Belçika 6 milyon doz Kovid-19 aşısını imha edecek

Belçika federal hükümetinin elinde bulunan 6 milyon doz Kovid-19 aşısının artık etkili olmayacağı gerekçesiyle imha edileceği bildirildi.

Belçika 6 milyon doz Kovid-19 aşısını imha edecek
Belçika 6 milyon doz Kovid-19 aşısını imha edecek
GİRİŞ 19.06.2023 23:39 GÜNCELLEME 19.06.2023 23:39
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, parlamentodaki oturumda milletvekillerine Belçika'nın elinde 15,3 milyon dozluk aşı rezervinin bulunduğunu söyledi.

İlk geliştirilenlerle kıyaslanınca virüsün Omicron BA.4/5 alt varyantlarına karşı geliştirilen aşıların daha etkili olduğunu vurgulayan Vandenbroucke, "Bu nedenle elimizdeki ilk aşıları kullanamayız. Bunlar en kısa sürede imha edilecek." dedi.

Vandenbroucke, imha edilecek aşıların 2,6 milyon dozunun Moderna, 3,3 milyon dozunun ise Pfizer/BioNTech tarafından üretilen mRNA aşıları olduğunu açıkladı.

Sonbaharda alınacak yeni aşıların saklanacağı soğuk hava dolaplarının boşaltılması gerektiğini vurgulayan Vandenbroucke, bunun için artık kullanılması mümkün olmayan yaklaşık 3,6 milyon doz aşının imhasının devam ettiğini anlattı.

Belçika hükümeti, geçen yıl nisan ayında da Kovid-19 salgını sırasında temin edilen 98,5 milyon avroluk maske, test ve ilacı son kullanma tarihleri dolduğu veya kalitelerinin kötü olduğu gerekçesiyle imha etmişti. Temmuz 2022 de de 1,3 milyon doz aşının imha edildiği açıklanmıştı.

Mayıs 2022'de ise Belçika'nın Ukrayna'ya gönderdiği 280 bin ilaç ve 140 bin şırınganın kullanım sürelerinin dolduğu, 3,4 milyon avroluk malzemenin çöpe gittiği belirtilmişti.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • iha 8 ay önce Şikayet Et
  Afrikaya vermeyi reddettiniz. Şimdi israf oldu.
  Cevapla
 • cahit 8 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı ayağa kaldırdılar aşı olmayan ölecek diye şimdi aşı olanlar hastalıklarla mücadele ediyor kalan aşılarıda imha edeceklermiş alçaklar namussuzlar
  Cevapla
 • Tr yerli 8 ay önce Şikayet Et
  O yüzden reis dünya 5 den büyüktür diyor mazlumu sömür ülkesinden et mülteci durumuna sok sende stok stokları yak sömürdünüz ülkelerden çıkıyor nasıl olsa yak
  Cevapla
 • Tr yerli 8 ay önce Şikayet Et
  Demek bunlar dara dura düşünce stokları doldurup öbür ülkeleri ölüme terk ettiren bencil dünya adaletsiz dünya sömürü dünya yapan bunlar hani insan hakları ihlalleri kaygılıyız deyip dünyaya at gözlüğü ile bakan zavallılar uygar olduğunuz belli oluyor
  Cevapla
 • Yolcu... 8 ay önce Şikayet Et
  Bir zamanlar insanların parasıyla alamadığı aşı şimdi çöp
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Aselsan 'YENER'i paylaştı sosyal medya yıkıldı! Yerin altını gören radar
Yeniden Refah'tan açıklama: Cumhurbaşkanımız başımızın tacıdır