Harf hatası Pentagon'u yaktı: İşte Türkiye'yle ilgili sızan o hassas bilgi

İngiliz gazetesi Financial Times, Pentagon'da yaşanan bir skandalı ortaya çıkardı. Gazete, bir harf hatası sebebiyle kurum içerisindeki gizli yazışma ve belgelerin yıllarca başka bir ülkeye gönderildiğini tespit etti.

GİRİŞ 17.07.2023 08:23 GÜNCELLEME 17.07.2023 09:16
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times (FT), ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) görevli yetkililerin gizli yazışmaları ve hassas bilgileri yanlışlıkla Mali'deki bir internet sağlayıcıya gönderdiğini ortaya çıkardı.

HARF HATASI YILLARCA FARK EDİLMEMİŞ

Diplomatik belgeler, üst düzey yetkililerin seyahat detayları, vergi kesintileri ve şifreler gibi çok hassas verilerin, bir harf hatası sonucu yanlış kişilere gönderildiği tespit edildi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın resmi e-posta uzantısının ".MIL" olduğu ancak Pentagon çalışanınlarının uzantıyı yıllarca ".ML" olarak kullandığı ve e-postaları Mali'ye gönderdiği belirlendi.

General James McConville'in Mayıs ayında gerçekleştirdiği Endonezya ziyaretinin bütün detayları da yanlışlıkla gönderilen mailler arasında. McConville'in kaldığı otelin detaylarından oda numarasına ve heyetteki isimlere kadar tüm detaylar ifşa olmuş. Belgeler arasında askeri üslerdeki personel sayısı, askeri üslerin fotoğraf ve haritaları, askerlere yöneltilen şikayetler ve iç soruşturmalar gibi çok daha önemli detaylar da var.

ÖNEMLİ BİLGİLER TEHLİKE ALTINDA

Mali'de görev alan ve durumu fark eden Hollandalı girişimci Johannes Zuurbier, FT'ye yaptığı açıklamada, sadece geçen hafta 1000 mesajın ulaştığını belirterek, "Bu risk gerçek ve ABD'nin düşmanları bundan faydalanabilir" dedi.

10 yıl boyunca sözleşmeli olarak Mali'nin internet sağlayıcısına hizmet veren Zuurbier, pazartesi gününden itibaren platformun yönetiminin Mali hükümetine geçeceğini söyledi.

Rusya'ya yakınlığıyla bilinen Mali hükümeti, konuyla alakalı Financial Times'ın sorularını cevapsız bıraktı.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ BELGE DE GÖNDERİLMİŞ

Bir FBI ajanı, Washington'daki Türk Büyükelçiliği'nden gelen ve terör örgütü PKK/YPG'nin potansiyel faaliyetlerine ilişkin bir uyarı da dahil olmak üzere, söz konusu notları iletirken yanlış e-posta adresi kullanmış.

Yanlış yere iletilen notta, "Büyükelçilik, PKK/YPG terör örgütü ve kollarının, Türk Hava Yolları'nın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ofis ve şubelerini 'bloke etmeyi, rahatsız etmeyi ve işgal etmeyi' planladığına dair güvenilir bilgiler aldı" ifadeleri kullanılmış.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü Yarbay Tim Gorman, Savunma Bakanlığı'nın konudan haberdar olduğunu ve bu durumu ciddiye alarak titizlikle incelediğini söyledi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 37
 • Cingibi 10 ay önce Şikayet Et
  Tersine istihbarat ile yanıltıcı bilgidir mailin gitmesi gereken gerçek yer bana böyle bir mail gelmedi diye yada 10yıldır hiç mail almadımı karşı taraf ve dünyanınnbu yalana inanmasını bekliyorlar karşı casusluk faliyetidir
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  O zaman ne yapacağız acilen operasyon vuralım şu ypgyi Suriye'de
  Cevapla
 • Malatyalı 10 ay önce Şikayet Et
  Tabi bu tarz olaylar manipüle etme takdiğide olabilir
  Cevapla
 • Horlama 10 ay önce Şikayet Et
  ABD zaten kaos yaratmak için plan yapıyor ... Siz asıl yerli hainleri yok ediniz.
  Cevapla
 • sedat 10 ay önce Şikayet Et
  tamamen istihbarat amaçlı kamuoyunu yönlendirme projesi, bizimkilerin mali de yapacağı operasyonları sabote etme çabası da diyebiliriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazze'de buruk hazırlık: Bayram geleneklerini yaşatmaya çalışıyorlar
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı!