Fransa'dan darbe açıklaması: Yarına kadar zamanları var

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Nijer'deki darbecilerin "bu maceradan" vazgeçmeleri için yarına kadar vakitleri olduğunu söyledi.

GİRİŞ 05.08.2023 19:01 GÜNCELLEME 05.08.2023 19:03
Bu Habere 302 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Colonna, darbe olduğu sırada yurt dışında bulunan ve ülkesine dönemeyen Nijer Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou ile Nijer'in Paris Büyükelçiliğinde görüştü.

Görüşmeye ilişkin yayınlanan basın açıklamasında, Fransa'nın, "Batı Afrika devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) Nijer'deki darbenin seyrini değiştirme çabalarının kesin ve kararlı şekilde desteklendiği" belirtildi.
 

Nijer'e askeri müdahale hazırlığı! Senatodan destek istediNijer'e askeri müdahale hazırlığı! Senatodan destek istedi


 

Açıklamada, "Nijer'in geleceği ve bölgenin istikrarı tehlikededir" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Colonna, daha sonra France Info ve RFI radyosuna ECOWAS'ın olası Nijer müdahalesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

DARBECİLERİN YARINA KADAR ZAMANI VAR

Bakan Colonna, "Nijer'deki darbeciler, ECOWAS'ın askeri müdahale tehdidini çok ciddiye almalı" diyerek, artık darbe yönetimlerine son vermek gerektiğinin altını çizdi.

Cuntaya verilen sürenin yarın dolacağını anımsatan Colonna, "Darbecilerin bu kişisel maceradan vazgeçmesi için yarına kadar zamanı var" diye konuştu.

Colonna, ECOWAS ülkelerinin Genelkurmay Başkanlarının dün olası bir askeri bir müdahale planı üzerinde anlaştığını anımsatarak, darbeciler açısından aklı-ı selimin galip geleceğine inanmak istediğini dile getirdi.

FRANSIZ ASKERLERİN AYRILMASI GÜNDEMDE DEĞİL

Bakan Colonna, Fransa'nın ECOWAS'ın askeri müdahalesine destek verip vermeyeceği sorusuna da "Biz o aşamada değiliz. Müdahale kararı ve bu müdahalenin çerçevesini belirleme bölge ülkelerinin liderlerinin tasarrufunda" dedi.

Colonna, darbecilerin, Fransa ile yapılan askeri anlaşmaları feshetmesinin anlam ifade etmediğine de tekrarlayarak, kendilerinin sadece yasal yollarla göreve gelmiş meşru hükümet tarafından alınan kararları tanıdıklarını kaydetti.

Nijer'de konuşlu yaklaşık 1500 Fransız askerinin durumuna ilişkin de Colonna, "Fransız askerlerinin Nijer'den ayrılması şu an gündemde değil. Fransız askerleri Nijer meşru makamlarıyla imzalanan anlaşmalar kapsamında Nijer'de bulunuyor. Bizim açımızdan şimdilik durum sakin" değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 302
 • İhsan55 6 ay önce Şikayet Et
  Fransız , "Fransa'nın geleceği ve Avrupanın, ABD' nin istikrarı tehlikededir" diyeceğine "Nijer'in geleceği ve bölgenin istikrarı tehlikededir" demiş.
  Cevapla
 • Oldubittiyok 6 ay önce Şikayet Et
  :))) kalpazan fransa suyunuz ısındı hesap günleri yakındır. Alayınızın emdiği bu gariplerin sütü sümüğü balı kaymagı fitil fitil burnunuzdan ve tüm sömürgeci zihniyeti putperes sürüsünün canından ruhundan getirilecwk zafer İSLAM ve inanan güzel kalpli itaatkar anıl teri serefi namusu olan insanların olucak insallah ALLAH c.c herseye hakimdir
  Cevapla
 • Aytumç kurt 6 ay önce Şikayet Et
  Nijerdeki haklı darbe desteklenmelidir. Nijerdeki askeri yönetim sömürgeci fransayı Nijerden gönderecek.
  Cevapla
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  Batı darbeye karș olur șey deyil buda demek oluyor ki yerinde milli bir darbe
  Cevapla
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  Batı darbeye karș olur șey deyil buda demek oluyor ki yerinde milli bir darbe
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten muhalefete özür çağrısı! ABD'ye de sert tepki gösterdi
Yunanistan'da Türkiye paniği: Fark açılıyor