Kanada'da İslamofobi yükselmeye devam ediyor

Kanada merkezli insan hakları grubu "Herkes için Adalet" (Justice for All), alınan önlemlere rağmen Müslüman karşıtlığının (İslamofobi) Kanada'da yükselişte olduğuna dikkat çekti.

Kanada'da İslamofobi yükselmeye devam ediyor
Kanada'da İslamofobi yükselmeye devam ediyor
GİRİŞ 07.06.2023 03:40 GÜNCELLEME 07.06.2023 03:40
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkezi Kanada'nın Toronto kentinde bulunan insan hakları grubu Justice for All Direktörü Taha Ghayyur, ülkede Pakistanlı Müslüman bir ailenin 4 üyesinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısının ikinci yıl dönümünde AA muhabirine konuştu.

Ghayyur, saldırıdan sonra ​​"Federal hükümet, eyalet hükümetleri ve belediyeler, Kanadalı söylemini geliştirmek ve İslamofobiye karşı farkındalık oluşturmak için somut adımlar attı." dedi.

Bunlar arasında ibadethanelere yönelik nefret suçlarını soruşturmak için gerekli altyapının sağlanması amacıyla finansman oluşturulması ve İslamofobiyle mücadele konusuyla ilgilenen özel bir temsilci atanması gibi adımlar olduğunu kaydeden Ghayyur, "Bazı belediyelerin İslamofobiyle mücadeleyi stratejik bir öncelik olarak benimsemesi, hatta sokaklarda İslamofobik tacize karşı yasalar geçirmesi övgüye değer." diye konuştu.

Ghayyur, ancak tüm bu çabalara rağmen İslamofobinin halen Kanada'da yükselişte olduğunu belirterek, liderlerden İslamofobi sorununu ciddiye aldıklarını göstermelerini beklediklerini dile getirdi.

"Bu yıl ramazanda Montreal kentindekiler başta olmak üzere camilere yönelik saldırılarda önemli bir artış oldu." diyen Ghayyur, bu olayların da Kanada'da İslamofobinin arttığını ve durumun giderek kötüleştiğini gösterdiğini vurguladı.

Ghayyur, Müslümanlar için daha güvenli bir ortam yaratmanın ancak Müslümanların daha iyi bir şekilde temsil edilmesini sağlamakla olacağına işaret ederek, "Kanada'da yerel yönetimlerde Müslümanların daha iyi temsil edildiğini görmek istiyoruz." dedi.

"Müslüman nüfusun yoğun olduğu şehirler de dahil olmak üzere yerel yönetimlerde Müslümanlar yeterince temsil edilmiyor." ifadelerini kullanan Ghayyur, tüm yerel yönetimlerin İslamofobiyle mücadeleyi öncelik haline getirmelerini sağlayan bir yasanın olması gerektiğini savundu.

Pakistanlı Afzaal ailesi, iki yıl önce katledildikleri Ontario eyaletinin London şehrinde, terör saldırısının gerçekleştiği alanda düzenlenen törenle anıldı. Aileyi anmak için haziran ayı boyunca pek çok etkinlik düzenleneceği bildirildi.

London Belediye Başkanı Josh Morgan, törende yaptığı açıklamada, şehirdeki Müslüman topluluğun dirayetini överek "olağanüstü" şeklinde tanımladı.

Morgan, "Her türlü nefretle mücadele cesaret, liderlik ve ayağa kalkıp her gün devam etme becerisi gerektirir. Londra'daki Müslüman cemaatinin üyelerinin gösterdiği direnç, kısa süreli dikkat çeken bir şey değil." ifadesini kullandı.

Saldırıyı "terör eylemi" olarak nitelendiren savcılık, saldırgan Nathaniel Veltman'ı, 4 kez birinci dereceden cinayet ve bir de cinayete teşebbüsle suçladı.

Saldırgan Veltman, eylül ayında hakim karşısına çıkacak.

Kanada'daki Müslüman karşıtı saldırı

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde 6 Haziran 2021'de kamyonetini kaldırımda yürüyen beş kişilik Müslüman ailenin üzerine süren saldırgan, 74 yaşındaki büyükanne Talat Afzaal, 46 yaşındaki oğlu Salman Afzaal, 44 yaşındaki eşi Madiha Salman ile 15 yaşındaki kızları Yumna Salman'ın ölümüne neden olmuştu.

Ailenin 9 yaşındaki oğulları Fayez Salman, saldırıda ağır yaralanmıştı.

20 yaşındaki saldırgan Nathanial Veltman, olay yerine 6 kilometre mesafedeki Cherryhill Bulvarı'nda gözaltına alınmıştı.

London Polisi, saldırının ailenin Müslüman olmasından dolayı yapıldığına inandıklarını açıklarken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau da olayla ilgili, "Bu öldürme tesadüf değildi. Bu, topluluklarımızdan birinin kalbinde nefretle motive edilen bir terörist saldırıydı." ifadelerini kullanmıştı.

"Kanada'nın Müslüman karşıtlığıyla mücadeledeki ilk özel temsilcisi"

Kanada hükümeti, ülkede Müslüman toplumunun karşı karşıya kaldığı saldırı, ırkçılık, ayrımcılık ve dini hoşgörüsüzlüklerle mücadele için 27 Ocak'ta özel temsilci atamıştı.

Trudeau, insan hakları savunucusu, gazeteci Amira Elghawaby'yi "Kanada'nın Müslüman karşıtlığı ile mücadeledeki ilk özel temsilcisi" olarak atadığını duyurmuştu.

Elghawaby'nin, Müslüman karşıtlığı ile mücadelede Kanada hükümetine, ülkedeki Müslüman toplumunun farkındalığını artırmak için kapsayıcı politikalar, yasa teklifleri ve düzenlemeler konusunda uzman danışman olarak tavsiyelerde bulunacağı belirtilmişti.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
    Şunu kabul edelim ki Hz. Muhammed gibi yüce bir insanın tebliğ ettiği üstün din olan İslam'ı hakkıyla taşıyamadık. Her türlü itici davranış Müslümanlarda, ilkellik paçadan akıyor. Oysa İslamiyet gelişiyle çağları aydınlatmıştı. Biz günlük şahsi hırslarımıza kurban ettik onu. Böyle temsile böyle karşılık! Ne bekliyordunuz ki? Eğer bir an önce medenileşmezsek daha kötü günler sıradadır.
    Cevapla
  • evlad-ı fatihan 1 yıl önce Şikayet Et
    islam alemi birbirine sahip çıkmadıkça bu sürer gider.heryerde ikinci sınıf insan muamelesi görürüz.bunu değiştirmenin tek yolu batıdan ve özellikle ABD'den uzak durmak.israil iki gün önce 2 yaşında bir bebek öldirdü.verilen tepki sadece kınama.bu yüzden bizden (müslümanlardan)bi cacık olmaz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İllere göre kurban kesim noktaları! İstanbul, İzmir ve Ankara: İşte cezaları...
Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'dan 'Suriye' resti: Böyle bir şey olduğu anda...