Lavrov: Nükleer silahlar dış tehditlere karşı tek yanıtımız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, caydırıcılık bağlamında nükleer silahlara sahip bulunmanın şu anda ülkesinin güvenliğine yönelik bazı önemli dış tehditlere karşı verilebilecek tek yanıt olduğunu bildirdi.

GİRİŞ 20.08.2023 13:30 GÜNCELLEME 20.08.2023 13:53
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, caydırıcılık bağlamında nükleer silahlara sahip bulunmanın şu anda ülkesinin güvenliğine yönelik bazı önemli dış tehditlere karşı verilebilecek tek yanıt olduğunu bildirdi.

Lavrov, Mejdunarodnaya Jizn (Uluslararası Yaşam) dergisine verdiği röportajda, Rusya'nın nükleer silah politikası, Afrika ülkeleriyle işbirliği ve güncel konuları değerlendirdi.

Son zamanlarda nükleer silahların Rusya’nın dış politikasındaki rolüyle ilgili çok şey söylendiğini belirten Lavrov, ülkesinin nükleer silahı olası kullanım koşullarının doktrin belgelerinde belirlendiğine işaret etti.

Lavrov, "ülkesinin nükleer caydırıcılık alanındaki devlet politikasının sadece savunma amaçlı olduğunu, devletin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün savunulmasını garanti altına almak, Rusya ve müttefiklerine yönelik saldırganlığı önlemek için nükleer güç potansiyelini asgari düzeyde tutmayı amaçladığını” kaydetti.

Bakan Lavrov, "Caydırıcılık bağlamında nükleer silahlara sahip olmak, şu anda ülkemizin güvenliğine yönelik bazı önemli dış tehditlere karşı verilebilecek tek yanıttır. Ukrayna'nın etrafındaki gelişmeler, bu alandaki endişelerimizin haklılığını teyit etmiştir. Güvenliğin bölünmezliği ilkesini alenen ihlal eden NATO, kendisini nükleer bir ittifak olarak ilan eden bir örgüt, Rusya'nın stratejik yenilgisi üzerine bahis oynamıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kolektif Batı’yı, Rusya’nın “dış güvenlik alanını savunmak amacıyla verdiği zorunlu tepkiyi, hibrit bir araç cephaneliğini kullanarak şiddetli çatışmaya geçmek için bahane etmekle” suçlayan Lavrov, şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna’daki çatışma bağlamında en büyük tehlikenin ABD ve NATO ülkelerinin durumu tırmandırarak nükleer güçlerin doğrudan çatışmasına yol açmak. Böyle bir gelişmenin önlenmesi gerektiğini ve önlenebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle rakiplerimize yüksek askeri-siyasi risklerin olduğunu hatırlatmak ve ayıltıcı sinyaller göndermek zorundayız.”

Lavrov, Rusya’nın nükleer savaşın kabul edilemezliği ilkesine tamamen bağlı bulunduğunu ve böyle bir savaşın kazananının olamayacağını vurgulayarak, bu nedenle nükleer savaşın asla başlatılmaması gerektiğini kaydetti.

Rusya ile ABD'nin Ukrayna'daki savaşı sona erdirmek için müzakere etmeleri gerektiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Lavrov, Ukrayna'nın ABD'nin kuklası olduğunu ve tüm önemli meselelerin onlarla çözülmesi gerektiğini ancak ABD'nin çatışmayı sona erdirme niyetinde olmadığını savundu.

Lavrov, Rusya'nın Afrika ülkeleriyle ilişkilerine değinerek, temmuzda St. Petersburg'da yapılan İkinci Rusya-Afrika Zirvesi'nin Moskova ve Afrika ülkelerinin işbirliğine ve ortaklık çerçevesinin genişletilmesine yönelik kesin kararlılıklarını teyit ettiğini belirtti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 15
 • Recep Kızılırmak 6 ay önce Şikayet Et
  Dünya da ve Ülkemizde bu kadar savunma yatırımı ve üst düzey silahlanma varken, büyük kayıplar içeren bir savaş kaçınılmaz...
  Cevapla
 • ÏBO WÏENNNNNN 6 ay önce Şikayet Et
  Isvecli rambo sende avrupa da yasion teneke o atom seni esmi gececek saniyorsun allah akil fikir versin
  Cevapla
 • yapabilirsin 6 ay önce Şikayet Et
  lutfen yap Putin emmi hollandayi bitir. 2 nukleer bomba ve hollanda dumduz olur zaten dag tepe yok. sadece 2 tane nukleer bomba yolla. bunu yap emmmi butun batiya iyi bir ders olur. hollandayi haritadan ve tarihten sil
  Cevapla
 • selami 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş ne dediğinin farkında mısın! 2 bomba atılacak Hollanda dümdüz olacak! Ya orda ölecek çocukları Masumlar hayvanatı hiç düşünmüyor musun? Bence insaflı olsan daha iyi olur....
  Cevapla
 • Remzi Kaya 6 ay önce Şikayet Et
  Rusya nükleer savaşa zorlanıyor, film artisti Zelensky önce Ukrayna'yı şimdide Avrupa yı yok edecek
  Cevapla
 • Veli 6 ay önce Şikayet Et
  Ruslar tek bir dilden anlıyorlar güç olsan çekinirler değilsen seni bitirirler bu yüzden herkes ukrainaya insani desteği verilmesi şartır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kolombiya sinyali verdi: İsrail'den alımları askıya aldık, Türkiye'den alabiliriz
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş projelerini açıkladı