Kalın'ın MİT başkanlığı dünya basınında

MİT başkanlığına İbrahim Kalın atandı. İngiliz haber ajansı Reuters Kalın'ın Türkiye'nin dış politika gündemini şekillendiren birçok diplomatik çabaya öncülük ettiğini yazdı.

GİRİŞ 06.06.2023 10:33 GÜNCELLEME 06.06.2023 16:41
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) yeni başkanı İbrahim Kalın oldu.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığına Sayın İbrahim Kalın'ı atamıştır." ifadesi kullanıldı.

Kalın'dan ilk mesaj

MİT Başkanlığı'na atanan İbrahim Kalın sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Güzel ülkem için durmak yok, yola devam… Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı görevini şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı arz ediyorum. Yeni görevim dolayısıyla tebrik eden ve dualarını esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dış politika gündemini değiştirdi

Kalın'ın MİT başkanlığı dış basında da gündem oldu. Reuters haberi "Erdoğan sözcü kalını istihbarat şefi olarak atadı" başlığını attı.

Haberde Dışişleri Bakanlığı'na Hakan Fidan'ın atandığı belirtilirken, Kalın'ın 2014 yılından bu yana sözcülük yaptığı bilgisine yer verildi. 

Kalın'ın eğitim bilgilerine yer verilen haberde yeni MİT başkanının Türkiye'nin dış politika gündemini şekillendirdiği belirtildi:

Kalın, doktora derecesine sahiptir. George Washington Üniversitesi İslami ilimler bölümünden mezun oldu ve Ankara merkezli hükümet yanlısı bir düşünce kuruluşu olan SETA'nın kurucularından biriydi.

Kalın, son yıllarda Türkiye'nin dış politika gündemini şekillendiren birçok diplomatik çabaya öncülük etti.

"Erdoğan'ın uzun süredir sırdaşı"

Middle East Eye (MEE) 'Erdoğan, sözcü Kalın'ı istihbarat başkanlığına atadı' başlıklı haberinde Kalın için 'Erdoğan'ın uzun süredir sırdaşı' dedi.

Kalın'ın 2014'ten bu yana cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve cumhurbaşkanı dış politika danışmanı olarak görev yaptığını hatırlatan MEE, yeni MİT Başkanı'nın doktora derecesine sahip olduğunun altını çizdi.

"Önemli konuların çözümlenmesinde zaman zaman Erdoğan’ın özel temsilcisi olarak temaslarda bulunan Kalın, özellikle son dönemde ABD ile ilişkilerin yürütülmesinde alternatif kanal olarak öne çıktı."

Al Arabiya ise 'Uzun süredir Erdoğan'ın yakın arkadaşı olan Kalın, 2014'ten bu yana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olarak görev yapıyordu' dedi ve iu değerlendirmede bulundu;

'Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü olarak, özellikle Suriye ihtilafı gibi kriz durumlarında , ülkenin dış politikasının yönlendirilmesinde hayati bir rol oynadı'

"Bölgesel ihtilafların yanı sıra Kalın, Türkiye'nin dış politikasının önemli bir yönü olan Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini de etkiledi. İnsan hakları ve göçmenlik konularındaki anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere çok sayıda zorluğa rağmen Kalın, AB ile diyaloğun ön saflarında yer aldı."

"Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek"

Yunan Kathimerini 'Kalın resmen MİT başkanlığına atandı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Ethnos ise haberinde Kalın'ın 'Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…" ifadelerini kullandı' sözlerine yer verdi. Skai 'Erdoğan'ın sağ kolu, mutlak güvendiği adam bundan böyle Türk gizli servisinin iplerini hareket ettirecek' dedi.

Bir başka Yunan gazetesi To Vima 'Kalın, gizli servislerin başına geçti' başlığını attı. ERT Kalın'ın uzun süredir başdanışmanı olduğuna dikkat çekti.

Proto Thema bir süredir Kalın'ın MİT'İn başına geçirileceğinin belirtildiğini hatırlattı ve resmi açıklama sonrası iddianın doğrulandığını yazdı.

Kalın son dönemde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi süreçlerinde en aktif rolü oynayan Türk yetkili oldu. Her iki ülkeyle temaslarda bulunan ve Haziran 2022’de kurulan ortak daimi mekanizma toplantılarında Türk heyetine başkanlık eden İbrahim Kalın, bu süreçlerdeki rolüyle adından söz ettiren yetkililer arasında oldu.

 

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 39
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun allah utandırmasın adam gibi adamdır hemşerim
  Cevapla
 • birisi 8 ay önce Şikayet Et
  Süleyman Soylu da bir şekilde MİT / sivil savunma ile çalışmalı... Adamın kanın da var... Haber konusu yapılmalı ki...Düşman dengesini yitirmeli...
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim hayırlı etsin İnşaallah.
  Cevapla
 • olmadı 8 ay önce Şikayet Et
  Soylu nun olmamasına çok üzüldüm
  Cevapla
 • YUSUF.İR 8 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan tebrikler kutlu olsun yola devam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yenice'deki 4.9'luk deprem güvenlik kamerasınca kaydedildi
En az sosyal ağ yorgunluğu yaşayan şehir belli oldu!