İkinci tur yabancı basında: Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri uluslararası kamuoyunda da anbean takip ediliyor. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), haberinde, "Seçimin sonucu Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir" ifadesini kullandı.

GİRİŞ 28.05.2023 11:10 GÜNCELLEME 28.05.2023 14:59
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Türkiye 13. Cumhurbaşkanı'nı seçmek için ikinci kez sandık başında. İlk turdaki nefes kesen yarıştan iki hafta sonra, dünyada gözler yeniden Türkiye'ye çevrildi. Uluslararası ajanslar, görsel ve dijital medya yayınlarında Türkiye seçimleriyle ilgili gelişmeleri takip etti.

YABANCI BASIN, ERDOĞAN'IN KAZANACAĞI KILIÇDAROĞLU'NUN KAYBEDECEĞİ FİKRİNİ SATIN ALDI

Türkiye'de sandıkların açıldığını geçen Associated Press (AP), ilk tur seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önde bitirdiğine dikkati çekti ve seçimlerde 64 milyondan fazla kişinin oy kullanacağını belirtti. "Nihai kararın Ankara'nın çok ötesinde etkileri olabilir" diyen AP, Türkiye'nin Avrupa ile Asya'nın kavşağında bulunduğunu ve NATO'da kilit bir rol oynadığını yazdı.

Agence France-Presse (AFP), ilk turun çetin bir çekişmeye sahne olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin hem Avrupa hem de Orta Doğu'daki ayak izi nedeniyle dünya medyasının seçimleri dikkatle izlediğini belirtti.

İngiliz haber ajansı Reuters, "Türkiye'de ikinci tur seçim yapılıyor; Erdoğan iktidarını uzatmaya hazırlanıyor" başlıklı haberinde, "Türkiye'nin köklü bir demokratik geleneği ve köklü bir milliyetçi geleneği var ve şu anda açıkça milliyetçi olan kazanıyor. Erdoğan dini ve milli gururu birleştirerek seçmenlere agresif bir elitizm karşıtlığı sunuyor. İnsanlar onun kim olduğunu ve ülke için vizyonunun ne olduğunu biliyor ve görünen o ki pek çoğu da bunu onaylıyor" dedi.

ABD'nin saygın yayın organlarından CNN International, "Türkiye Cumhurbaşkanlığı için ikinci tur seçimlere gidiyor" başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı adaylarını tanıttı ve Türkiye'nin dünya için önemine dikkat çekti: "85 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye giderek kutuplaşan dünyanın merkezinde yer alıyor. NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip ülke Ukrayna Savaşında Tahıl Anlaşması'na arabuluculuk yaptı ve Ukrayna'ya Rus saldırılarına karşı koymada önemli rol oynayan insansız hava araçları sağladı."

Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı ile manşetten duyurduğu haberinde, Türk seçmenin ikinci kez sandık başına gittiğini belirtti ve Türkiye seçimlerini "tarihi" olarak yorumladı. Washington Post da tıpkı CNN gibi son yıllarda Türkiye'nin dünya sahnesindeki rolünün yükseldiğine dikkat çekti.

The Wall Street Journal, Türkiye seçimlerini ana sayfasından duyurdu. Türkiye'nin Ukrayna Savaşı, NATO ve Orta Doğu'daki nüfuzuna dikkati çeken gazete, milyonlarca seçmenin cumhurbaşkanlarını seçmek için sandık başına gittiklerini belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesi de Türkiye seçimlerini ana sayfasından duyurdu. Erdoğan'ın ilk turda galip geldiğini hatırlatan gazete Cumhurbaşkanı adaylarının seçim kampanyalarıyla ilgili detayları paylaştı.

Katar merkezli Al Jazeera haberinde, Türkiye'deki seçmenlerin sandık başındaki fotoğraflarını kullanarak, sonuçların seçim yasaklarından sonra açıklanacağını belirtti.

Alman Die Welt gazetesi, "Favori Erdoğan: İşte Türkiye seçimleri hakkında bilmeniz gereken her şey" başlıklı haberinde seçimlere uluslararası gözlemcilerin de katıldığını anımsattı ve Erdoğan ya da Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumunda nelerin değişeceğini ele aldı.

Die Zeit gazetesi de Türkiye'de sandıkların sabah 08.00 itibari ile açıldığını ve akşam saat 17.00 itibari ile kapanacağını belirtti. Almanya'da 1.5 milyon civarında Türk seçmen olduğuna dikkat çeken gazete, oylamanın uluslararası alanda dikkatle izlendiğini yazdı.

Yunan Kathimerini gazetesi ise, cumhurbaşkanı adaylarının ilk turda aldıkları oy oranları ve seçim kampanyaları hakkında bilgi verdiği detaylı haberinde 64 milyondan fazla seçmenin sandık başına gideceğini yazdı.

In.gr haber sitesi, Türkiye'de sandıkların açıldığını duyurduğu haberinde, 60 milyondan fazla seçmenin sandık başına gittiğini ve Erdoğan'ın ilk turu önde bitirdiğini yazdı.

KAYNAK: HÜRRİYET
Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 39
 • Morelli 4 ay önce Şikayet Et
  Hain ulkeler u donusu yaparak reise yalabiklik yapmaya basladi unutmadik gonderdiginiz kapaklari bunlarinda bir karsiligi var isvec nato suya dustu
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Sade Millet ittifakı kaybetmedi,peşine takılanların ve takanların hepsi de gitti.Tarihin çöp sepetine atıldı.Yarından itibaren muhalif tüm partilerde iç kavgalar,kongreler hele Meralin Kazanacak aday kelimedi iyice ön plana çıkarılacak görünüyor.Çok renkli siyasi cümbüş bizi bekliyor.Ben Kemal hepsini nasıl göğüsleyecek merak ediyorum.Bakalım bükemedikleri eli öpeceklermi.
  Cevapla
 • Cengiz 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim seçimin sonucu sizin sonunuzu hızlandıracak . . ?
  Cevapla
 • Yaşar dede 4 ay önce Şikayet Et
  Yabancı basın merak mı ediyorsun, bu akşam ve yarın sabah dünyanın fethi olacak,
  Cevapla
 • Hakkı 4 ay önce Şikayet Et
  Hepinizin çanına ot tıkayacağız. Yeni yüz yılda içerideki maşalarınızıda sandığa ebediyen gömeceğiz. İnşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hagi mi, Alex mi, Sergen mi? Sergen Yalçın cevapladı
ABD'den çarpıcı F-16 itirafı: Zaman daralıyor