Ukrayna'dan Türkiye'ye arabuluculuk övgüsü

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, "Türkiye'nin desteklediği Karadeniz Tahıl Girişimi'ne minnettarız ve bu girişim hepimizi ihtiyaç duyulan tahıla ulaştırdı." dedi.

Ukrayna'dan Türkiye'ye arabuluculuk övgüsü
Ukrayna'dan Türkiye'ye arabuluculuk övgüsü
GİRİŞ 22.06.2023 16:25 GÜNCELLEME 22.06.2023 16:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

 Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Türkiye'nin arabuluculuk çabalarını takdir ederek, "Türkiye'nin desteklediği Karadeniz Tahıl Girişimi'ne minnettarız ve bu girişim hepimizi, tüm dünyayı Orta Doğu ülkelerini, Afrika ülkelerini ve Avrupa ülkelerini Ukrayna'dan çok ihtiyaç duyulan tahıla ulaştırdı." dedi.

Şmıgal, İngiltere'nin ev sahipliğinde başkent Londra’da düzenlenen "2023 Ukrayna İyileştirme Konferansı" kapsamında basın toplantısı düzenlendi.

Başbakan Şmıgal, Türkiye'nin arabuluculuk çabalarına ilişkin AA muhabirinin yönelttiği soruya, "Türkiye bizim için çok önemli bir ortak, komşu bir ülke." yanıtını verdi.

Ukrayna'yı destekleyen tüm ortak ve müttefiklerin çabalarını takdir eden Shmıgal, ülkesinin bir kez daha özgürlüğü ve yaşamı için savaştığını dile getirdi.

Şmıgal, ülkesinin, 1991'den itibaren uluslararası tanınmış tüm Ukrayna topraklarını özgürleştireceği değerlendirmesinde bulunarak, "Bu nedenle, Türkiye'nin, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın (Recep Tayyip Erdoğan), hükümetin tüm çabalarını takdir ediyoruz ve hep birlikte, Türkiye’yle, tüm müttefiklerimizle, Avrupa’yla, ABD’yle, İngiltere’yle ülkemde barışa ulaşacağımızı umuyoruz.” dedi.

"Karadeniz Tahıl Girişimi, dünyayı ihtiyaç duyulan tahıla ulaştırdı”

Şmıgal, Karadeniz Tahıl Girişimi’ne ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, "Türkiye'nin desteklediği Karadeniz Tahıl Girişimi'ne minnettarız ve bu girişim hepimizi, tüm dünyayı Orta Doğu ülkelerini, Afrika ülkelerini ve Avrupa ülkelerini Ukrayna'dan çok ihtiyaç duyulan tahıla ulaştırdı." ifadesini kullandı.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törende, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı. 19 Kasım 2022'den itibaren 120 gün uzatılan anlaşmanın, 18 Mart'ta yeniden uzatılmasına karar verilmişti.

Rus yetkililer, süresi 18 Temmuz'da dolacak anlaşmanın uzatılması için bir olasılık görmediklerini söylemişti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Güçlü Türkiye 11 ay önce Şikayet Et
  Sizlerden de minnettarlık bekliyoruz ey ab bizleri de ab ye alabilirsiniz örneğin
  Cevapla
 • Morelli 11 ay önce Şikayet Et
  Gidin amarikaya avrupaya ara buluculuk yaptirin turkiyeye rahat birakin akliniza simdimi geldi ukraynanin zarari 400 milyar euroya gecmis gidin abileriniz versin bu parayi
  Cevapla
 • Yalin 11 ay önce Şikayet Et
  İkiyüzlü ukreyn
  Cevapla
 • Fehmi 11 ay önce Şikayet Et
  Sonuç olarak ne katmışız sadece ABDnin sisteminin devamı için koşuştururp duruyoruz. Ha birde kendimizi dünyanın en büyük ülkesi ve büyük lideri havalarında geziyoruz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Takla atan otomobilden emekleyerek çıkıp kaçmıştı, nedeni belli oldu
TÜİK verilerine göre en çok para kazandıran üniversite bölümleri