Belçika tarihinde böyle sıcak görmedi

Belçika'da eylül ayının ilk haftasında üst üste 3 gün hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyretmesi, ülkede sıcak hava dalgası yaşandığını gösterdi. Bu durum, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana ilk kez gerçekleşiyor.

Belçika tarihinde böyle sıcak görmedi
Belçika tarihinde böyle sıcak görmedi
GİRİŞ 08.09.2023 08:22 GÜNCELLEME 08.09.2023 08:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, eylülün ilk haftasında ülkede üst üste 3 gün hava sıcaklığının 30 derecenin üstünde seyrettiğini bildirdi.

Enstitü yetkilisi David Dehenauw, üst üste 5 gün 25 derecenin üzerinde sıcaklık ölçtüklerini, bunun 3 gününün 30 dereceden sıcak geçtiğini, böylece Belçika’da sıcak hava dalgası tanımı için gerekli şartların sağlandığını belirtti.

SARI ALARM VERİLDİ

Sıcak hava dalgası nedeniyle ülke genelinde sarı alarm verildi. Özellikle yaşlıların evlerinden mecbur kalmadıkça çıkmamaları, halkın bol sıvı tüketmesi tavsiye edildi.

Meteoroloji yetkilileri, ülkede sıcak hava dalgasının gelecek haftanın ortasına kadar devam etmesini bekliyor. Salı veya çarşambadan itibaren sıcaklığın 25 derecenin altına ineceği tahmin ediliyor.

Eylül ayında havanın bu kadar sıcak seyretmesi Belçika için istisna sayılıyor. Kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana eylül ayında Belçika’da ilk kez sıcak hava dalgası görüldüğü belirtildi.

Dehenauw, bu durumun Avrupa üzerinde konumlanan yüksek basınçtan kaynaklandığını ifade ederek, "Bu nedenle uzun süredir güneşli ve sıcak hava yaşıyoruz. Gelecek hafta yüksek basınç Doğu Avrupa ve Rusya’ya doğru hareket edecek." dedi.

SON 10 YILDA GÖRÜLDÜ

Edinburg, Exeter ve Bristol’daki üniversitelerden araştırmacılar, geçen nisanda yayımladıkları çalışmada, hava olaylarının değerlendirildiği 136 bölgenin 41’inde “aşırı sıcak hava dalgası” yaşandığını, bunların bütün kıtalara yayıldığını ve sıcak dalgalarının özellikle son 10 yılda görüldüğünü bildirmişti.

Aşırı sıcaklar konusunda en fazla risk altındaki bölgeler ise Rusya’nın en doğusu, Orta Amerika, Papua Yeni Gine, Afganistan, Arjantin’in kuzeybatısı, Avustralya’nın Queensland eyaleti, Çin’in Pekin, Hebei ve Tianjin bölgeleri ile başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere Batı Avrupa şeklinde sıralanmıştı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 2
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Nfrt ediyorum abk sbk yorum gormekten
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  60 dereceyi bulabilir küresel ısınıyorlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İki belediyecilik anlayışı: Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş projelerini açıkladı