Hindistan'da Müslümanlara karşı 255 miting düzenlendi

Hindistan'da azınlıklara yönelik saldırıları izleyen "Hindutva Watch" adlı araştırma grubu, ülkede 2023'ün ilk yarısında Müslümanlara karşı nefret söyleminin kullanıldığı 255 miting düzenlendiği ortaya çıktı.

Hindistan'da Müslümanlara karşı 255 miting düzenlendi
Hindistan'da Müslümanlara karşı 255 miting düzenlendi
GİRİŞ 26.09.2023 14:32 GÜNCELLEME 26.09.2023 14:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hindistan'da azınlıklara yönelik saldırıları izleyen "Hindutva Watch" adlı araştırma grubu, ülkede 2023'ün ilk yarısında Müslümanlara karşı nefret söyleminin kullanıldığı 255 miting düzenlendiğini, mitinglerin yüzde 33'ünde Müslümanlara karşı şiddet çağrısında bulunulduğunu açıkladı.

Hindistan'daki dini azınlıklara karşı nefret suçlarını ve nefret söylemlerini izleyen araştırma grubu Hindutva Watch, “2023 Yarıyıl Raporu: Hindistan Müslüman Karşıtı Nefret Söylemi Mitingleri" başlıklı raporunu yayımladı. Rapora göre 2023'ün ilk 6 ayında 17 eyalette Müslümanlara karşı nefret söylemlerinin kullanıldığı 255 miting gerçekleştirildi. Bu sayının endişe verici olduğu ifade edilen raporda, her gün ortalama birden fazla Müslüman karşıtı nefret söyleminin kullanıldığı etkinlik düzenlendiği belirtildi. Söz konusu nefret söylemi etkinliklerinin 205'inin (yüzde 80’i) ezici bir çoğunlukla Başbakan Narendra Modi’nin lideri olduğu ve 2014’te iktidara gelen milliyetçi Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) yönetimindeki eyaletlerde ve bölgelerde kaydedildiği vurgulandı. Müslüman karşıtı etkinliklerin çoğunun Maharashtra, Karnataka, Madhya Pradesh, Rajasthan ve Gujarat’ta gerçekleştirildiği, sadece yüzde 29'un Maharashtra’da düzenlendiği aktarıldı.

Müslümanlara yönelik açıkça şiddet çağrıları yapıldı

Rapora göre nefret söylemi mitinglerinin en yüksek olduğu ilk 8 eyaletten 7’si BJP ve koalisyon ortakları tarafından yönetiliyor. 17 eyaletteki nefret içerikli mitinglerin yüzde 51'inde Müslüman karşıtı komplo teorileri yayılırken, yüzde 33'ünde ise açıkça Müslümanlara karşı şiddet çağrısında bulunuldu. Yüzde 11'inde ise Hindulara Müslümanları boykot etmeleri yönünde açıkça çağrı yapıldı. Ayrıca söz konusu tüm etkinliklerin yüzde 4'ünde açık bir şekilde Müslüman kadınları hedef alan nefret içerikli ve cinsiyetçi konuşmalar yapıldı, yüzde 12'sinde ise silahlanma çağrısında bulunuldu.

Müslümanlar seçim sürecindeki eyaletlerde hedef alındı

Nefret söylemi olaylarının yüzde 33'ü 2023'te seçimlerin yapıldığı ve yapılacağı eyaletlerde, yüzde 36'dan fazlası ise 2024'te seçim yapılması planlanan eyaletlerde gerçekleştirildi. Nefret olaylarının toplamda yüzde 70'i ise seçimlerin 2023 veya 2024'te yapılacağı eyaletlerde kayda geçti.
İnsan hakları grupları, 2014 yılında Başbakan Narendra Modi'nin göreve gelmesinin ardından Müslümanlara yönelik kötü muamelede artış yaşandığını belirtiyor.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • nasri 6 ay önce Şikayet Et
  Vahşi topluluk
  Cevapla
 • C.Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Tanrılarınıda Ceplerinde, Çantalarında taşıyordur bu hindular. :))
  Cevapla
 • Bekir 6 ay önce Şikayet Et
  Öküze tapan öküz olur başka birşey beklenmez
  Cevapla
 • yaz 6 ay önce Şikayet Et
  orda da bir sürü ümit özdağ var anlaşılan ırkçılık üzerinden oy devşiren fitneciler.
  Cevapla
 • Keşmir 6 ay önce Şikayet Et
  Yüce Rabbim bu mübarek günün hürmetine müslüman kardeşlerimize kimler kin nefret düşman lık yaptırıyorsa oyunları kendi başlarına dönsün amin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'dan İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili şok itiraf!
Uzmanlar Haber7'ye açıkladı! AK Parti'de önce bu değişmeli