Hamas kimdir? Lideri kim ve nereye bağlı?

Hamas ile İsrail arasındaki savaş sonrasında Filistin'in direniş örgütü Hamas hakkında araştırmalar derinleşmeye başladı. Bu noktada Hamas'ın amacı, geçmişi ve ideolojisine ilişkin detaylar merak edildi. İşte Hamas ile ilgili ayrıntılar...

Hamas kimdir? Lideri kim ve nereye bağlı?
Hamas kimdir? Lideri kim ve nereye bağlı?
GİRİŞ 06.05.2024 23:01 GÜNCELLEME 06.05.2024 23:02
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Hamas, kendisini "İhvan ekolünün bir parçası ve bağımsız bir Filistin örgütü" olarak tanımlayan Filistin'deki bir siyasi partidir. Filistin halkının uluslararası toplum tarafından meşru temsilcisi olarak sayılmaktadır. 

1987’de kurulan Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından kurulan Hamas, Arap-İslam dünyasının en büyük İslami hareketi olarak kabul edilen Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) Filistin'deki uzantısıdır. 

Şeyh Ahmed Yasin

2006’da Filistin genelinde yapılan seçimler ile iktidar olan Hamas, İsrail başta olmak üzere Batılı ülkelerce tanınmamış ve hükümetten düşürüldü. Türkiye ise, Filistin'deki seçim sonuçlarını kabul ederek Filistin halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini savunmuştu.

Filistin'in önemli bir coğrafi kısmını oluşturan Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas, 'İsrail'e direnen bir Filistin' profili çizmektedir. Hamas, hem İsrail'in saldırılarına karşı direniş sergilemekte hem de İsrail tarafından şiddetli bir abluka uygulanan Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistin halkının ihtiyacını karşılamaktadır. 

HAMAS'IN AMACI NE?

Hamas'ın amacı, İsrail'in yıllardan beri işgal ettiği Filistin topraklarından bir santimetre bile feragat etmemek ve 'Bağımsız Filistin'i kabul ettirmektir. 

HAMAS HANGİ ÜLKEDE? 

Hamas Filistin'dedir. 

HAMAS'IN LİDERİ

Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye'dir. Askeri kanadında ise  Izzeddin Kassam yer almaktadır. 

İsmail Haniye

HAMAS'IN KAÇ ASKERİ VAR?

Hamas'ın yaklaşık 30 bin askeri bulunmaktadır. 

HAMAS'I TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL EDEN ÜLKELER

 • İngiltere

 • Kanada

 • Yeni Zelanda

 • Avrupa Birliği

 • İsrail

 • Japonya

 • Amerika Birleşik Devletleri

Anadolu ajansı tarafından 2021'de hazırlanan infografik

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 20
 • Bitlis 8 ay önce Şikayet Et
  Hamsı terör ilan edenler yıllarca türkiyede terörü besleyenlerdir. Askerimizin vatandaşımızın çocuklarımızın kanı onların eline bulaşanlardır. Allah bellalarını versin. Allah devletimizi ordumuzu muhafaza etsin inşallah
  Cevapla
 • 674 8 ay önce Şikayet Et
  terör örgütü tanıyanülkelerin hepsinin kendileri ve tarihleri teröristlikle eşkıyalıklaişgalcilikle darbecilikle dolu alçaklarlardır suriyenin petrolünü dogalazını çalarak kendi ülkesnin halkının haramlarla yükselterek ekonomi yönünden bir yandanda suriye halkının mülteci olmasına kendi ülkesinde tutunamamasına sebeb oluyor insan hakları demokrasi buysa esas teröristlik budur
  Cevapla
 • 1453 Fatih 8 ay önce Şikayet Et
  İşlerine gelmeyen kim varsa terör örgütü..Asıl kendileri bu terörü ortaya çıkaran baş terör devletleri.
  Cevapla
 • TRT izleyen KÖYLÜ 8 ay önce Şikayet Et
  57 tane islam ülkesi var, bunlar vakit geçirmeden İTraille ilişkileri kesip terörist bir örgüt ilan etmeliler. KISASA KISAS OLMALI
  Cevapla
 • Yorumcu 8 ay önce Şikayet Et
  Amerika en büyük terörist'tir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazzeli Hind'ın hikayesi bir kez daha dünyanın gündeminde
Türkiye'de üretildi, ABD ve BAE talep etti: LiDAR!