Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ile iş birliğimizi daha da ilerleteceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen programda yaptığı konuşmada, ABD ile ilişkilerin ilerletileceğini açıkladı.

GİRİŞ 18.09.2023 04:24 GÜNCELLEME 18.09.2023 12:33
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından Rockefeller Plaza’da düzenlenen akşam yemeğine katılarak, bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın farklı yerlerinden gelerek, gönül birlikteliğimizi güçlü şekilde gösteren Türk-Amerikan toplumunun siz değerli mensuplarıyla beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Aşkınız, sevdanız ve ahde vefanız için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ne de bu güzel birlikteliği temin ettikleri için teşekkür etti.

"650 BİN KONUT İNŞA EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı; "Amerika’da ikamet eden bazı kardeşlerimizin de yakınlarını bu depremde yitirdiğini biliyorum. Allahtan rahmet sizlere de baş sağlığı diliyorum. 11 ilimizdeki 14 milyon insanımız bu depremlerden doğrudan etkilendi. Devletimizin tüm imkanlarını afet bölgesi için seferber ederek en kısa sürede yaralarımızı sarmaya başladık. Şimdiye kadar 200 bin deprem konutunun inşaat süreci başlamış oldu. Amacımız ilk bir sen içerisinde 319 bin konutun inşasını bitirip deprem zede kardeşlerimizi güvenli yuvalarına kavuşturmaktır. Toplamda ise 650 bin konut inşa edeceğiz."

“İKİLİ TİCARET HACMİMİZ GEÇEN SENE 32 MİLYAR DOLARI AŞARAK REKOR BİR DÜZEYE ULAŞTI”

Cumhuriyetin 100. yılını, “Türkiye Yüzyılı”yla taçlandırmak için canla-başla çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunmada, diplomaside, ekonomide, turizmde gerçekten büyük bir atılım içindeyiz. DEAŞ’tan FETÖ’süne ve PKK’sına kadar hiçbir terör örgütüne nefes aldırmıyoruz. Sınırlarımız içinde ve dışında, terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizin altını tekrar çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Bir yandan milletin hakkını ve hukukunu savunurken; diğer yandan küresel adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri gidermek için çaba harcadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu amaçla sahada ve masada güçlü, yapıcı, aktif ve dengeli bir dış politika izliyoruz. Son yıllarda bölgesel ve küresel krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanındaki dünya markası konumumuzu pekiştirdik. Rusya-Ukrayna savaşındaki tutumumuz, tüm dünyanın takdirini topladı. Esir takasından Karadeniz Girişimi’ne birçok diplomatik başarıya imza attık. ‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’ inancıyla gayretlerimizi çok yönlü bir şekilde devam ettiriyoruz” dedi.

'KUTSAL KİTABIMIZ KUR-AN'I KERİM'E YÖNELİK YAPILAN HİÇBİR SALDIRIR MAZUR GÖRÜLEMEZ'

Hepinizin bildiği üzere Türk-Amerikan ilişkilerini zehirlemek için hareket eden çıkar grupları var. Hakikatleri anlatarak, Türkiye'yi temsil ederek bunlara set çekeceğiz. Burada sizin davranışlarınızda çok önemli. Sizin olmadığınız bir yerde muhakkak başka birisi vardır. Sizlerden aranızdaki görüş ayrılıklarına takılmadan Türkiye için tek saf, tek yürek olarak bir arada olmanızı istiyorum. Bugün, çoğunlukla Müslümanları hedef alan saldırıların yarın, kökeni, dili, kültürü, inancı farklı gruplara yönelmesi kuvvetle muhtemeldir. 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da yaşanan bunu göstermiştir. Cezasız kalan her suç failini azgınlaştırır. İslam düşmanlığının önü alınmazsa failler daha pervasız hale gelecek. Türkiye olarak kartopu gibi büyüyen bu tehlike karşısında tepkimizi ortaya koyuyoruz. Kutsal kitabımız Kur-an'ı Kerim'e yönelik yapılan hiçbir saldırır mazur görülemez. Dünya genelindeki 2 milyar Müslümanın kutsallarına saldırmanın, fikir özgürlüğü kisvesiyle meşrulaştırılmasını asla kabul etmiyoruz.

ABD İLE İLİŞKİLER

Türkiye-Amerika arasındaki münasebetlerin de günden güne geliştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Başkan Biden ile dostluk ve iş birliğimizin güçlendirilmesi hususlarında mutabık kaldık. Sayın Biden ile kurulmasını kararlaştırdığımız Stratejik Mekanizma, ülkelerimiz arasındaki diyaloğun derinleştirilmesine katkı sağlıyor. İkili ticaret hacmimiz geçen sene 32 milyar doları aşarak rekor bir düzeye ulaştı. Önümüzdeki dönemde iş birliğimizi ortak çıkarlar temelinde daha da ilerleteceğiz.”

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 48
 • Ali70100 5 ay önce Şikayet Et
  Bana göre hiçbir faydası olmaz
  Cevapla
 • Kamil 5 ay önce Şikayet Et
  Amerika ile yakınlaşmakta fayda vardır , Ancak , Karınca kararınca , Ne çok yakın ne çok uzak .
  Cevapla
 • Türkiye 5 ay önce Şikayet Et
  Vardır gene bir hesabın Sayın Reis... Seni anlamaları için kırk fırın ekmeği yemeliler..
  Cevapla
 • Nazım 5 ay önce Şikayet Et
  Yurtdışına gidince hemen demeçler değişiyor
  Cevapla
 • Emin 5 ay önce Şikayet Et
  Amerikadan öğrendik. Yurtdışına gidince dostluk, barış, müttefiklik, ticaret ne ararsan var var var. Tabikide hepsi sözde. Sonra Türk askerinin başına çuval geçirdiler. Bizde aynısı ile karşılık verir olduk.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm İlişkileri koparalım diyenler saçmalıyor. Savaşta bile, karşılıklı görüşme vs devam eder. Ama Neden Abd de iken, çıkıp ABDnin pkkya verdiği destek, PKK'nın çocuk askerleri, kaçırdığı, öldürdüğü çocuklar belgesi ile basına gösterilmez, Tskya atılan çocuk asker iftirası yüzünden, ABD kınanmaz anlamıyorum.
  Cevapla
 • doğruları konuşan 5 ay önce Şikayet Et
  Anlamana gerek yok. Sen sadece oy vermene devam et, ötesine karışma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
KAAN dillere destan oldu! İran yere göğe sığdıramadı! 'Ankara' vurgulu çok net mesaj
Özgür Özel 'jest' istemişti... Akşener'den cevap: Atatürk'ün varisi DEM'leniyor