İsrail-Filistin savaşı: Türkiye'nin "garantör ülkeler" teklifine Rusya'dan olumlu cevap

Türkiye'nin, bazı ülkelerin Filistin adına bazı ülkelerin ise İsrail adına garantör olduğu yeni bir yapıyla çatışmayı çözme teklifine Rusya'dan olumlu cevap geldi. Lavrov, "Bu teklif, dengeyi sağlama arzusundan kaynaklanıyor." dedi.

GİRİŞ 19.10.2023 10:26 GÜNCELLEME 19.10.2023 12:14
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore ziyaretinde yaptığı açıklamada Rusya'nın, Türkiye'nin İsrail-Filistin çatışmasının tarafları için bir "garantör ülkeler" sistemi oluşturma teklifini görüşmeye ve değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Türkiye'yle iletişim halinde olduklarını söyleyen Lavrov, "Her türlü yapıcı öneriyi görüşmeye hazırız. Geçen gün duyduğum bu girişimin, gerilimi azaltma ve durumu normalleştirme arzusundan kaynaklandığı açıktır. Tam olarak ne kastedildiğini elbette bu konuda temas halinde olduğumuz Türk dostlarımızdan da duymak isteriz." dedi.

Lavrov, "Birilerinin çıkarlarını diğerlerinin çıkarları pahasına dayatmak yerine, tarafların çıkarlarının dengelenmesine dayanan her türlü yaklaşımdan yanayız. Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin teklifi böyle bir dengeyi sağlama arzusundan kaynaklanıyor. Bunu değerlendirmek için işbirliği yapmaya hazırız." diye de ekledi.

BAKAN FİDAN AÇIKLAMIŞTI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bazı ülkelerin Filistin adına bazı ülkelerin ise İsrail adına garantör olduğu yeni bir yapı oluşturularak, sorunları iki devletin de taleplerini gözeterek çözme teklifini sunmuştu.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 77
 • Okur 4 ay önce Şikayet Et
  Vallahi gargalar çok güldü, bir kere Rusya’nın takatı olsa önce her gün yüzlerce ölen askerlerini kurtarır,
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bu zalim İsrail ve yandaşları hadlerini çoktan aştılar bu bir Savaş değil resmen katliam dır soykırımdır İslâm âlemi neden seyrediyor bişey yapmaları lazımdır iç hesaplaşmaları bırakıp hep baraber acil müdahale etmeleri lazım bir millet göz önünde yok olup gidiyor 60 İslam ülkesi İsrail'in elçisini derhal kovmalıdır İsrail malarını baykot edilmelidir
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya bize S-400 vererek NATO'da bir parçalanmayı belki uzaktan keyifle seyrediyor. Ama şu da bi gerçek ki "LOZAN'da imzası olmayan ABD'nin tüm gayreti ister vadedilmiş toprakların İsraile geçmesi için debeleniyor diyelim, ister 1918 Wilson prensiplerine göre "Büyük ermenistan ve Büyük Kürdistan hayali diyelim" ÖNCELİKLİ TEHTİD ABD VE EMPERYALİZM ŞU AN..
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  İsrailin derdi tüm ortadoğuyu işgal etmek. Tedbirlerinizi buna göre alın.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  İsrail e yaptığı zülmü aynısını göstermek gerektiğini anlamamız lazım.yoksa havanda su dövmeye devam ederiz.Kısasa kısas Allah 'ın emridir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
14 Başlıkta 202 proje! İlçenin çehresi değişecek
CHP'li Veli Gündüz Şahin insanlıktan çıktı: Çocukların karşısında skandal sözler