AB ülkesinden itiraf: Erdoğan’ı suçluyorlar ama onun gibi olmak istiyorlar!

Türkiye'ye ilişkin çarpıcı sözler bu kez Macaristan'dan geldi. Ülke basınına konuşan Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, AB'nin ikiyüzlü yaklaşımını madde madde anlattı.

GİRİŞ 18.09.2023 12:18 GÜNCELLEME 18.09.2023 13:00
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

 BM 78. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye bir ziyarette bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları dünyada peş peşe manşet olurken Macaristan'dan dikkat çeken bir Türkiye yorumu geldi.

Türkiye ile enerji ve askeri teknoloji alanında anlaşmalara imza atan Avrupa Birliği ülkesi Macaristan'dan, AB'nin ikiyüzlü tutumuna ilişkin açıklamalar geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, verdiği bir röportajda AB politikaları hakkında sert ifadeler kullandı. Rusya Ukrayna savaşıyla beraber Batı birliğinin tedarik zincirinin parçalandığının altını çizen Szijjarto, AB ülkelerinin bu durumdan kurtulmalarının yolunun Türkiye'nin kurduğu köprü üzerinde olabileceği vurgusunda bulundu.

"ERDOĞAN YÖNETİMİNİ KISKANIYORLAR"

Ülkesinin Türkiye ile kurduğu doğal gaz anlaşmalarına dikkat çeken Szijjarto, birçok AB ülkesinin de benzer bir pozisyonda konumlandığına dikkat çekti. AB'nin ikiyüzlü tutumunu eleştiren Szijjarto, "AB, liberal ana akımın karşısında duran tüm hükümetleri hedef alıyor. Macaristan ve Türkiye'yi demokratik olmamakla suçluyorlar ama aynı zamanda bu ülkelerde yönetimin arkasındaki güçlü desteği ciddi bir şekilde kıskanıyorlar." ifadelerini kullandı.

AB YÖNETİMLERİ ZAYIF VE KIRILGAN"

Türkiye gibi güçlü yönetimleri olan ülkelerin temelsiz, taraflı ve haksız saldırıların ve suçlamaların hedefi olduğunu söyleyen Szijjarto, "Avrupalıların çok kırılgan bir siyasi sistemleri var, bu nedenle seçimleri Erdoğan veya Orban gibi fark atarak kazanabilseler ancak mutlu olurlar." sözlerine yer verdi.

Türkiye'de olduğu gibi istikrarlı, halkın ve liderin birlikte çalışarak ülkeyi kalkındırdığı politik sistemlerin büyük bir avantaj sağladığını belirten Macar Bakan, AB ülkelerinin böyle bir yapıları olmamasının siyasi parçalanmayı beraberinde getirme tehlikesi taşıdığı mesajını verdi.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 52
 • Hans 8 ay önce Şikayet Et
  Bu lafa kalıbımı basarım, ahde vefa bu olsa gerek Avrupa açından geberecek ama biz maçlara sonuna kadar bakarız, okadar dünya dost görsün...!
  Cevapla
 • ayse 8 ay önce Şikayet Et
  Macarlar Türkiyeye Araplardan daha yakin ve dostca siyaset yapiyorlar...Müslüman olmak yeterli olmuyor demekki..
  Cevapla
 • Sahipkıran 8 ay önce Şikayet Et
  Trollükte son nokta... İçimizdeki yahudi, yunan, ermeni ve rum artıkları konuşuyor... Özellikle de Atatürk'ü ve Türklüğü kendilerine kalkan yaparak! Dışı bizim gibi ama içi farklı çok artıklar var güzel ülkemde! Neyse temizlik Türk'ün şiarındandır... İkinci bir kurtuluş savaşı da bunun için yaparız!
  Cevapla
 • Bi Müslüman 8 ay önce Şikayet Et
  Dünyada ülkemizi (Osmanlıyı) Araplardan daha fazla seven halk yoktur. Yönetimlerine ne bakıyorsun sen onlar kendi halklarını da sevmez . Ayrıca depremde en büyük desteği Katardan yani ARAPLARDAN gördük. Nankör olmayın be!!!
  Cevapla
 • Cem 8 ay önce Şikayet Et
  Bitmedi şu arap düşmanları
  Cevapla
 • Morelli 8 ay önce Şikayet Et
  Tren bos enflasyon zamlar avrupa ne yapsin milyonlarca multeci scik hava hapishanesi
  Cevapla
 • Çeçen muhafız 8 ay önce Şikayet Et
  Bu lidere sahip çıkmak millete ödev olsa gerek. 100 yılda bir kaliteli lider çıkar kıymeti bilinse bari
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Batı TÜRKİYE TRENİNİ KAÇIRIYOR. Böyle bir lider yüzyılda bir gelir. Oda ancak TÜRKİYE'DEN ÇIKAR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail sinsi planı devreye soktu! Türkiye'nin dibinde başladılar...
MİT'ten nefes kesen operasyon: Bu sefer Mossad'ın Avrupa hücresini çökertti!