Hindistan G20 öncesi ismini de değiştiriyor!

Hindistan G20 öncesi liderlere yolladığı davetiyede Bharat ismini kullandı. Davetiyede Modi için Bharat Devlet Başkanı ifadesi yer aldı.

GİRİŞ 05.09.2023 18:49 GÜNCELLEME 05.09.2023 23:23
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Başbakan Narendra Modi'nin hükümeti, bu haftaki G20 zirvesine katılan konuklara gönderilen akşam yemeği davetiyelerinde Hindistan adını Sanskritçe bir kelimeyle değiştirdi.

Hindistan Devlet Başkanı Droupadi Murmu, G20 katılımcılarına gönderilen davetiyede "Hindistan Devlet Başkanı" yerine "Bharat Devlet Başkanı" olarak anılıyor. 1,4 milyardan fazla nüfusa sahip bu ülke resmi olarak iki isimle biliniyor: Hindistan ve Bharat, ancak ilki hem yurt içinde hem de uluslararası alanda en yaygın şekilde kullanılıyor.

Bharat, birçok tarihçinin kökeninin erken Hindu metinlerine dayandığına inandığı eski bir Sanskritçe kelime. Kelime aynı zamanda Hintçe'de Hindistan anlamına da geliyor.

İsimlendirmedeki değişiklik Modi'nin Bharatiya Janata Partisi yetkilileri tarafından destekleniyor. Hindistan isminin İngiliz sömürgecileri tarafından getirildiğini ve "köleliğin simgesi" olduğunu öne sürüyorlar. İngilizler, ülke 1947'de bağımsızlığını kazanana kadar yaklaşık 200 yıl boyunca Hindistan'ı yönetti.

Modi hükümeti, isim değişikliklerinin Hindistan'ın Hindu geçmişini geri kazanma çabası olduğunu söylüyor.

Hindistan'ın komşuları için “Bharat” kışkırtıcı, neo-emperyalist bir kavram olarak görülüyor. Bu ifade Hindistan'ın "Hinduların Evi" olması gerektiği fikrinin yayılmasına destek olarak kabul ediliyor.

Hindistan'ın 110 milyon dolarlık yeni parlamentosunda sergilenen harita  bugünkü Pakistan'ı, doğuda Bangladeş ve Nepal'i kapsayan eski bir Hint uygarlığının haritasını tasvir ediyor.

 

KAYNAK: HABER7
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 54
 • Turco 7 ay önce Şikayet Et
  Baharat Türkçe'de yine Hindistan diye kalır. Çünkü biz hindi diyarı anlamında diyoruz, köle yerli anlamında değil. Bildiğin hindi. Ne diyelim yani Baharatistan mı diyelim? Ve ayrıca Hindistan son yıllarda çok ırkçı ve İslam düşmanı bir politika sergiliyor, bunu sümen altı etmeye çalışmasınlar.
  Cevapla
 • fahri 7 ay önce Şikayet Et
  biz ne diyeceğiz ineğe tapanlara baharat mı
  Cevapla
 • toto 7 ay önce Şikayet Et
  unutmuş olmalı sadece putperestlerin değil müslümanların da ülkesidir hindistan.
  Cevapla
 • Bozkurt 7 ay önce Şikayet Et
  Kullanışlı Aptal isimli yorumcu,Pakistan ile Hindistanı kıskırtmaya gerek varmı siyaset durum zaten bu.Çin tarihten beri zaten güç dün bugün değil,milyar nufuslu güçlü bir Pakistan oluşur bu devlet Turan la hareket eder ve Çin nede Hindistan bir şey yapamaz aklını kendine sakla aklın ermez önce oku araştır özellikle Türkün Tarihini
  Cevapla
 • Kasap 7 ay önce Şikayet Et
  O zaman hindi hayvanını da baharat olarak güncelleyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çimler yer altına girdi! Kullanılan teknoloji şaşkınlık yarattı
Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıdı