New York Belediyesinden tarihi ezan kararı

New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehirdeki camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini açıkladı.

New York Belediyesinden tarihi ezan kararı
New York Belediyesinden tarihi ezan kararı
GİRİŞ 29.08.2023 21:45 GÜNCELLEME 29.08.2023 21:58
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Adams, düzenlediği basın toplantısında "Bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz ve açıkça söylüyoruz ki eğer herhangi bir ayinde veya ibadethanede iseniz, cuma namazı ezanını daha güçlü duyurmak için izin başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur" dedi.

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılara, "New York'ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz" dedi.

İslam'ın, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, "Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız" dedi.

New York'un, özgürlükler ve haklar anlamında birçok konuda öncü olduğunu ifade eden Eric Adams, kanunda yeri olduğu üzere herkese eşit davrandıklarını, kimseye veya herhangi bir gruba fayda sağlamak için kuralları değiştirmediklerini vurguladı.

Müslüman toplum liderlerinin de Adams ve diğer yetkililere teşekkür ettiği toplantının sonunda, aynı kürsüden ezan okundu ve İngilizce açıklamasına yer verildi.

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, ilk cuma gününden itibaren New York'ta ezan sesi, 12.20 ile 13.30 arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde "makul bir seviyede" tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • ASİLBEY@06ÇUBUK 9 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın haline bak. Türkiyede bazıları ezanı kaldırmaya susturmaya çalışırken, Türkiye dışında ezanın okunması için karar alınıyor.
  Cevapla
 • Başkentli 9 ay önce Şikayet Et
  Hamd olsun RABBİME CC...
  Cevapla
 • Başkentli 9 ay önce Şikayet Et
  Bunun anlaşıldığı gün güzel şeyler olmaya başlar İNŞALLAH
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  izmir de ise minare ezan sistemine girip cav bella müzigi çalmişlar di
  Cevapla
 • Okkes 9 ay önce Şikayet Et
  Burda da susturmaya calisiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Düzenlemenin detayları ortaya çıktı! 5 bin TL'den 50 bin TL'ye çıkarılacak!
Vucic'ten korkutan açıklama: 3-4 aya büyük bir çatışma çıkacak