Hindistan Başbakanı Modi, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde, Filistin-İsrail çatışması konusunda ülkesinin "ilkeli tutumunu" sürdüreceğini iletti.

Hindistan Başbakanı Modi, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü
Hindistan Başbakanı Modi, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü
GİRİŞ 20.10.2023 11:14 GÜNCELLEME 20.10.2023 11:14

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Mahmud Abbas ile görüşmesine ilişkin X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesinde hayatını kaybeden siviller için taziyelerimi ilettim" ifadesini kullandı.

Hindistan’ın, Filistin halkına yönelik insanı yardımlarını sürdüreceğini aktaran Modi, Abbas’a, bölgedeki terörizm, şiddet ve kötüleşen güvenlik durumundan duyduğu derin endişeyi aktardığını kaydetti. Modi, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırının ardından "Sorumlulardan hesap sorulmalı." paylaşımında bulunmuştu.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 81 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'deki TikTok yasağında yeni gelişme!
Dolmabahçe'de tarihi zirve! İşte Erdoğan-Haniye görüşmesinde öne çıkanlar...