El konulan Türk gemisini işte böyle kurtardılar: Operasyondan çarpıcı kareler

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Türkiye'den Fransa'ya giden Türk gemisinin kontrolünü ele geçiren kaçak göçmenlerin, İtalyan Özel Kuvvetleri'nin operasyonuyla yakalandığını ve operasyonun iyi şekilde bittiğini bildirdi.

GİRİŞ 10.06.2023 06:30 GÜNCELLEME 10.06.2023 09:41
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gemi korsanları yakalandı. Her şey iyi şekilde bitti. San Marco birliğinin mensuplarını, polisleri, mali polisleri harika bir işbirliği içinde yürüttükleri operasyondan ötürü tebrik ediyorum. Tebrikler" ifadesini kullandı.

OPERASYONDAN KARELER

KAÇAK GÖÇMENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Crosetto, Rete4 televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada da kaçak göçmenlerin kaçma girişiminde bulunduklarını anlatarak, "Helikopterin sesini duyduklarında bazıları gece karanlığında denize atlayarak kaçmaya çalıştı. Ama geminin etrafı zaten sarılıydı. Askerler geminin kontrolünü ele almalıydı ve bunu çok kısa sürede yaptılar. Silahlı güçler bu tür durumlar için de lazımdır" yorumunu yaptı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Türk bayraklı kargo gemisi GALATA SEAWAYS'e özel kuvvetlerin ardından çıkan İtalyan Mali Polisi ve polis ekipleri, bir tercüman vasıtasıyla iletişim kurdukları kaçak göçmenlerin kimliklerini belirledi.

Gemide bulunan 2'si kadın 15 kaçak arasında Suriye, Afganistan ve Irak uyrukluların olduğu kaydedildi. 15 kaçak göçmenin daha sonra gemiden indirilerek, Napoli Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri bildirildi.

OPERASYONDAN KARELER

SORUŞTURMA BAŞLATILDI; GEMİ OVO KALESİ AÇIKLARINDA

Bu arada, olayla ilgili Napoli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma açtığı belirtildi. Olayın baştan sona nasıl gerçekleştiğini aydınlatmaya çalışan savcıların, gemi kaçırma olayına karışan kaçak göçmenleri tespit etmeye, gerçek niyetlerini ve terörle bağlantıları olup olmadığını ortaya çıkarmaya uğraştığı ifade edildi.

Yapılan incelemelerde geminin kaçaklar tarafından el konulmasında kullanıldığı düşünülen iki bıçak ve bir kesici alt bulunduğu da basına yansıdı.

Bu arada, geminin güvenlik görüntülerini inceleyen İtalyan Mali Polisi'nin kaçak göçmenlerin gemide nerede tespit etikleri kaydedildi.

İtalyan basınında yer alan diğer bilgilerde, geminin halihazırda Ovo Kalesi açıklarında bekletildiği aktarıldı.

MarineTraffic isimli internet sitesinin verilerine göre de gemi, Napoli limanı açıklarında bulunuyor.

OPERASYONDAN KARELER

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, DFDS Denizcilik ve Taşımacılık AŞ yetkililerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne (AAKKM) gelen ihbarda, "Yalova'dan Fransa'nın Sete limanına seyretmekte olan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemide yaklaşık 15 kaçak şahıs tespit edildiği, kaçakların gemi içinde ellerinde muhtemel kesici aletlerle dolaştıklarının kameralarla belirlendiği, gemi personelinin kendilerini yaşam mahalli ve makine dairesine kilitleyerek güvene aldıklarının bildirildiği" aktarılmıştı.

OPERASYONDAN KARELER

Gemi kaptanı ve şirket yetkilileriyle yapılan değerlendirme sonucunda AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçildiği, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma'nın onayı doğrultusunda İtalya'nın Napoli limanına doğru geminin seyrine karar verildiğine yer verilen açıklamada, "MRCC Roma tarafından gemi ile ilgili olarak talep edilen Gemi Güvenlik Planı dahil diğer dokümanlar kendilerine gönderilmiştir. Geminin, saat 17.00'de Napoli'ye varması planlanmakta olup, İtalyan emniyet birimlerince gemiye gerekli müdahale için planlama yapılmaktadır. Konu, Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca takip edilmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.

OPERASYONDAN KARELER

OPERASYONDAN KARELER

KAYNAK: AA
Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 30
 • TSK 3 ay önce Şikayet Et
  Direkt girmeli York onun bunun karasuları dersenez gelen giden Türk gemilerine saldirir, gerekirse İtalya ya şavaş açip firsat bilip ROM yi fetih etmeliyiz, Reis ne duruyorsun
  Cevapla
 • Alpaslan 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah kardeş tüm Türkiye zaten bunu istiyor
  Cevapla
 • trudeo 3 ay önce Şikayet Et
  saçma sapan yorumlar yapmayın. mülteci sorununu ortaya çıjaran bu yamyam avrupalılardır. dua edin atak 2lerimiz tayfunlarımız hisarlarımız...vb keskin olsun. zamanı geldiğinde bunları doğduklarına pişman edelim. suriyedeki diktatör esedi bunlar diktiler oraya balık hafızalı olmayın asla.
  Cevapla
 • Tahsin 3 ay önce Şikayet Et
  Saga personel kendini güvenli bir yere kilitlemiş yani personele tehlike yok haberi iyi oku sonra yorum yap
  Cevapla
 • gukef 3 ay önce Şikayet Et
  kaçakları ggemiye kim aldı... kaptan ne yaptın... kaç dolara ladın gemiye... hesap ver
  Cevapla
 • Zülfikar Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Yalovada güvenlik zafiyetinden dolaýı bu kadar hiçmi göze batmadı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya şampiyonluğunu son saniyede kaybeden Rıza Kayaalp'ten flaş itiraf!
Son dakika: Halk TV'den de kovulmuştu! Gözaltına alınan Ayşenur Arslan, serbest bırakıldı!