Türk Akım ve Mavi Akım'ı koruyan Rus gemisine saldırı

Rusya, Türkakım ve Mavi Akım'ı koruyan Rus donanmasına ait savaş gemisinin saldırıya uğradığını duyurdu.

GİRİŞ 24.05.2023 17:54 GÜNCELLEME 24.05.2023 19:47
Bu Habere 148 Yorum Yapılmış

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ukrayna ordusuna ait uçaklar, Karadeniz'de 'Ivan Hurs' gemisine yönelik saldırı gerçekleştirdi. Rus tarafı ise saldırının başarıyla püskürtüldüğünü duyurdu.

Açıklamaya göre Rus ordusunun Karadeniz filosuna bağlı gemiye 'İnsansız hava botları' ile saldırı düzenlendi.Saldırı İstanbul Boğazı'na yalnızca 140 kilometre mesafede gerçekleşti.

Geminin, TürkAkım ve Mavi Akım boru hatlarını koruduğu duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ülkesinin TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarının güvenliğini sağlamakla görevli Karadeniz donanmasındaki bir gemiye Ukrayna ordusuna ait insansız deniz araçlarıyla saldırı girişiminde bulunulduğunu bildirdi.

Rus Sözcü Konaşenkov, yaptığı açıklamada, geçen yıl eylül ayında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'de meydana gelen terör saldırısının ardından Rus ordusunun bu tür yerleri korumak için önlemler aldığını belirtti.

Konaşenkov, “Bugün saat 05.30 sıralarında Türkiye Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgesinde yer alan TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarının işletme güvenliğini sağlama görevlerini yerine getirme amacıyla görev yapan Karadeniz Filosuna bağlı İvan Hurs gemisine, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, üç insansız deniz aracıyla başarısız saldırı girişiminde bulundu. Tüm düşman botları, İstanbul Boğazı’nın 140 kilometre kuzeydoğusunda, Rus gemisinin standart silahlarından açılan ateşle imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Konaşenkov, "İvan Hurs" isimli geminin görevini yerine getirmeye devam ettiğini aktardı.

 

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 148
 • fuat 3 hafta önce Şikayet Et
  türk ekonomisini ve türk çıkarını hedef alan saldırı doğrudan bize yapılmıştır. İşte ukrayna buuu
  Cevapla
 • yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  Rusları Tebrik Ediyorum. Ukrayna'nın ve yarım eden Ülke Devletlerin her yeri gemileri Uçakları artık açık hedefiniz Hepsini Vurun. Yaşasın Rusya. Kahrolsun abd ve AB.
  Cevapla
 • Bozkurt 3 ay önce Şikayet Et
  Batı küreselciler Ukrayna yı Rusyanın önüne attı, Ukrayna Suriye gibi oldu bir kısım nüfus göç etti ve Suriye gibi boşaldı boşalan yerlere bakalım kim yerleşeçek kim hüküm sürecek soru bu.Ukrayna dağıldı batı darbe yedi Rus zayıfladı kimin önü açıldı,Düzeni kim kuracak,Mesele bu.
  Cevapla
 • Toni 3 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun ukrayna helal
  Cevapla
 • GÖZLEMCİ 3 ay önce Şikayet Et
  Neye helal olsun Toni. Saldırı bize yapılmış sayılır.
  Cevapla
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Lan palyaco dogru ise dek dur,batida kurtaramadi,abinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin en önemli projelerinden biri: İlk teslimat bugün gerçekleşecek!
İşte Karabağ'da ele geçirilen ganimetler! Görüntüler paylaşıldı