ECOWAS, Nijer için yeniden toplanıyor

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer'deki darbe için yeniden toplanıyor.

ECOWAS, Nijer için yeniden toplanıyor
ECOWAS, Nijer için yeniden toplanıyor
GİRİŞ 07.08.2023 23:09 GÜNCELLEME 07.08.2023 23:09
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ECOWAS'tan yapılan açıklamada, Nijerya Devlet Başkanı ve aynı zamanda ECOWAS Başkanı olan Bola Ahmed Tinubu'nun Nijer'deki darbe ile ilgili 10 Ağustos'ta yeniden bir olağanüstü zirve düzenleyeceği belirtildi.

Açıklamada, ECOWAS liderlerinin zirvede Nijer'deki siyasi durumu ve son gelişmeleri ele alacakları ifade edildi.

Nijer'de 26 Temmuz'daki askeri darbenin ardından ECOWAS, 30 Temmuz'da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un serbest bırakılması ve yeniden görevine dönmesi için 7 günlük süre vermişti. ECOWAS'ın askeri cuntaya verdiği bir haftalık süre gece yarısı itibarıyla dolmuştu.

Bu sürede taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini bildiren ECOWAS, beklenenin aksine sürenin dolmasıyla askeri operasyon başlatmadı.

Sürenin dolmasına birkaç saat kala askeri cunta Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) tarafından yayımlanan bildiride, muhtemel bir saldırıya karşı Nijer hava sahasının ikinci emre kadar kapatıldığı duyuruldu.

Bildiride, yabancı bir ülkenin ECOWAS işbirliğinde Nijer'e operasyon hazırlığında olduğu iddia edildi ve ECOWAS'ın halihazırda 2 Orta Afrika ülkesine asker konuşlandırdığı kaydedildi.

Askeri müdahale ihtimali, Batı Afrika'daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekmişti.

Yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali, yayımladıkları ortak bildiride, Nijer'e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS'ı uyarmış, Gine de cuntaya destek açıklamasında bulunmuştu.

NİJER'DEKİ DARBE

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz'da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.​​​​​​​

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • yorumcu 6 ay önce Şikayet Et
  Mali'de varlığımız var, Siha'larimiz var. Nijerdeki yeni yönetimini stratejik yönden desteklemiş şart! O bölgelere biz yerleşim, bölgeyi koruruz, madenleri adıl paylasabiliriz, adalet getiririz.
  Cevapla
 • Haranlıyam 6 ay önce Şikayet Et
  Sizi neden ilgilendiriyor.Adam iyi bir iş yapmış,sömürgecileri kovmuş.
  Cevapla
 • Kemal 6 ay önce Şikayet Et
  Cuntaya siha gönderelim arka çıkmamız lazım Fransızların bölgeden tamamen çekilmesi için ne gerekiyorsa yapılması şart
  Cevapla
 • Ali Eren 6 ay önce Şikayet Et
  Batının ülkelerini sömurup ülkelerinin insanlarının aç bırakılmasından mutlu olan .Sadece bizi degil komşumuzu da sömür diyen soysuzlar sürüsü.
  Cevapla
 • orhan 6 ay önce Şikayet Et
  sıktı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazze'de insanlık dramı! Denize düşen yardımları alabilmek için sahile akın ettiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan manidar gönderme: Sirk cambazlarına prim vermeyin!