Nijer'de askeri darbe: Anayasa askıya alındı

Nijer'de bir grup asker, yönetime el koydu. Devlet televizyonundan okunan darbe bildirisinde Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum'un devrildiği ve anayasanın askıya alındığı belirtildi.

GİRİŞ 26.07.2023 16:19 GÜNCELLEME 30.07.2023 09:44
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Nijer'de asker yönetime el koyduğunu duyurdu. Kendilerine "Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP)" ismini veren bir grup asker, bir karargahta çektikleri ve devlet televizyonu ORTN'de yayınlanan videoda darbe bildirisi okudu.

Yarbay Amadou Abdramane'nin okuduğu bildiride, giderek kötüleşen güvenlik durumu ve ülkenin içinden geçtiği sosyo-ekonomik kriz nedeniyle Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum'un devrildiği ve anayasanın askıya alındığı bildirildi.

Bildiride, 22.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ve tüm sınırların kapatıldığı kaydedildi.

Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum

CUMHURBAŞKANI GÖZALTINDA

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından alıkonulmuştu. Darbeciler, gözaltına aldıkları Bazoum'un fiziki ve psikolojik sağlığını garanti etti.

Halk, darbeyi engellemek için sokağa çıkmış ve Bazoum'un serbest kalması için protesto gösterisi düzenlemişti.

DARBENİNİ ARKASINDAKİ İSİM

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani'nin olduğu belirtiliyor.

Bazoum'un son günlerde, önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou döneminde de aynı görevde bulunan Tchiani'yi görevden almak istediği iddia ediliyordu.

General Omar Tchiani

TÜRKİYE'DEYKEN DE DARBE GİRİŞİMİ OLMUŞTU

Fransa'dan bağımsızlığını 1960'da alan Nijer'de bugüne kadar 4 darbe ve sayısız darbe girişimi yaşandı. Ülkede en son darbe 2010'da Mamadou Tandja'nın devrilmesiyle kayda geçti.

Mohamed Bazoum, Şubat 2021'de seçilmiş ve ülkede ilk kez demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanı, görevini, yine demokratik yollarla seçilmiş halefine bırakmıştı.

Bazoum henüz yemin edemeden 31 Mart 2021'de bir darbe girişimi yaşamış, girişim kısa sürede bastırılmıştı.

Bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Bazoum, Mart 2022'de de bir darbe girişimi atlatmış ve hemen ülkesine dönmüştü.

BÖLGEDE, BATILI GÜÇLERİN TEK MÜTTEFİKİ OLARAK KALDI

Nijer, Sahel bölgesinde Mali ve Burkina Faso'da askeri yönetimlerin başa gelmesinden sonra Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak değerlendiriliyordu.

Komşusu Mali ve Burkina Faso Rusya ile yakınlaşırken Nijer, Wagner ile işbirliğine karşı çıkıyordu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 97
 • Asımın Nesli 7 ay önce Şikayet Et
  Batı dünyası İslam ülkelerinin içlerini karıştırarak yıllardır huzur vermediler ayrıca gelişmelerine de engel oldular dünya nizamını sağlayıp İslam ülkelerine kol kanat gerecek güç Türkiye ve Dünya İslam Birliyinin gerçekleşmesi
  Cevapla
 • hakkı 7 ay önce Şikayet Et
  ABD batı ile eğitimi olan her asker potansiyel tehlikedir. paranın şantajın yapamayacağı yoktut
  Cevapla
 • Adil 7 ay önce Şikayet Et
  Nerde darbe, çatışma varsa mutlaka orada yabancı dışarıdan bir el var.
  Cevapla
 • Mustafa Akın 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlar kendi dillerini bile unutmuş.
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Batılı değerlere sonuna kadar bağlıyız. Batı birdir. Eşi benzeri yoktur. Peki Batı yarın komple hırsız ve cani olsa gene tapacak mısınız?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Peru'da yolda aracın üzerine düşen dev kaya aracı paramparça etti
MSB HİSAR-O'yu paylaştı! Hedefleri böyle imha etti...