Türkiye'nin girişimi BM'yi harekete geçirdi... Lavrov'un teklifine jet cevap

Türkiye'nin bugün Rusya'da Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasının tekrar yeniden yürürlüğe girmesi hakkındaki girişimine BM'den cevap geldi. BM, Rusya'ya tahıl anlaşması için somut öneriler içeren mektup gönderdiğini duyurdu.

GİRİŞ 31.08.2023 20:24 GÜNCELLEME 01.09.2023 10:01
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ve Rusya’da mevkidaşı Sergey Lavrov ile özellikle Tahıl Koridoru konusundaki görüşmeleri ve Lavrov'un “BM ile yapılan paket anlaşmadaki şartlarımız karşılandığı zaman, tahıl anlaşmasına döneceğiz.” diyerek hazır olduklarını ifade etmesine BM'den cevap geldi.

BM'DEN RUSYA'YA MEKTUP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın yenilenmesi için somut adımların bulunduğu bir mektup gönderdiğini duyurdu.

Guterres, New York'taki BM binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karadeniz Tahıl Girişimi'nin gıda pazarları ve gıda güvenliğine çok önemli katkılar sağladığına dikkati çeken Guterres, girişimin yenilenmesinin özellikle gelişmekte olan ülkeler için önem taşıdığına işaret etti.

"SOMUT ÖNERİLER SUNDUM"

Guterres, Rusya'nın girişime ilişkin şikâyet ve taleplerini de göz önünde bulundurduklarını kaydederek, "Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'a bir mektup göndererek Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yenilenmesi için somut öneriler sundum." diye konuştu.

- "YENİ ANLAŞMA İSTİKRARLI OLMALI"

"Yeni anlaşmanın istikrarlı olması gerekiyor. Krizden krize sürüklenen ve sürekli askıya alınan bir girişim istemiyoruz. İşe yarayan ve faydalı bir girişimi destekliyoruz." vurgusunda bulunan Guterres, önerilerin, Rus gıda ve gübrelerinin küresel pazarlara daha etkin ve uygun fiyatla ulaşımını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Guterres, yoğun çaba sarf ederek olumlu bir sonuç elde edilebileceğinin, bunun toplumlara gıda güvenliği sağlamak için önemli olduğunun altını çizdi.

- KARADENIZ TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA, HABER7
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 28
 • Boşnak 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya haklı beyler,siz Rusya'yı karıştırmaya çalışırsanız oda sizin afrikanizi karıştırır.
  Cevapla
 • Silke 3 ay önce Şikayet Et
  Ihtiyac sahiplerine ulasmali. Potin,i destekliyorum.
  Cevapla
 • Cembaba 3 ay önce Şikayet Et
  dünyanın başarılı iki ülkesi biri savaşa batırdı diğeri ekonomistim die batırdı
  Cevapla
 • Adil ol BM 3 ay önce Şikayet Et
  By Guterres , önceden de gelişmekte olan ülkeler, fakir ülkeler, kurak ülkeler diyordun. Lakin sayın Putin in dediği gibi tahıllar %90 keyfine düşkün yokluğa tahammülü olmayan zengin ülkelere gitti. Sen önce sözünde duracağını garantile.
  Cevapla
 • hakan 3 ay önce Şikayet Et
  bunca cahil insan nasıl bir araya gelmiş ,tahıl koridorunda bize ne diyen cahiller bu koridor çalışmasa yarın chp zihniyetliler gibi samana talim edersiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Geline bir valiz dolusu altın takıldı
İsrail tehdit etti: Dünya önlem almazsa biz müdahale ederiz!