İsrail'in yalanları tek tek çürütüldü! İsrail'in resmi devlet hesabı kendini ele verdi

İsrail’in, Gazze şeridinde bulunan el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalaması sonucu 1000'den fazla kişi hayatını kaybetti. İsrail'in katliamın ardından, manipüle etme çabaları yapılan paylaşımlarla boşa çıkarıldı.

GİRİŞ 18.10.2023 01:29 GÜNCELLEME 18.10.2023 11:08
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail'in yalanlarını tek tek çürüttü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

El Ehli Baptist hastanesindeki saldırıdan İslami Cihad'ı sorumlu tuttu. İsrail Türkiye'deki yurttaşlarını ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi. Ancak hastane saldırısının hemen ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eski dijital medya sorumlusu Hananya Naftali, "İsrail Hava Kuvvetlerinin, Gazze'de hastane vurduğunu" duyuran bir paylaşım yaptı ve kısa süre içerisinde paylaşımını kaldırdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise; İnsanlık dışı bu saldırının İsrail tarafından yapılmadığı yönünde ki sosyal medya paylaşımlarının doğru olmadığını ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirdiğini belirterek, asılsız iddialara itibar etmeyiniz dedi. Ayrıca Türkiye'nin İsrail'e yardım yaptığı yönünde ki iddiaları da kesin bir dille yalanladı.

SALDIRIYI İSRAİL YAPTI

“Gazze'nin El Zeytun Mahallesi'ndeki el-Ehli Baptist Hastanesi'nin vurulmasıyla ilgili, "Saldırıyı İsrail değil, Hamas yaptı" iddiası doğru değildir. Gazze'nin kuzeyinde bulunan El Zeytun Mahallesi, günlerdir İsrail'in yoğun bombardımanında yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği bir bölgedir. Hastanenin bombalanmasıyla ilgili görüntüler incelendiğinde, alanı harabeye çevirecek etkiye sahip mühimmatın, Hamas'ın bugüne kadar kullandığı türden bir mühimmat olmadığı açıkça görülmektedir.

HASTANELERİ DERHAL BOŞALTIN

Ayrıca İsrail propagandası yapan hesaplar tarafından, "Hastaneyi Hamas füzesi vurdu" iddiasıyla paylaşılan görüntülerin, 2022 yılına ait olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca İsrail ordusu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, hastanelerin sığınak olarak kullanıldığı iddia edilerek, "Hastaneleri derhal boşaltın" tehdidinde bulunulmuştur.”

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Gazze'nin resmi hesabı Hastane saldırısını Hamas'ın yaptığını kabul ediyor" iddiası doğru değildir. İddiaya dayanak olarak gösterilen "Gaza Report" hesabı Gazze'nin veya herhangi bir Filistin kurumunun resmi hesabı değildir. Hesabın manipülasyon amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.

MANİPÜLASYONLARA DİKKAT

"Kendini Al Jazeera'da çalışan bir gazeteci olarak tanıtıp, "Hastaneyi vuran füze Gazze'den ateşlendi" iddiasında bulunan hesabın sahte hesap olduğu tespit edilmiştir. "Farida Khan" ismiyle açılan hesabın Al Jazeera ile bir ilişkisi olmadığı, manipülasyon amacıyla kullanıldığı belirlenmiştir"

“Bazı basın yayın organlarında yer alan “Türkiye, İsrail’e sebze meyve göndererek yardım ediyor.” İddiaları manipülasyon içermektedir. Bahse konu haberlerde yer aldığı gibi Türkiye’nin ülke olarak İsrail’e herhangi bir yardımı söz konusu değildir.

Uluslararası ticaret yapan bağımsız işletmelerin karşılıklı anlaşmaları gereği birbirleriyle deniz yoluyla yaptıkları ticaretin “Türkiye, İsrail’e yardım yaptı” şeklinde paylaşılması manipülasyondur.”

İSRAİL CİDDİ BİR DEZENFORMASYONA İMZA ATMIŞTIR

"İsrail resmi devlet hesabı, X platformunda Türkiye saati ile 22.42'de bir video paylaşarak el-Ehli Baptist Hastanesi'nin bombalanmasından Hamas'ı sorumlu tutmuştur. Hastanenin vurulma saati yaklaşık 19.27 olmasına rağmen hesaptan paylaşılan videonun 19.59'da kayda geçtiği ve ciddi bir dezenformasyona imza atıldığı tespit edilmiştir. Videonun yanlış dakikalara ait olduğunu fark eden İsrail hesabı, Türkiye saati ile 23.04'te videoyu paylaşımdan kaldırmıştır."

Emir Yücel Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Emir Yücel

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversiteyi ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde tamamladı. 2021 yılında Sabah Gazetesi'nde Gazetecilik mesleğine başladı. Pek çok habere ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com'da "Özel Haberler Editörü" olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Kutahyali 7 ay önce Şikayet Et
  Sömürücü Israilin kopekciligini yapan Amerikadir
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  kansız islam alemi, önce Allah sizi kahretsin, korkak çıkarcılar
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  israille diplomatik ilişkileri kes ve nota ver, kınayı bu işlerden sonra yakarsınız bir yerlerinize
  Cevapla
 • Cenk1453 7 ay önce Şikayet Et
  Katil israil filistinde israildwn başka soykırım yapan ülke var mi. Katil başı Türkiye ye sakın gelme
  Cevapla
 • cahit 7 ay önce Şikayet Et
  İsril e savaş suçlarından dolayı yargılanmayacağı garantisi veren ülkeler ABD Fransa İngiltere ABD metresi Japonya bu ahlaksız ülkeler İsrail ne yaparsa yapsın yargılanmasına karşı geliyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye en çok vize reddi veren ülkeler açıklandı
Gürcistan ABD'ye meydan okudu! Çok çarpıcı Rusya çıkışı