Küresel tehdit: Kovid-19'un Eris varyantı yayılıyor

Fransa'da tatil sezonunun, Kovid-19'un yeni varyantı Eris'in yayılımını artırdığı düşünülüyor. DSÖ de Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceğini kaydetti.

Küresel tehdit: Kovid-19'un Eris varyantı yayılıyor
Küresel tehdit: Kovid-19'un Eris varyantı yayılıyor
GİRİŞ 12.08.2023 07:55 GÜNCELLEME 12.08.2023 07:55
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Fransa'da, Kovid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris'in (EG.5.1) ülke genelinde yayılmasının yaz tatili sezonuyla bağlantısı olabileceği açıklandı.

Uluslararası Fransız Radyosu'nun (RFI) haberine göre, Fransız Halk Sağlığı Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Eris vaka sayılarındaki artışın tüm bölgelerde gözlemlendiği ancak en yüksek artışın popüler tatil bölgelerinde olduğu bildirildi.

Fransa'da, son günlerde Kovid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında artış gözlemlenirken, açıklamada, Kovid-19 şüpheli vakaların bir önceki haftaya kıyasla 15 ila 74 yaş arası bireylerde yüzde 25 artış gösterdiğini belirtildi.

Söz konusu oranın 74 yaş üstü bireylerde yüzde 34 ve iki yaşın altıdaki bebeklerde ise yüzde 56 arttığı aktarıldı.

Nouvelle Aquitaine en yüksek sayıda pozitif vaka bildiren bölge olurken 31 Temmuz ila 6 Ağustos tarihlerinde yaptırılan PCR testlerinden 789'unun pozitif çıktı.

Occitanie'de 730, Başkent Paris'in yer aldığı Ile-de-France'de 689 ve Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinde 638 test sonucunun pozitif olduğu açıklandı.

Tatil bölgelerinde, insanların sosyalleşmek için festivaller ve diğer etkinliklerde bir araya gelmesinin Eris'in yayılma hızını tetiklemiş olabileceği aktarılırken yeni vakaların üçte birinden fazlasının, Kovid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris bağlantılı olabileceği kaydedildi.

Eris virüsü nedir, Eris varyantı belirtileri nelerdir? Covid-19’un yeni varyantı: Eris virüsü!Eris virüsü nedir, Eris varyantı belirtileri nelerdir? Covid-19’un yeni varyantı: Eris virüsü!

ERİS YAYGINLAŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Ağustos'ta Eris varyantına ilişkin bir rapor yayımlamıştı.

Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış olduğu belirtilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşılmıştı.

Mevcut kanıtlara dayanarak Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirilmişti.
Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti. 

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 8
 • Fakir Aşık 10 ay önce Şikayet Et
  Yeter ya hu! DSÖ'nün plandemi masallarını ne zaman keseceksiniz?
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Devlet bu yalanlara karşı durmalı Almanya aşı olanlara para ödüyor
  Cevapla
 • ertuğrul 10 ay önce Şikayet Et
  bu corona falan şimdi insannları hala bunlarla avutmaya bakıyorlar bir hastalık çıkardılar ekonomileri alt üst ettiler, asıl mesele bill gates şu an sivrisinekler üzerinde araştırma yaptırıyor ve biliniyor ki en çok insan öldüren hayvanda sivrisinekler bulaşıcı hastalıkları çok rahat taşıyıp insanları öldürüyor bu gavurlar boş durmuyor bu hayvanları nasıl kullanmak istiyor asıl soru bu?
  Cevapla
 • elestiri 10 ay önce Şikayet Et
  varyant maryant yok bublar duzmece
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  tamam hemen yatirımlık biseyler alın. arabalar 3 milyona cikar. tofaş falan alıp kenara koymalı. 500 bine satarım tofaşı. gelsin virüs. bereketiyle geliyor gibi meret.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP lideri Devlet Bahçeli'den bayram mesajı
Almanya, EURO 2024'e fırtına gibi başladı! İskoçya'ya gol olup yağdılar