İran ile Belçika arasında mahkum takası

Umman'ın arabuluculuğu ile yürütülen müzakereler sonucu; Belçika'da terör suçlamasıyla tutuklu bulunan İranlı diplomat Assadollah Assadi (Esadullah Esedi) ve İran'da casusluktan tutuklanan Olivier Vandecasteele serbest bırakıldı.

İran ile Belçika arasında mahkum takası
İran ile Belçika arasında mahkum takası
GİRİŞ 26.05.2023 16:14 GÜNCELLEME 26.05.2023 16:14

Umman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran ve Belçika'nın yürütülen müzakereler sonucu karşılıklı mahkum takasında anlaştığı bildirildi.

Bu çerçevede Belçika'da terörden tutuklu olan İranlı diplomat Assadollah Assadi ve İran'da casusluk suçlamasıyla 40 yıl hapis cezası alan Belçika vatandaşı Olivier Vandecasteele, serbest bırakılarak ülkelerine gönderildi.

İran'ın Viyana Büyükelçiliği'nde görevli diplomat Assadi; 2018 yılında Fransa, Almanya ve Belçika güvenlik güçlerinin ortak düzenlediği operasyon sonucu Almanya sınırları içerisinde tutuklanmıştı.

Belçika mahkemesi tarafından yargılanan Assadi, Paris'te İranlı muhalif bir gruba yönelik bombalı terör saldırısının planlayıcısı olmakla suçlanmış, 2021 yılında 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diğer yandan Belçika vatandaşı Olivier Vandecasteele ise, Şubat 2022'de İran'a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Tahran yönetimi tarafından "casusluk, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı" iddiasıyla yargılanmış, 40 yıl hapse mahkum edilmişti.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Togg T10X kar pistine çıktı! Hayran bırakan performans
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan manidar gönderme: Sirk cambazlarına prim vermeyin!