Yunanistan'da Çipras Türkiye'yi örnek gösterip Miçotakis'e yüklendi

Türkiye'nin milli savunma sanayisindeki ilerlemeye dikkati çeken Yunanistan ana muhalefet partisi lideri Aleksis Çipras, hükümetin silahlanma programlarını ülke savunma sanayisine katkıda bulunmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Yunanistan'da Çipras Türkiye'yi örnek gösterip Miçotakis'e yüklendi
Yunanistan'da Çipras Türkiye'yi örnek gösterip Miçotakis'e yüklendi
GİRİŞ 11.05.2023 07:02 GÜNCELLEME 11.05.2023 07:02
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin milli duruşu ve savunma sanayisinde kendine yeten bir ülke olma konusundaki kararlılığı yerli projelerin hızlanmasına ve Türk savunma sanayisinin giderek güçlenmesine yol açtı.

Özellikle son yıllarda dışa bağımlılık azalırken yerlilik oranı yüzde 80'ler seviyesine çıktı.

Bu kapsamda hava, kara ve denizde Türkiye'nin savunma gücünü artıracak yüksek teknolojili bir dizi proje başarıyla hayata geçirildi.

YUNANİSTAN'DA ANA MUHALEFET TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Yunan Parlamentosu'nda grubu bulunan partilerin liderlerinin canlı yayında ekonomi, sağlık ve eğitim sistemleri, savunma, göç meselesi gibi çok sayıda konuyu ele alırken dış politika ve savunma için değerlendirmede bulunduğu programda Türkiye'nin güçlü hamleleri de gündeme geldi.

İktidar partisi Yeni Demokrasi'nin lideri olan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dört yıllık görev süresinde Yeni Demokrasi hükümetinin Yunan silahlı kuvvetlerini güçlendirecek silahlanma programlarını uyguladığını savundu.

Ana muhalefet partisi lideri Aleksis Çipras ise Yeni Demokrasi hükümetinin uyguladığı yaklaşık 15 milyar avroluk silahlanma programını Yunan savunma sanayisine katkı sağlamadığı gerekçesiyle eleştirdi.

SYRIZA'nın iktidara gelmesi halinde silahlanma için Yeni Demokrasi iktidarında imzalanmış anlaşmaları uygulayacaklarını ancak bu anlaşmalar kapsamında Yunan savunma sanayisine katkı getirecek çalışmalar talep edeceklerini belirten Çipras, "Türkiye'nin silahlanma programlarının yüzde 60'ı kendi milli sanayisinde olurken bizim Yunan savunma sanayine bir vida bile koymamamız olamaz" diye konuştu.

"YALNIZDIK, YALNIZIZ VE YALNIZ OLACAĞIZ"

Yunan Çözümü Partisi Lideri Kiryakos Velopulos, Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkların bir Avrupa sorunu olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, "Yalnızdık, yalnızız ve yalnız olacağız" ifadelerini kullandı.

Mera 25 Partisi Lideri Yanis Varufakis ise Türkiye ile sorunlar için ikili müzakerelerdense deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik bölgesel bir konferans düzenlenmesini önerdi.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan bizim komşumuz ama maalesef bunu anlamak istemiyorlar biz düşman bir ülke değiliz ne yazık ki yüzünden Yunanistan yanlız kalmıştır
  Cevapla
 • Haluk 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu yazmayayım diyorum bu iki malı görünce dayanamıyorum,yahu siz kim Türkiye'ye kafa tutmak kim,kendinizi bizle kıyaslayamazsınız gücünüzde yetmez cürmünüzde hadi gidin başka yerde oynayın..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  su uyur düşman uyumaz
  Cevapla
 • Rasim 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların her ikisi de meczup...
  Cevapla
 • Serdar Almanya 1 yıl önce Şikayet Et
  Ha ha ha..........
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Joe Biden yerini ona bıraktı! Kamala Harris kimdir?
Köpek savunucusundan küstah sözler: İç savaş çıkacak, darbeciler gibi yargılanacaksınız!