Putin'den Batı'ya Ukrayna resti ve tahıl anlaşması hakkında gündeme oturan sözler

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın olası NATO üyeliğinin Rusya’nın güvenliği açısından tehdit oluşturacağını söyledi. Putin tahıl anlaşması ile ilgili, "Vaatler tutulmadı" diyerek, anlaşmadan çekilebilecekleri sinyalini verdi.

GİRİŞ 13.07.2023 23:14 GÜNCELLEME 14.07.2023 09:44
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın olası NATO üyeliği ve 17 Temmuz’da sona erecek tahıl anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’ya silah sevk edilen uzun menzilli füzelerin hasar verdiğini, ancak çatışma bölgesinde kritik bir değişim yaratmadıklarını vurgulayan Putin, "Aynı şey yabancı tanklar ve piyade savaş araçları için de geçerli. Dün akşam itibariyle, yalnızca 4 Temmuz'dan bu yana 311 tank imha ettik ve bunların önemli bir kısmı, sanırım en azından üçte biri, Leopar tankları da dahil olmak üzere Batı yapımı." diye konuştu.

Putin, Ukraynalı askerlerin çoğu zaman Batı yapımı tanklara binmeyi bile reddettiklerini anlatarak, "Neden mi? Adamlarımız için öncelikli hedef oldukları için çatışma bölgesinde her şeyden önce yok edilirler. Onlar da diğerleri gibi yanıyor, hatta Sovyet yapımı meşhur T-72 tanklarından bile daha iyi yanıyorlar." dedi.

Yeni silah sevkiyatlarının Ukrayna için durumu yalnızca daha ağırlaştıracağını ve çatışmayı alevlendireceğinin altını çizen Putin, bu durumdan fayda sağlayanların bulunduğunu söyledi.

UKRAYNA'NIN OLASI NATO ÜYELİĞİ: DÜNYAYI DAHA ÇOK SAVUNMASIZ HALE GETİRECEK

Ukrayna’nın NATO’ya olası üyeliğinin Rusya’nın güvenliği açısından tehdit yaratacağını vurgulayan Putin, "Aslında, özel askeri operasyonun nedenlerinden biri de Ukrayna'nın NATO'ya katılma tehdididir." ifadesini kullandı.

NATO üyeliğinin Ukrayna’nın güvenliğine katkı sağlamayacağı düşüncesini paylaşan Putin, "Bunun Ukrayna'nın güvenliğini artırmayacağından ve genel olarak dünyayı çok daha savunmasız hale getireceğinden ve uluslararası arenada ek gerginliğe yol açacağından eminim. Bu nedenle, bunda iyi bir şey görmüyorum." diye konuştu.

Putin, Ukrayna’nın kendi güvenliğini sağlama alma hakkına sahip olduğunu belirterek, "Tek bir sınırlama var. Bir ülkenin güvenliği sağlanırken başka bir ülkenin güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. Dolayısıyla şu anda hem NATO'nun hem de G7'nin ilan ettiklerinde bizim için olağan dışı bir şey yok ve bu tür konuların istişare edilmesine de karşı değiliz. Ancak bir kez daha tekrar ediyorum, zorunlu bir koşul olarak Rusya’nın güvenliğinin sağlanması şartıyla." değerlendirmesinde bulundu.

TAHIL ANLAŞMASI

Ukrayna tahılının ihracatının sağlanmasına yönelik imzalanan tahıl anlaşmasındaki şartların uygulanmadığına işaret eden Putin, "Birleşmiş Milletler ile yapılan bu anlaşmada Rus çıkarlarının dikkate alınması gereken noktaları vardı. Lojistik, sigorta, ürünlerimizin ödemesiyle ilgili nakit akışı ve diğer birçok nokta. Bunu vurgulamak istiyorum, hiçbir şey yapılmadı. Bu tamamen tek taraflı bir oyun. Ama yetti artık." dedi.

Putin, söz konusu duruma rağmen anlaşmayı kendi iradeleriyle defalarca uzattıklarını ifade etti.

Rusya’nın anlaşmadaki katılımını sonlandırabileceğini kaydeden Putin, "Eğer herkes bize verilen tüm sözlerin yerine getirileceğini yineliyorsa, bırakın bu vaatleri yerine getirsinler. Biz de bu anlaşmaya hemen katılacağız. Önce uzatma, sonra vaatleri yerine getirme seçeneği artık Rusya'ya uygun değil. Önce taahhütlerin yerine getirilmesi öncelikli olsun, ardından da bizim katılımımız gelir." ifadelerini kullandı.

Putin, Birleşmiş Milletler'in Rusya'ya gönderdiği bildirilen mektubu henüz görmediğini, anlaşmanın sona ermesine hala birkaç gün kaldığını ve ne yapacaklarını düşüneceklerini söyledi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 73
 • Mete 7 ay önce Şikayet Et
  fotoya bakınca sarı torbaya konmuş putin dicek bişi yok. 4 saat potinin kapısında beklediğimiz günler unutuldu. Işler dönüp dolaşıp Başlangıcına varır.
  Cevapla
 • Ali aksoy 7 ay önce Şikayet Et
  Fakir bir millet olarak,çikarlarimiz ve hayatta kalabilmek için kaypak bir politika yürüttügümüzü,bizler gibi rus halkida biliyor.Rus halkinin bilmesi gereken bir husus daha,halklarimizin bir birini sevmesi ve savaş yapmasi..Gül,diken misali.Sn.PUTIN NIN,BEKLIYOR VE RUS TÜRK JETLERI ,refakatinda vatanina hoş geldin diyorum.
  Cevapla
 • Bozkurt 7 ay önce Şikayet Et
  Misaki milli Turan kimin neresine dokunmakta,GüneyAzerbaycan Asya kimin toprağı,Karabağ için neden savaşdık niye aldık bu yeni çağda genişlememi olurmuş Turan hayalmis.kim bağladı sizi sınarlardaki taşlara,Türk devletinin sınırları olmaz Tarih ne savumma yaptığını nede yerinde durduğunu yazmaz şartlar uygun olunca Tarih çağırınca seddin dibinde biter
  Cevapla
 • Bozkurt 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Suriye ve Libya'da Irak'ta..olmasa,Ne işimiz var başkasının topraklarında diyen siyaset ve coğrafya cahilleri Ülkeyi Vatanı tarla işletme zanneden strateji yoksunları girmezsen gireller Ülkene çemberin daralır sonrada boğarlar adamı,genişlemenin Ortacağı Yeni cağı olmaz teknoloji iş güç üretmeye Turan engel değil tam tersi büyük kaynak derin çoğrafyanda uçar Kaanların.
  Cevapla
 • Serkan 7 ay önce Şikayet Et
  Rusya Fedarsyonu ile Savaş kavga istemiyoruz iyi diplomatik ve güzel ticaret ilişikler istiyoruz! Ama ayni şekikde batı ile iyi ilişkiler istiyoruz! Hindistan bunu başarıyor bizde başarırız Hindistanın hem batıyla hem Rusya Federasyonu ile güzel ve iyi ilişkiler yürütüyor yani dengeli bir siyaset önemli! Komşu komşunun külüne muhtaçtır ve Rusya Fedarasyonunda Milyonlarca Soydaşımız var!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Üçüncü dünya savaşı başladı! Putin'in en yakını duyurdu: Nükleer yok oluş kapıda!
Pakistan'ın Başbakanı belli oldu! Erdoğan'dan tebrik telefonu