Seçimin ikinci turu yabancı basında: Kılıçdaroğlu'nun hamlesi ters tepebilir

Yabancı basın, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Erdoğan'ın favori olduğunu yazdı. Erdoğan'ın kalabalıkları bir orkestra şefi gibi yönettiğine değinilirken, Kılıçdaroğlu'nun milliyetçilik hamlesinin ters tepebileceği vurgulandı.

GİRİŞ 26.05.2023 09:34 GÜNCELLEME 26.05.2023 17:56
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

13. Cumhurbaşkanı'nın kim olacağını belirleyecek seçim, ilk turda nefes nefese bir yarışa sahne oldu. 28 Mayıs'ta bir kez daha sandık başına gidecek Türkiye'yi yakından takip eden uluslararası basın, gelişmeleri anbean kendi kamuoylarıyla paylaşıyor.

NEW YORK TİMES'TAN GENİŞ ANALİZ

"İkinci tur seçimin Türkiye'nin geleceğini nasıl şekillendireceği tüm dünyada izlenecek" diyen New York Times (NYT), "Türkiye'nin İkinci Tur Seçiminde Neler Beklenmeli?" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

ABD'li gazete haberinde, İstanbul büro şefi Ben Hubbard'ın "Çoğu insan Erdoğan'ın kazanacağı varsayımıyla hareket ediyor" sözüne yer verdi ve "Erdoğan ilk turda öne geçti, önemli bir destek aldı" dedi.

"Erdoğan'ın zaferi Türkiye'nin Dünya sahnesindeki rolünü nasıl etkiler?" sorusunu soran New York Times, Batı'nın bazı kesimlerinde bir Erdoğan karşıtlığı olduğunu söyleyerek, "Uluslararası alanda, ABD'de ve Avrupa'da onun yenildiğini görmeyi çok isteyen birçok lider ve politikacı vardı. Açıkça söylemediler" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın Putin ile iyi ilişkilere sahip olduğuna dikkat çeken ABD'li gazete, "Erdoğan, Ukrayna'nın işgalinden sonra Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmayı reddetti ve bunun yerine Rusya ile ticari bağlarını genişletti. Erdoğan hem Putin hem de Zelenskiy'le görüşen ender liderlerden" dedi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN HAMLESİ TERS TEPEBİLİR"

Alman Frankfurter Rundschau, "Kılıçdaroğlu'nun başarısızlığı Erdoğan'ın zaferidir" başlığını attı ve Kılıçdaroğlu'nun sağ seçmeni ikna etmek için söylem değiştirdiğini yazdı. Alman gazete, bu hamlenin HDP tabanından gelen destekte bir düşüşe neden olabileceğinin altını çizdi.

"Türk lider, kayda değer bir geri dönüşle şu anda en güçlü favori konumunda" diyen Euronews, birinci turun ardından Kılıçdaroğlu'nun politika değişikliğine gittiğini belirtti ve "milliyetçi kartı oynamak yeterli olmayabilir veya ters tepebilir" dedi.

Foreign Policy ise, "Türkiye'nin yüzüncü yılı yaklaşırken, kurucu laiklik artık moda olmayabilir ama milliyetçilik moda" değerlendirmesinde bulundu.

BBC: KALABALIĞI ORKESTRA ŞEFİ GİBİ YÖNETİYOR

"Yirmi yıl iktidarda kaldıktan ve bir düzineden fazla seçimden sonra, Türk lider nasıl çalışılacağını biliyor" diyen BBC, Erdoğan'ın kalabalığı bir ortekstra şefi gibi kontrol ettiğini yazdı.

İkinci turun favorisinin Erdoğan olduğunu yazan Times of Israel ise, "Kılıçdaroğlu, ulusal oyların yalnızca yüzde 44,9'unu alarak beklentilerin altında performans gösterdi" dedi.

Cumhur İttifarkı'nın meclis çoğunluğunu elde ettiğini yazan Voice of America da Erdoğan'ın ikinci tura sayılı gün kala yarışı önde götürdüğünü yazdı.

"MİLYONLARCA DEPREMZEDE BEKLENTİLERE MEYDAN OKUDU"

France 24, "Türkiye'deki deprem kurbanları ikinci tur öncesi Erdoğan'ın etrafında toplandı" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. İlk tur sonuçlarını değerlendiren Fransız medya organı, "Yıkılan bölgede milyonlarca insan beklentilere meydan okudu ve Türkiye'yi yirmi yıldır yöneten ve 14 Mayıs'ta Erdoğan'a oy verdi" dedi.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 42
 • miroglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu batı ülkelerinde ve Amerika dair oyun duz,eni olabilir hep birlikte oy kullan.aya gidilmeli
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Batı Erdoğan kazanacak diye aklı sıra yeni tezgâh kurmaya çalışıyor. istiyor ki Cumhur ittifakı nasılsa kazanacağız diye oy kullanmaya gitmesin. Ama yemezler, hep birlikte son hamleyi yaparak Reisle beraber Türkiye Yüzyılını başlatacağız inşallah..
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Batı gerçeği görüp Reis'e zeytin dalı uzatmaya başladı. Kemal , batı arkamda diye boşuna umutlanmasın, batı işine gelince arkana destek olmak için geçer işine gelince tekme atmak için . Kemal tekme yemeye hazır ol
  Cevapla
 • Suat cCc cCc 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan bay kemal in milliyetçiliği palavradan öteye gidemez bay kemal kulaktan kılığa giriyor oy toplamak için ama chp seçmeni İZMİRDE baş örtülü bayanlara saldırıyor sakallı gençlere saldırıyor bay kemal in milliyetçi olduğuna inanan ya bay kemal gibi olur yada ümit Özdağ gibi her ikisininde kişiliği belli :)))
  Cevapla
 • Abdülbaki Yeşil 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamda hamle felan yok adam hiçbir zaman kendi aklı ile hareket etmiyor ki sadece buda değil 7 li hatta 70 li masa ABD CİA MOSSAD FETÖ hamlelerinin uygulama ajanı o kadar nokta.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabe'de duayı yöneten minik kız büyük beğeni topladı
Son dakika: Didim'de yangına müdahale eden uçak göle sert iniş yaptı!