ve görüşmenin önemine dikkat çekerek, "Bundan yola çıkarak başkanlar böyle bir toplantının önemi konusunda mutabık" dedi.

"Sudan'da tam bir trajedi yaşanıyor”

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında başlayan çatışmaları “trajedi” olarak yorumlayan Lavrov, ülkede sivil ölümlerin arttığını hatırlatarak, "Sudan'da tam bir trajedi yaşanıyor. İnsanlar ölüyor ve diplomatlar için tehdit devam ediyor. Bunun farkındayız ve durumu yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray, TFF'yi istifaya davet etti
Somali'de Türkiye ile imzalanan anlaşma sonrası kutlama töreni düzenlendi