Stoltenberg'den kritik NATO zirvesi öncesi Türkiye ve İsveç açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında Türkiye-İsveç-Finlandiya’nın katılımı ile dün gerçekleştirilen görüşmeye değinerek, “Hala üzerinde anlaşılamayan konular var” dedi.

Stoltenberg'den kritik NATO zirvesi öncesi Türkiye ve İsveç açıklaması!
Stoltenberg'den kritik NATO zirvesi öncesi Türkiye ve İsveç açıklaması!
GİRİŞ 07.07.2023 17:35 GÜNCELLEME 07.07.2023 17:35
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Vilnius Zirvesi öncesi basın toplantısı düzenledi. Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğünü ifade eden Stoltenberg, “Moskova 500 gündür, Avrupa’nın kalbine ölüm ve yıkım getirdi. Ukrayna’yı yıkma NATO’yu da bölme arayışında” dedi.

'NATO'NUN 300 BİN ASKERİ HAZIR'

Vilnius Zirvesi’nin, NATO’nun bir arada olduğuna yönelik açık bir mesaj olduğunu kaydeden Stoltenberg, zirvede liderlerin Ukrayna’ya uzun yıllar sürecek yardım desteğin sağlanması, siyasi ağların iyileştirilmesi, Ukrayna’nın NATO üyesi olabileceğini yeniden teyit edilmesi konularında hemfikir olacaklarını sözlerine ekledi. Stoltenberg, zirvede alınacak yeni savunma planları ile savunmanın güçlendirileceğini dile getirerek, “Bir plan Atlantik’i içeren kuzey için, diğeri Baltık bölgesi ve merkez Avrupa’yı kapsayan merkez, diğeri ise Akdeniz ve Karadeniz’in içeren güney plan. Bu planları gerçekleştirmek için NATO 300 bin askeri hazır" ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN VE KRİSTERSSON İLE GÖRÜŞECEĞİZ'

Zirveye Avusturalya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore liderlerinin katılacağını kaydeden Stoltenberg, “Güvenliğimiz bölgesel değil, küresel. Çeşitli alanlarda yakın iş birliği içindeyiz” ifadelerini kullandı. İsveç’in en kısa sürede katılmasını sabırsızlıkla beklediklerini dile getiren NATO Genel Sekreteri, daha sonra dün gerçekleştirilen Türkiye, İsveç, Finlandiya görüşmesine değinerek, “Pazartesi günü Vilnius’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsveç Başbakanı Kristersson ile görüşeceğiz” dedi.

'TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİNİN OLDUĞU SON DERECE NET'

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Türkiye-İsveç-Finlandiya’nın katılımı ile dün gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Dünkü görüşmeyi iyi bir görüşme, yapıcı bir görüşme olarak tanımlayabilirim ve ilerleme kaydettik. Ben daha fazla ilerleme kaydedeceğimize eminim. Ancak hala üzerinde anlaşılamayan konular var. Erdoğan ve Kristersson ile pazartesi görüşeceğiz. Detayları ele alacağız. İsveç ve Türkiye taraflarının farklılıklarını ele alacağız. Böylece var olan farklılıkların üstesinden gelmenin yolu da bu. İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin nihai karara ilişkin mesajım şudur; İsveç, Madrid’de verdiği taahhütleri yerine getirmiş durumda. Türkiye’nin de güvenlik endişelerinin olduğu son derece net. Bizim bunu ele alma nedenimiz de bu. İsveç’in üye olması, İsveç’in yararına, Baltık bölgesinin yararına, ayrıca Türkiye de dahil tüm ittifakın yararına.”

KAYNAK: İHA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir zaman da ANLAŞILMAYACAK.. Çünkü bize verdikleri zarar ASLA KARŞILANMAZ..
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato turkiyeyi kullanıyor hristiyan haçlı birliği kurma pesindeler birlik kurulunca turkiyeyi ihraç edecekler her türlü tedbiri almalıyız
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'yi ihraç etmek onların harcına değil, natonun ikinci güçlü ülkesi biziz. Bizim gibi herşeye kullanılan ülkeyi kaybetmek zararlarına, aslında Bizim çıkmamız lazm
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa’da savaşacak adam yok ki, sadece hava ve füze geriye bir tane asker bulamazsın savaşacak, Türkiye’ye mahkumlar
  Cevapla
 • Kutahyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılmayan sizsiniz dumbuk herifler
  Cevapla
 • Köln 1 yıl önce Şikayet Et
  Îsveci sakın sakın onaylamayin.Aman.demedi demeyin.
  Cevapla
 • Zürih Ülkücü 1 yıl önce Şikayet Et
  Danimarka,Avusturya,İSVİCREDE,isveçde terör örgütlerini koruyorlar ve sahip çıkıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın konuştuğu yatırım buraya yapılacak! Bakan inceledi
Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'da yankılandı! Yunan basını çıldırdı