Fransa'da sağlık krizi psikiyatri servislerine de sıçradı

Liberation'un haberine göre, ülkenin hemen hemen her bölgesinde, psikiyatri servislerinde yatak kapasitesi azaltılıyor.

Fransa'da sağlık krizi psikiyatri servislerine de sıçradı
Fransa'da sağlık krizi psikiyatri servislerine de sıçradı
GİRİŞ 04.10.2023 17:33 GÜNCELLEME 04.10.2023 17:35

Liberation'un haberine göre, ülkenin hemen hemen her bölgesinde, psikiyatri servislerinde yatak kapasitesi azaltılıyor.

Son olarak Nantes şehrinde Saint-Jacques Hastanesi'nin psikiyatri servisinin kapasitesi 3'te 1 oranında azaltıldı.

Ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş'in (CGT) Üniversite Hastaneleri Merkezi'ne (CHU) kayıtlı üyeleri, Nantes'daki durumun endişe verici seviyede olduğunu ve hastaların sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

İNTİHAR RİSKİ ARTABİLİR

Sendika üyeleri, hastanedeki özellikle 15-20 yaşındaki hastalara hizmet veren yataklı servislerin kısmi olarak kapatılmasının intihar riskini artırabileceğinden endişe ediyor.

Psikiyatri servislerinde krizin yaşandığı bir diğer hastane ise Sarthe bölgesindeki Mans. Psikiyatri servisi sorumlusu, Ouest France gazetesine verdiği röportajda, hemşire sayısının az olması nedeniyle hastanede 3 yatak ünitesinin kapatıldığını ve artık hastaların ihtiyaçlarına cevap verecek yeterliliğe sahip olmadıklarını kaydetti.

YATAK KAPASİTESİ AZALDI

Hastane sorumlusu, Mans ve Nantes'ın yanı sıra Angers'te de personel yetersizliği nedeniyle yatak kapasitesinin azaltıldığını belirtti.

Fransa Hastaneler Federasyonu (FHF) verilerine göre, Kovid-19 ile baş gösteren sağlık krizi, hastanelerdeki kapasite sorununu artırdı. Yeterli sayıda çalışana sahip olmayan hastaneler, zorunlu olarak yataklı üniteleri kapatma yoluna gitti.

Fransa'da hastanelerin yüzde 40'ı personel yetersizliği sorunu ile karşı karşıya.

Fransa'nın Bretonya bölgesinde bir hastanenin acil servisinin 30 Eylül'de gece boyunca kapalı tutulması protestolara yol açmıştı. Aralarında eski cumhurbaşkanı adayı Philippe Poutou, Carhaix Belediye Başkanı Christian Troadec gibi siyasetçilerin de bulunduğu göstericiler, Carhaix Hastanesi'nin acil servisinin her gün ve aralıksız açık olmasını talep etmişti.

Ayrıca 28 Eylül'de de 6 aylık bir bebeğin, Carhaix Hastanesinin acil servisi kapalı olduğu için zamanında müdahale yapılamadığından hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Yeşil kategoride aranan terörist milletvekilinin evinde yakalandı
Türkiye havadan uçtan uca korunmaya alınıyor! Aşama 2024'te tamamlanıyor