Reuters'tan yeni kabine analizi: 5 isme dikkati çektiler

28 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ardından dün belli olan kabine uluslararası kamuoyunda büyük ilgiyle karşılandı. İngiliz haber ajansı Reuters, "Türkiye'de yeni hükümet: Erdoğan'ın kabinesindeki kilit isimler" başlığıyla bir haber derledi.

GİRİŞ 04.06.2023 10:25 GÜNCELLEME 04.06.2023 12:57
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün yeni kabinesini açıklaması sonrasında, İngiliz haber ajansı Reuters bir analiz yayımladı. "Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra iktidarını 20 yılın uzaklarına taşıyan Erdoğan, yeni ekonomi bakanı ve dışişleri bakanı da dahil olmak üzere yeni hükümetini açıkladı. Yeni kabineden dikkat çeken kilit isimleri böyle tanımlayabiliriz" diyerek 5 isme dikkati çekti.

İŞTE REUTERS'A GÖRE KABİNENİN 5 KİLİT İSMİ

MEHMET ŞİMŞEK - EKONOMİ BAKANI

Haberde, "Eski Ekonomi Bakanı Şimşek, Hazine ve Ekonomi Bakanı oldu. Bakanlık görevini yaptığı ve başbakan yardımcılığı yaptığı 2009-2018 yılları arasında finansal piyasalar tarafından büyük saygı görüyordu. Onun göreve gelmesi, yıllardır izlenen düşük faiz politikasının değişmesine yönelik bir işaret olarak görüldü. Siyasi kariyerinden önce Şimşek, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde ekonomist olarak çalışmış ve daha sonra Merrill Lynch'te görev almıştı" denildi. Şimşek için, "Pragmatik duruşu ve büyümeyi öne çıkaran reformların savunucusu olarak yabancı yatırımcıyı çekmeyi destekliyor" yorumu yapıldı.

HAKAN FİDAN - DIŞİŞLERİ BAKANI

En uzun süre Dışişleri Bakanı olarak görev yapan isimlerden biri olan Mevlüt Çavuşoğlu'nun yerine gelen Hakan Fidan için Reuters, "Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olan Fidan, 2010'dan beri MİT'in başında ve ondan önce de başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın danışmanıydı" hatırlatmasını yaptı.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı kabinesini açıkladıSon dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı kabinesini açıkladı

Kabine açıklandı! Yeni dönemde Türkiye ekonomisini yönetecek isimlerKabine açıklandı! Yeni dönemde Türkiye ekonomisini yönetecek isimler

YAŞAR GÜLER - SAVUNMA BAKANI

Savunma Bakanı olarak atanan 69 yaşındaki Yaşar Güler'in 49 yıldır orduda görev aldığı ve 2018'den beri de Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptığına dikkat çekildi. Eski Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Savunma Bakanı olmasından sonra göreve getirildiği hatırlatılan Güler'in, 2019 ve 2020'deki Suriye operasyonlarında orduyu yönettiği ve Irak'ta da gerçekleşen operasyonlarda görev aldığı belirtildi.

CEVDET YILMAZ - CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

Cevdet Yılmaz için "Geleneksel bir ekonomik yönetici" yorumu yapıldı. Analizde, Yılmaz'ın daha önce Kalkınma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak da görev aldığı hatırlatıldı.

ALİ YERLİKAYA - İÇİŞLERİ BAKANI

2018'den beri görevde olan Süleyman Soylu'nun yerine getirilen Ali Yerlikaya'nın, İstanbul Valisi olarak görev aldığı belirtildi. Haberde, Yerlikaya'nın daha önce Gaziantep, Tekirdağ ve Şırnak'ta görev aldığı da hatırlatıldı.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 4
 • İlker 11 ay önce Şikayet Et
  Ali Yerlikaya, Hakan Fidan ve Mehmet Fatih Kacır'dan çok ümitliyim.
  Cevapla
 • boş lafcı 11 ay önce Şikayet Et
  keşke boş işler bakanlığı da olsaydı, eko başına getirilirdi. hem o kazanırdı hem millet kaybetmezdi....
  Cevapla
 • nurettinbey 11 ay önce Şikayet Et
  Bir haber kanalında Hulki Cevizoğlu'nun "bayağı ümitlendiğini, yüksek sesle Bakanlık beklediğini bizzat, Sinan OĞAN'nın dolaylı yollardan beklediğine şahit olmuştum!!!
  Cevapla
 • Salim 11 ay önce Şikayet Et
  Ali yerlikaya agrıdada valilik yaptı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail Gazze'de Kemal Advan Hastanesi çevresini vurdu, çok sayıda ölü ve yaralı var
Tarım Kredi Market'ten 45 üründe büyük indirim