Seçimin galibi Miçotakis hükümeti kurma görevini iade etti

Yunanistan’da dün düzenlenen genel seçimin galibi Yeni Demokrasi (ND) Partisi’nin lideri Başbakan Kiryakos Miçotakis, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından kendisine verilen hükümeti kurma görevini iade etti.

Seçimin galibi Miçotakis hükümeti kurma görevini iade etti
Seçimin galibi Miçotakis hükümeti kurma görevini iade etti
GİRİŞ 23.05.2023 00:37 GÜNCELLEME 23.05.2023 00:37
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yunanistan’da dün düzenlenen genel seçimi yüzde 40’ın üzerinde oy alarak birinci tamamlayan Yeni Demokrasi (ND) Partisi’nin lideri Başbakan Kiryakos Miçotakis’e Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından hükümeti kurma görevi verildi. Miçotakis ise saatler sonra Sakelaropulu’ya arayarak hükümeti kurma görevini iade ederek, "Mevcut parlamentodan bir hükümet kurma koşullarının esasen mevcut olmadığını düşünüyorum” dedi.

Miçotakis’in Sakelaropulu’ya seçimin ikinci turunun 25 Haziran’da yapılması çağrısında bulunduğu ifade edildi.Miçotakis’in kararının ardından Sakelaropulu, seçimi ikinci sırada tamamlayan Radikal Sol Koalisyon-İlerici İttifak’ının (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’a 3 günlük hükümeti kurma yetkisini verecek.

Çipras’ın da hükümeti kurma sürecinde başarısız olması halinde görev, seçimi 3’üncü sırada tamamlayan Panhelenik Sosyalist Hareket’i (PASOK) lideri Nikos Androulakis’a geçecek. Hiçbir partinin hükümet kurmakta başarılı olamaması halinde genel seçimde salt çoğunluk esasının uygulanacağı ikinci tura gidilecek.

İlk turda nisbi seçim sistemine göre hiçbir parti tek başına hükümet kurmak için gerekli olan yüzde 46’lık oy oranına ulaşılamadı. Salt çoğunluk sistemine göre, bir parti oyların yüzde 38’ini alarak tek başına hükümet kurabilecek.

Dünkü genel seçimde, Yeni Demokrasi oyların yüzde 40,79'unu alarak parlamentoda 146 sandalye, SYRIZA oyların yüzde 20,7'sini alarak 71 sandalye ve PASOK oyların yüzde 11,46'sını alarak 41 sandalye kazanmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • TPRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok zorlamayın bence. Reis e gelin yalvarın yakarın bizi de idare et. Biz beceremiyorux. Yunanistan emrinde deyin rahatlayın :))
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ye özendiler ikinci tur yapıyorlar:))
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ben miço geliyorum
  Cevapla
 • Gasap haydo 1 yıl önce Şikayet Et
  Miço yoksa sendemi bay kemal gibi, gidiyor gitmekte olan hahhaahaha
  Cevapla
 • .!! 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu şımarık ülkeyi bütün avrupanın eline ipotek etti parlementoda bu denklemi çözecek miili şuurda bir siyasetçi başkan adayı olmadığını bildiği için ülkeye saygısızca ayar çekiyor seçmen kitlesi aptal
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2 ayın ardından kritik toplantı! Suriye konusu masada
Resmi açıklama geldi! Galatasaray'ın teklifi kabul edildi