İsrail yine saldırdı: Çok sayıda şehit var! Netanyahu'dan geri adım, paylaşımını sildi...

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 23. güne girildi... İsrail'in abluka altındaki Gazze topraklarındaki katliamları devam ediyor. Netanyahu, "kara kuvvetlerimiz Gazze'ye girdi ve 2. aşama başladı" açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 29.10.2023 13:51 GÜNCELLEME 10.12.2023 09:05
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Abluka altındaki Filistin'de saldırılarını hız ksmeden devam ettiren İsrail bölgede kan dökmeye devam ediyor... Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hamas temsilcilerinin, Rus vatandaşlığına sahip 8 tutuklunun serbest bırakılması yönündeki taleplerine yanıt vereceğine söz verdiğini açıkladı.

İsrail-Filistin savaşında yaşanan gelişmeleri anbean haberimizden takip edebilirsiniz; 

15.17 Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucu 8 bin 5 sivilin hayatını kaybettiğini, 20 bin 242 sivilin de yaralandığını açıkladı. Bakanlık, yaşamını yitirenler arasında 3 bin 324 çocuğun, 2 bin 62 kadının ve 460 yaşlının olduğunu; 1020’si çocuk 1870 kişinin de kayıp olduğunu belirtti.

İSRAİL ORDUSU GAZZE'YE GİRİP KONUŞLANDI

14.44: Sınırı geçen İsrail ordusuna ait tanklar, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi yakınındaki tarım arazilerine konuşlandırıldı. İsrail ordusu, cuma günü yaptığı açıklamada, kara birliklerinin Gazze çevresindeki faaliyetlerini genişleteceğini duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyi başta olmak üzere bölgeye havadan, karadan ve denizden saldırılarını şiddetlendirmişti.

ŞEHİT SAYISI 8 BİN 5'E YÜKSELDİ

13.47: Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İsrail'in saldırılarında şehit olanların sayısı son 24 saatte 302 artarak 8 bin 5'e yükseldi. Şehitlerin 3 bin 342'si çocuk, 2 bin 62'si kadın. 

HAMAS SALDIRIYI PÜSKÜRTTÜ

12.56: Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeybatısındaki Beyt Lahiya beldesine düzenlediği saldırı girişimini püskürttüklerini duyurdu.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, "Düşman (İsrail) Gazze Şeridi'nin kuzeybatısındaki Beyt Lahiya beldesine saldırı girişiminde bulundu." denildi.

Kassam Tugaylarının İsrail güçlerini fark etmesinin ardından çatışma çıktığı kaydedilen açıklamada, İsrail güçlerine "Yasin 510" roketi ve keskin nişancılarla müdahale edildiği ve bazı askeri araçların zarar gördüğü belirtildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin püskürtüldüğü olayda 1 İsrailli subayın ağır yaralandığı, 1 askerin de hafif yaralandığı ifade edilerek, çatışmaların bazı noktalarda devam ettiği kaydedildi.

FİLİSTİN KIZILAYI DUYURDU: İSRAİL HASTANEYİ BOMBALAYACAK

11.45: Filistin Kızılayından yapılan açıklamada "İsrail güçleri Gazze’deki Kudüs Hastanesi'ni bombalayacakları tehdidinde bulunarak acilen boşaltmamızı istedi. Sabahtan bu yana hastanenin çevresi vuruluyor." ifadeleri kullanıldı.

NETANYAHU'DAN GERİ ADIM, PAYLAŞIMINI SİLDİ

11.33: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim'de abluka altındaki Gazze Şeridi'nden Hamas'ın düzenlediği saldırılardaki güvenlik zafiyeti suçunu İsrail ordusu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet'e (Şabak) yüklediği paylaşımını sildi.

Netanyahu, Telegram ve X sosyal medya platformlarından gece yayımladığı İsrail ordusu ve istihbarat teşkilatı Şabak'ın kendisini yanlış bilgilendirdiği yönündeki paylaşımı kaldırdı.

İsrail Başbakanı, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, "7 Ekim'de Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarla ilgili Başbakan'a bilgi verildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu aksine hiçbir uyarı gelmediğini" vurgulamıştı.

Açıklamada Netanyahu, "bilakis İsrail ordusu ve Şin-Bet'in (Şabak) Hamas'ın yıldırıldığı ve sükunetin sağlandığı değerlendirmesini yaptıklarını" aktarmıştı.

İsrail Başbakanı, "savaşın çıktığı son ana kadar" tüm istihbarat teşkilatlarının kendisine ve hükümete defalarca aynı yönde bilgi verdiğini savunmuştu.

130'UN ÜSTÜNDE KİŞİ ŞEHİT OLDU

08.30: İsrail ordusunun, Gazze'nin farklı bölgelerine düzenlediği saldırılarda 130'un üstünde Filistinlinin şehit olduğu, onlarcasının yaralandığı belirtildi.

02.56: Birleşmiş Milletler'de (BM) üst düzey görevlerde bulunmuş İngiliz diplomatlar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Gazze'deki duruma ilişkin yaptığı açıklamaları desteklediklerini belirterek, İsrail'in Gazze'deki hava saldırılarının uluslararası hukuku ihlal edecek şekilde orantısız olduğunu ifade etti.

HAMAS REHİNE ŞARTINI AÇIKLADI

23.20: Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, “İsrail Filistinli mahkumları serbest bırakırsa, elimizdeki esirleri bırakırız” açıklamasını yaptı.

NETANYAHU: DÜN GECE 2. AŞAMA BAŞLADI

21.18: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Kara kuvvetleri dün Gazze’ye girdi, 2. aşama başladı. Kara harekatı kararını Savaş Kabinesi oy birliğiyle aldı. Hamas’ı yok edeceğiz. 7 Ekim’deki eylemlerin faturasını Hamas ödeyecek" açıklamasını yaptı. 

HAMAS SÖZCÜSÜ: İSRAİL'İN KARA HAREKATI TEHDİTLERİNDEN KORKMUYORUZ

20.53CNN Türk canlı yayınında Enver Kaptanoğlu'nun aktardığı bilgiye göre; Hamas Sözcüsü, "İsrail’in kara harekatı başlayacak tehditlerinden korkmuyoruz. Biz buna hazırlandık. Bunun için sizi bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI HALEVİ: BÜYÜK BİR GÜÇLE GİRMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK

20.49: İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi Gazze Şeridi sınırında konuşlandırılmış askerleri ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde büyük bir kara operasyonu düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Düşmanı ortaya çıkarmak için büyük bir güçle topraklarına girmekten başka çare yok” dedi. Halevi, savaşın başlamasının üstünden 3 hafta geçtiğini belirterek, “Bu savaşın aşamaları var ve bugün yeni bir aşamaya geçtik” ifadelerini kullandı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde kara operasyonları sürdürdüğünü açıklayan Halevi, “Bu operasyonlar, Hamas'ın dağıtılması, sınır güvenliği ve tüm rehinelerin evlerine geri dönmesi hedeflerine hizmet ediyor” şeklinde konuştu.

Risk olmadan başarının olmayacağını vurgulayan Halevi, “Savaşın amacı karadan girişi gerektirir. Bedel ödemeden zafer olmaz” açıklamasını yaptı. Halevi, rehinelerin iadesinin son derece önemli olduğunu kaydederek, “Hamas şu anda masumları, bebekleri, çocukları, kadın ve erkekleri, yaşlı vatandaşları elinde tutuyor. Bu çabanın başarıya ulaşması için her şeyi yapacağız” dedi.

Halavi açıklamasını “Hedeflerimizi net olarak belirledik. Yolumuz uzun olacak. Kararlılıkla mücadele edip kazanacağız” ifadelerini kullanarak sonlandırdı.

RUSYA'DAN HAMAS AÇIKLAMASI

20.47: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hamas temsilcilerinin, Rus vatandaşlığına sahip 8 tutuklunun serbest bırakılması yönündeki taleplerine yanıt vereceğine söz verdiğini açıkladı.

İSRAİL ORDUSU: ZIRHLI TİMLER GAZZE ŞERİDİNDE

20.45: İsrail: Gazze’nin kuzeyindeyiz. Zırhlı timler Gazze Şeridinde. Hedefler karar operasyonunu gerektiriyor. Zırhlı kuvvetler cuma gününden itibaren operasyon yapıyor. Dün erken saatlerden itibaren karada faaliyet gösteriyoruz.

TEL AVİV'E ATILAN ROKETLER HAVADA İMHA EDİLDİ

19.52: İsrail-Filistin arasında 7 Ekim'de başlayan çatışmalar 22’nci gününde devam ediyor. Akşam saatlerinde İsrail’in başkenti Tel Aviv’e çok sayıda roket saldırısı düzenlendi. Roket saldırısının ardından şehirde sirenlerin çalmasıyla siviller büyük korku yaşadı. Yolda yürüyen ve araçlarından inen çok sayıda sivil yol kenarında bulunan beton bariyerlerin yanına yatarak korunmaya çalıştı. Atılan roketler, Demir Kubbe’nin devreye girmesiyle havada imha edildi.

'YENİ EMRE KADAR OPERASYON SÜRECEK'

17.27: İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant yaptığı açıklamada, kara kuvvetlerinin Gazze'ye girmesi ve artan bombardımanların ardından İsrail'in "yeni bir aşamaya geçtiğini" ifade etti. Gallant, "Yeni emre kadar operasyon devam edecek" ifadelerini kullandı.

ELON MUSK'TAN GAZZE KARARI

17.11: Elon Musk sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda, sahibi olduğu uydu iletişim ağı Starlink'in Gazze Şeridi'ndeki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını açıkladı.

Elon Musk, "Starlink, Gazze'de uluslararası alanda tanın yardım kuruluşlarıyla bağlantıyı destekleyecek. Birleşmiş Milletleri (BM) ve uluslararası alanda tanınan diğer yardım gruplarını destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

KATAR EMİRİNDEN SERT MESAJ

17.09: Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, "Gazze'de yaşananlar Batılı ülkelerin iki yüzlü siyasetlerinin sonucudur. İslam ülkeleri birlik içerisinde bu savaş makinesini durdurabilirler" dedi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 92
 • Aynen 4 ay önce Şikayet Et
  Karosun İsrail yılardır katlıyam yapıyor sadece şimdimi
  Cevapla
 • yorgun 4 ay önce Şikayet Et
  geç kaldınız yazıklar olsun size bi itraili bitirin yada siz bitersiniz
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  israile cesaret veren abd ve arkalarındaki yandaşlarının olması dünyada bunlara tehdit oluşturacak ülkeler kınamaktan ve savaşa girmekten korktuğu sürece katliam yapmaya devam edecekler.
  Cevapla
 • AY YILDIZ 4 ay önce Şikayet Et
  Ey iman edenler Size ne oldu ki, “Allah yolunda seferber olun” denilince yerinize çakılıp kaldınız; yoksa âhiretten vazgeçip de dünya hayatıyla yetinmeye razı mı oldunuz? Halbuki dünya hayatının sağladığı fayda âhiretinkine göre pek azdır. Eğer toplanıp seferber olmazsanız Allah sizi elem veren bir azapla cezalandırır, yerinize başka bir topluluk getirir. Helak olmadan
  Cevapla
 • mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  Hamas saldırdı beyanat verdi bir günde 5000 füze attik sivilleri öldürdü yaşlı kadınları kaçırdı bu kendisini dünyada haksız duruma düşürdü
  Cevapla
 • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Gerçekleri görmeyen israil ağzı...
  Cevapla
 • Kstmn37 4 ay önce Şikayet Et
  Seni evinden kovsalar çocuklarını elinden alsalar kovulduğun yerden yine kovsalar eşini dostunu her gün taciz edip öldürseler sen ne yapardın.
  Cevapla
 • Müslüman 4 ay önce Şikayet Et
  İsrail yıllardır aynısını yapıyor kimsenin sesi çıkmıyor herkes Hamas'a atılan bir iftiraya inanıyor bunu da açıklayabilirmisin
  Cevapla
 • Adalet 4 ay önce Şikayet Et
  Hamas terör irutu değildir ama sen itrailsin galiba gazzede ölen çocukları niye demiyirsun onlar günahsız siviller asiler sizi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Muğla'da konuştu: 31 Mart'ta milli iradenin bayramını yaşayacağız
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'den önemli açıklamalar...