Stoltenberg'den İsveç açıklaması

Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğinin 11-12 Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne kadar mümkün olduğunu ancak bunun garantisini veremeyeceğini söyledi.

GİRİŞ 15.06.2023 12:40 GÜNCELLEME 15.06.2023 12:41
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğinin 11-12 Temmuz'daki NATO Zirvesi'ne kadar mümkün olduğunu ancak bunun garantisini veremeyeceğini söyledi.

İsveç'in NATO üyeliğinin Vilnius Zirvesi'ne yetişme ihtimali sorulan Stoltenberg, dün Ankara'da Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki Daimi Ortak Mekanizma toplantısının yapıldığını, bunun yapıcı ortamda geçtiğini söyledi.Stoltenberg, geçen yılki Madrid Zirvesi'nde uzlaşılan Üçlü Muhtıra kapsamında İsveç'in taahhütlerini yerine getirdiğini ifade etti.

"GARANTİ VEREMEM"

"Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri vardır. Hiçbir müttefik, Türkiye kadar terörden zarar görmemiştir." diyen Stoltenberg, İsveç'in üyeliği için şunları söyledi:

"İsveç'in üyeliği Vilnius Zirvesi'ne kadar mümkün ancak bunun garantisini veremem. İsveç'in katılımının en kısa zamanda mümkün olması için çalışıyoruz. Bu vesileyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığım görüşmelerden ve bu hafta daimi mekanizmanın toplanmasından memnuniyet duyuyorum."

STOLTENBERG'İN GÖREV SÜRESİ DOLUYOR

Geçen haftaki ABD ziyareti ve görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı sorulan Stoltenberg, Washington'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinde 11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak NATO Zirvesi'ni ve gündemdeki konuları görüştüklerini söyledi.

Stoltenberg, "Yerime kimin geleceğine 31 NATO müttefiki karar verir. Ben NATO'nun alacağı kararların biri hariç hepsinden sorumluyum. O da benim geleceğimin ne olacağıdır. Buna 31 müttefik karar verir." dedi.

 

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 45
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye düşmanı isveç lgbt sevici abd nin emir eri seytanın uşağı isveç kendi güvenliğini kendin sağla
  Cevapla
 • Angaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen Kuran'ı yak, ne kadar ipsiz sapsız terörist pkk fetö var hepsine kucak aç utanmadan İsveç nato ya girsin diye biyerlerini yırt. Senin kafan iyi mi Jens efendi. Hadi başka kapıya naş.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Stoltenberg, Türkiyeyi sıkıştıracağına git isveç e kaç tane teröristi teslim ettin diye sor, boşa hayal kurma.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Oldu bittiye getirmek istiyorlar, iliklerinize kadar terör oimuşsunuz, ne natosu
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ile görüseceğine İsveç ile görüs. Anahtar İsveçte şartlar belli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz'da darbecilerle burun buruna gelen Nedim Şener: 5 dakikada bitti!
İzmir'de sağanak faciası: 2 vatandaş sokakta akıma kapılarak hayatını kaybetti