Sosyal medyada yayılan İsrail yalanları! İletişim Başkanlığı doğrularını paylaştı

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Saldırı sonrası sosyal medyada dolaşan yalanları İletişim Başkanlığı tek tek yanıtladı.

GİRİŞ 11.10.2023 18:35 GÜNCELLEME 11.10.2023 21:15
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. 4 gündür devam eden çatışma hali hala devam etmekte.

Sosyal medyada dolaşan bazı yalanlar ise İsrail-Filistin hattında gerilimi artırmakta.

Şu ana kadar paylaşılan haberlerin doğrusunu ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yanıtladı.

İşte provokasyon amacıyla paylaşılan haberler ve doğruları şu şekilde;

ENGELLİ İSRAİLLİ KADIN İLE ONUN HİNTLİ BAKICISINI ÖLDÜRDÜ İDDİASI YALANLANDI

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "Müslüman Hamas direnişçileri, engelli bir İsrailli kadın ile onun Hintli bakıcısını öldürdü" iddiası doğru değildir.

İddiaya konu görüntülerde bir Hamas direnişçisi, hiçbir kadını, yaşlıyı, çocuğu ve ibadet edeni öldürmeyeceklerini söylemektedir. Arapça konuşan direnişçinin söyledikleri, Hindu halkını Müslümanlara karşı kışkırtmak amacıyla manipüle edilmiştir.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "Hamas direnişçileri İsrailli bir sivili öldürüp kalbini söktü" iddiası doğru değildir.

İddiaya konu görüntülerin, Ağustos 2020'de Meksika basınında yer aldığı tespit edilmiştir. Bu haberlere göre, görüntülerde Jalisco Yeni Nesil Karteli üyeleri, Tepalcatepec Karteline üye bir uyuşturucu satıcısını infaz etmektedir.

"FESTİVALDE CANLARINI KURTARMAK İÇİN KOŞUŞAN İSRAİLLİLER" VİDEOSUNUN ALTINDAN BAKIN NE ÇIKTI?

Sosyal medya hesaplarından paylaşılan "Festivalde canlarını kurtarmak için koşuşan İsrailliler" videosunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. 

OPERASYONDAN 3 GÜN ÖNCE ÇEKİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

İletişim Başkanlığı Deformasyonla Mücadele Merkezi, görüntülerin Aksa Tufanı operasyonundan 3 gün öncesine ait olduğunu açıkladı. 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından şu ifadeler kullanıldı: 

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan aşağıdaki görüntülerle ilgili, "Festivalde canlarını kurtarmak için koşuşan İsrailliler" iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntüler, Aksa Tufanı operasyonunun başlamasından üç gün öncesine aittir. Görüntülerde, 4 Ekim 2023'te Tel Aviv'deki bir konser alanında koşan İsrailliler görülmektedir."

İSRAİL'İN 'BEBEKLERİN KAFASINI KESTİLER' İDDİASI YALAN ÇIKTI!

İsrail televizyonlarında iddia edilen 40 bebeğin kafasının Hamas tarafından kesilmesi iddiası yalan çıktı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin doğruladığı habere göre; bir İsrail TV kanalında öne sürülen ve sosyal medyada propaganda amaçlı kullanılan, “Hamas direnişçileri 40 İsrailli bebeğin kafasını kesti” iddiası doğru olmadığı belirtildi.

İSRAİL ORDUSU DA KANIT OLMADIĞINI SÖYLEDİ

AA muhabiri, konuyla ilgili İsrail Ordu Sözcülüğü’ne telefonla ulaşarak, “Hamas'ın saldırısının ardından İsrail tarafında bu saldırıyı gerçekleştirenler tarafından başları kesilen bebeklerin bulunduğu yönünde haberler çıktı? Bunu doğrulayabilir misiniz ya da bu konuda bilgi verebilir misiniz?” sorusunu yöneltti.

Sözcülük, “Haberleri gördük ama elimizde bir detay, bunlara dair bir teyit yok” yanıtını verdi.

"HAMAS ÇOCUKLARI İNFAZ ETTİ" İDDİALARINA YALANLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "Hamas direnişçileri, İsrailli çocukları böyle infaz etti" iddialarının gerçek olmadığını açıkladı.

GÖRÜNTÜLER 7 YIL ÖNCE ÇEKİLDİ

Görüntülerin 7 yıl önce Suriye'de çekildiğini vurgulayan DMM, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, 'Hamas direnişçileri, İsrailli çocukları böyle infaz etti' iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntülerin, 7 yıl önce Suriye'de kaydedildiği tespit edilmiştir."

"FİLİSTİNLİLER, İSRAİLLİ ÇOCUK VE KADINLARI VAHŞİCE DÖVÜYOR" İDDİALARI DA YALANLANDI

"Filistinliler, İsrailli çocuk ve kadınları vahşice dövüyor. Bu görüntülerde İsrailli kadın, Filistinli erkekler tarafından yerlerde sürükleniyor" iddiası yalanlandı.

İletişim Başkanlığı, sosyal medyada paylaşılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İDDİALARIN AKSİNE İSRAİL GÜÇLERİ FİLİSTİNLİLERE SALDIRMIŞ

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "Filistinliler, İsrailli çocuk ve kadınları vahşice dövüyor. Bu görüntülerde İsrailli kadın, Filistinli erkekler tarafından yerlerde sürükleniyor" iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntülerin, Aksa Tufanı operasyonundan bir gün önce (6 Ekim) sosyal medyada paylaşıldığı belirlenmiştir. İddiaların aksine görüntülerde, İsrail güçlerinin Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesinde Filistin yanlısı aktivistlere saldırdığı ve şiddet uyguladığı görülmektedir."

"HAMAS BEBEK KAÇIRDI" İDDİASI YALANLANDI

İletişim Başkanlığı, sosyal medyada paylaşılan "Hamas'ın kaçırdığı bebek" görüntülerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yapılan paylaşımda, "Aksa Tufanı operasyonundan yaklaşık bir ay önce (8 Eylül 2023) sosyal medyada paylaşıldığı tespit edilen görüntülerde Arapça konuşan bir kişi, çocuğa ailesiyle ilgili sorular sormaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili "Hamas'ın kaçırdığı bebek" iddiasının doğru olmadığı açıklandı.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "Hamas'ın kaçırdığı bebek" iddiası doğru değildir. Aksa Tufanı operasyonundan yaklaşık bir ay önce (8 Eylül 2023) sosyal medyada paylaşıldığı tespit edilen görüntülerde Arapça konuşan bir kişi, çocuğa ailesiyle ilgili sorular sormaktadır."

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 70
 • abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  yalan, bunların dinleri ve imanları...asla vazgeçmezler...ama bu yalancılara inanan saftiriklere ise söyleyecek birşey bulamıyorum maalesef...
  Cevapla
 • Orhan 9 ay önce Şikayet Et
  Pasif olmayalım. İç siyasette de sıkıntısını çekiyoruz. Yalan yayıyorlar.Allah için oturduğumuz yerden bari sosyal medyayı kullanalım. Elimden bu geldi deriz en azından. Dizi izlemekten iyidir.
  Cevapla
 • Uyan Müslüman 9 ay önce Şikayet Et
  AB denen haçlı-pagan karması terörist örgüt sosyal medyada yapılan Filistin'e destek mesajlarının kaldırılmasını istiyor, sadece İsrail'i destekleyen tek bir ses olmasını istiyorlar. Devir enformasyon savaşı devri, herkes TRT WORLD sosyal medya kanallarına abone olup önemli içeriklerini beğensin ve yaysın arkadaşlar..
  Cevapla
 • Fatih 9 ay önce Şikayet Et
  İşgale gerekçe hazırlayıp suçlarına güya meşruiyet hazırlıyorlar. Düzmece 11 Eylül saldırısında olduğu gibi.
  Cevapla
 • aaa 9 ay önce Şikayet Et
  InshaAllah siyonistlerin sonu cok yakindir InshaAllah hakettiklerini en kisa zamanda görürler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz'da tanktaki askerleri ikna eden öğretmen Haber7'ye konuştu
Bakan Fidan'dan son dakika Suriye ve İsrail açıklaması!