Stoltenberg CFR'den ilan etti: ABD Çin'i durdurmak istiyorsa, Putin'i yenmeli

CFR'nin paneline katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Eğer ABD, Çin ile ilgili endişe duyuyorsa ve Asya'ya yönelmek istiyorsa, Putin'in Ukrayna'daki savaşı kazanmayacağını garantilemeli" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 21.09.2023 22:39 GÜNCELLEME 22.09.2023 09:30
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi'nin (CFR) düzenlediği panele katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ABD'nin Çin ile daha kolay baş edebilmek için Ukrayna'nın savaşı kazanmasını garantilemesi gerektiğini söyledi.

3 ÜLKEYE KAPIYI KAPATTI

Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinin küresel tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirten Stoltenberg, bu nedenle NATO'nun Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ülkelerle ortaklıklar kurduğunu ancak bunun İttifak'ın buralara genişleyeceği anlamına gelmediğini söyledi.

"NATO KÜRESEL KOLEKTİF SAVUNMA ÖRGÜTÜ OLMAYACAK"

Stoltenberg, "NATO, bölgesel bir ittifak olarak kalacak. Bu, NATO'nun Kuzey Amerika ve Avrupa ittifakı olarak kalacağı anlamına geliyor. Eğer bir genişleme olacaksa bu Avrupa ülkeleriyle olacak. NATO küresel kolektif savunma örgütü olmayacak." dedi.

"ABD ÇİN'İ DURDURMAK İSTİYORSA PUTİN'İ UKRAYNA'DA YENMELİ"

Ukrayna'daki savaşın müttefiklere yönelttiği tehditle ilgili Stoltenberg, "Eğer ABD, Çin ile ilgili endişe duyuyorsa, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in Ukrayna'daki savaşı kazanmayacağını garantilemeli." dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'nın savaşı kazanması halinde NATO'nun Avrupa'nın ikinci büyük ordusuna sahip olacağını, Avrupa ülkelerinin son dönemde artırdığı savunma harcamalarıyla birlikte bakıldığında Çin ile ilgili daha az endişe duyulması gereken bir durumun ortaya çıkacağını anlattı.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna'nın kazanmasını garanti altına almasının ABD'nin çıkarına olduğunu, bunun Çin ile baş etmesini kolaylaştıracağını vurguladı.

DÜNYAYI YÖNETEN GİZLİ ÖRGÜTLERİN KARARGAHI: CFR

[Siyonizmin en güçlü lobisi CFR (Amerikan Dış İlişkiler Konseyi), kamuoyunda Amerikan derin devleti olarak biliniyor.

CFR'nin Piramit, Süleyman mabedi, tek hükümetli dünya, Sion'un oğullarının vaat edilmiş birleşik krallığı, evrensel kardeşlik gibi sapkın düşünceleri savunan ve karanlık gizli cemiyetlerin insanlığa zararlı ideolojisini ilk harekete resmi olarak geçiren kuruluş olduğu iddiaları dillendiriliyor.]

KAYNAK: AA, HABER7
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 49
 • eski türk 9 ay önce Şikayet Et
  Çin en büyük şeytan! Türk tahiyi bilenler buni bilir. Tabi zeka düşük we komonislar bilmeden över.
  Cevapla
 • Hakikat 9 ay önce Şikayet Et
  Çin, avrupa, israil, Rusya, İngiltere hepsi şeytan ama bu şeytanların hepsinin babası büyük şeytan Amerika.
  Cevapla
 • Cengiz 9 ay önce Şikayet Et
  Çin sana ne yapıyor şeytanın uşağı
  Cevapla
 • Erdem 9 ay önce Şikayet Et
  Dünya da ABD nin uşağı zaten. Diğer herkes kötü, abd iyi.
  Cevapla
 • fikri 9 ay önce Şikayet Et
  abd yi bu kıtalara sokmayın sınırlara gimeden vurun
  Cevapla
 • M.m 9 ay önce Şikayet Et
  Amerika firavunun üzerine atom bombaları yapmadıkça insanlık yok olmaya mahkum. Çünkü bu firavun gelmiş geçmiş tüm firavunlara rahmet okutur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aden Körfezi'nde sıcak saatler! Husiler önce uyardı sonra vurdu
Sokak köpeği adama saldırdı, köpeksever kadın polise "vurma" diye bağırdı!